LEGO DC Super Heroes Set İncelemesi: 76119 BATMOBILE: Pursuit of the Joker

,

Bugünkü incelemizin konusu, bu yıl çıkan 80. yıl setleri ile daha klasik bir çizgiye dönen LEGO Batman temasının en çok ön planda seti olan 76119 Batmobile: Pursuit of the Joker olacak.

80. yıl setleri her ne kadar daha klasik bir çizgide olsa da oynanabilirlik odaklı serbest tasarımlara sahipler. Bu açıdan, Batmobile: Pursuit of the Joker, Batman’in en bilindik aracı Batmobile’ı ve ezeli düşmanı Joker’i içerdiği için köşe taşı bir Batman seti olarak hedef yaş grubu dışında (7+ bir set) yetişkinlere de tümüyle hitap edebilecek tek set diyebiliriz.

Setin tasarımı, Tim Burton’ın yönettiği ve Michael Keaton’ın oynadığı Batman filmindeki ikonik Batmobil’den ve bu filmden esinlenerek yaratılmış olan Batman Animated Series Batmobil’inden esintiler taşıyor. Bu açıdan da setin, çocukluğunu 90’larda yaşamış yetişkinler arasında ayrı bir yeri olacaktır. (Setin asıl ilham kaynağının 2006 tarihli The Batmobile: Ultimate Collectors’ Edition (7784) seti olduğunu belirtelim.)

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 209,90 TL, Amerika fiyatı $29,99 ve Avrupa fiyatı €29,99 olan bu set, 342 parçadan oluşuyor. Setin içerisinde nispeten nadir parçalar mevcut. Özellikle de Batman amblemli jant parçaları dikkat çekici. Bunun dışında, Joker’in gövdesi şimdilik bu sete özel. Ayrıca, aracın önünündeki Batman amblemi, sette kullanılmayan ve farklı şekillerde değerlendirebileceğiniz bir dolu Batman parçası ile bir arada geliyor.

 

Setin parçaları, hedef yaş grubu itibariyle, numaralandırılmış 3 poşette geliyor ve inşa etmesi oldukça kolay ve hızlı. Sette hiç sticker bulunmaması da önemli bir artı. Temel bir Technic tabanının üzerine zırh görünümlü siyah yapım parçaları ile seti inşa ediyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  SDCC Özel LEGO Super Heroes CAPTAIN MARVEL (77902) ve BATMAN 80. Yıl (77903) Setleri Duyuruldu

 

Minifigürler

Setin içerisinde, geçmişte farklı versiyonlarını bir çok sette gördüğümüz Batman ve Joker minifigürleri yer alıyor. The LEGO Batman Movie setlerinde Batman’in siyah ağırlıklı olan kostümü yeni LEGO Batman setlerinde yerini griye bırakmış durumda. Joker’in de ceketsiz olduğunu görüyoruz. Oynanabilirlik odaklı bir set olması itibariyle de Batman’in batarang’ı ve Joker’in de bir tekli parça atıcısı mevcut.

 

Maalesef, minifigürlerin bazı eksileri söz konusu. Joker’in açık gri renkli, eldivenleri temsil eden elleri renk olarak pek oturmamış. Batman’in kafası ise, bu yıl bazı minifigürlerin muzdarip olduğu, koyu renkli yüzeye açık renkli baskı sorunu nedeniyle çok soluk bir baskıya sahip. (LEGO’dan ilgili ekipler, bu konunun farkında olduklarını ve bu konuda gerekli iyileştirmeleri yapacaklarını belirttiler.)

 

Tamamlanmış Model

Setin parça sayısına kıyasla, tamamlanmış model, yaklaşık 25 cm uzunluğu ve neredeyse hiç görünür çıkıntısı olmayan, zırhlı siyah gövdesiyle oldukça görkemli duruyor. Batman amblemli jantlar da bekleyebileceğinizin aksine sete bir oyuncakmış havası katmıyor. Bu görüntüyü nispeten bozan tek şeyin, hedef kitlesi itibariyle olmasını yadırgamadığımız tekli parça atıcılar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Aracın önünde Batman amblemi ile kapatılan hava delikleri yer alıyor. Ufak ama şık bir detay.

 

Kokpit de bordo rengiyle güzel bir karşıtlık oluşturuyor ve Batman’i hiç sıkışmadan oturtabileceğiniz kadar ferah.

 

Setin dikkat çeken bir diğer noktası ise arkasındaki alev ve kanatları. Her iki bileşen de eğreti durmuyor ve özellikle de ikonik alevin yer alması güzel bir detay olmuş. Basit bir Technic mekanizması sayesinde, aracı hareket ettirdiğinizde alev de kendi çevresinde dönüyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DC Super Heroes Minifigür Serisi (71026) İlk Görselleri

 

Genel Değerlendirme

76119 Batmobile: Pursuit of the Joker setinin, yetişkinler için olan LEGO setlerinin gittikçe büyüdüğü ve pahalılaştığından ve diğer setlerin de oynanabilirlik uğruna sergilenebilirlikten feragat ettiğinden yakındığımız bu dönemde, ilaç gibi geldiğini söyleyebiliriz.

Tekli parça atıcıları, hareketli alevi, geniş kokpiti gibi özellikleriyle yüksek oynanabilirliğe sahip bu model; nostalji damarlarımızı kabartan tasarımı ile yüksek sergilenebilirliğe de sahip. Bu açıdan, setteki düşmanın Joker olması da önemli bir artı olmuş.

 

Fiyat noktası itibariyle de bütçeyi zorlamayan bir noktada olması, özellikle 90’larda çocuk olan yetişkinler için alınası bir set olmasını sağlıyor. Bununla birlikte, özellikle oynanabilirlik açısından eğer The LEGO Batman Movie’deki gibi kompleks ve çok fonksiyonlu Batmobil’lere alıştıysanız, bu geleneksel tasarımlı sette o hissiyatı alamayacaksınız. Bir de minifigürler kısmında sözünü ettiğimiz ufak tasarım eksiklerini göz önüne almanızda fayda var.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.