LEGO Creator Expert FERRIS WHEEL (10247) ve CAROUSEL (10257) – Power Functions Motor ve Pil Kutusu Nasıl Eklenir

, ,

Bugünkü yazımız LEGO Creator Expert serisindeki setlerine nasıl Power Functions motor ve pil kutusu takarım diye soranlar için bir rehber amacı taşıyor.

 

Tüm yazıyı okumak istemeyenler için en çok sorulan sorunun cevabını da en başında verelim:

Türkiye’de satılan tek LEGO Power Functions seti olan 8293 Motor Seti hem Ferris Wheel (10247) hem de Carousel (10257) ile teknik olarak uyumludur. Tek sorun, pil kutusunun modelin dışında eğreti bir şekilde durmasıdır.

 

Yazının detaylarına geçmeden önce, motoru (8883) ve önerilen pil kutusunu (8878) LEGO Creator Expert Ferris Wheel (10247) setine eklediğimiz ve motor ayarlarını test ettiğimiz videoyu da Türkçe altyazılı olarak aşağıda bulabilirsiniz:

 

Hangi Setler Hangi Güç Parçalarını Destekler?

LEGO Creator Expert’in lunapark serisinde yer alan ve inşa deneyimi, detayları ve dikkat çekici model boyutlarıyla çok sevilen Ferris Wheel (10247 – Dönme Dolap) ve Carousel (10257 – Atlı Karınca) setlerini, Power Functions M-Motor (8883) ve Power Functions Pil Kutusu (88000) ile otomatik dönecek bir hale getirebiliyorsunuz. Aşağıdaki görsellerde, bu iki setin yapım kitapçıklarından alınmış yönlendirmelerini görebilirsiniz:

Dönme Dolap

Atlı Karınca

 

Bu noktada ciddi bir sorunla karşılaşıyoruz. Ne yazık ki Türkiye’de henüz 88000 LEGO Power Functions AAA Battery Box satılmıyor ve bunun yerine sadece 8293 Power Functions Motor Setini bulabiliyorsunuz.

Bu motor seti içerisinde 8883 M-Motor çıktığı için motor uyumluluğu konusunda bir sorun yaşamıyorsunuz; ama farklı bir pil kutusu olması kafa karışıklığına yol açıyor ve uyumluluk sorularını beraberinde getiriyor. Gelin, önerilen Power Functions parçalarını ve ülkemizde satılan Power Functions parçalarını inceleyelim ve modellerle uyumluluklarını kıyaslayalım:

İlginizi Çekebilir:  Yeni Setlerden Seçkiler: 10289 Bird of Paradise, 21056 Taj Mahal, 31119 Dönme Dolap ve 31120 Ortaçağ Kalesi

 

Önerilen Parça: LEGO Power Functions AAA Battery Box
(88000 – AAA Pil Kutusu)

 • Bu parçanın özelliği kompakt ve modellerin üzerine takılabilecek bir tuğla yapısında olmasıdır. Bu nedenle de setlerinizin üzerine yapım kitapçığında göründüğü şekilde monte edebilir ve modelin bütünlüğünü koruyabilirsiniz.
 • Bunun dışında motoru çalıştıran anahtar ve motorun döndüğü yönün değiştirilmesine olanak sağlayan anahtar ayrıdır. Her ikisi de parçanın kendisi gibi kompakt bir yapıdadır.
 • 6 adet AAA pille çalışmaktadır. Motorun hızı pilin kapasitesine göre değişebilmektedir.

Önerilen Alternatif Parça: LEGO Power Functions Rechargeable Battery Box
(8878 – Şarjlı Pil Kutusu)

 • Bu parça form olarak 88000 ile birebir aynıdır. Bu nedenle 88000 yerine kullanabilirsiniz. Fiyat ve özellik olarak ise daha ileri seviyede bir parçadır.
 • En önemli farkı, içerisindeki şarjlı lityum pil sayesinde dışarıdan pil takma ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır; fakat aynı nedenden ötürü bir de 45517 Transformer (şarj cihazı/adaptör) almanız gerekmektedir ve bu nedenle toplam maliyeti 88000’in birkaç katı olmaktadır.
 • Üzerinde, motor çalıştırma anahtarının yanı sıra, motor hızını ve yönünü ayarlayabileceğiniz bir kadran bulunmaktadır, bu sayede hız kontrolü de pilin kalan kapasitesinden bağımsız olarak tamamen sizdedir.

 

Türkiye’de Alabileceğiniz Set: LEGO Power Functions Motor Set
(8293 – Motor Seti)

 • Bu setin içerisinden 8883 M-Motor, 8881 AA Pil Kutusu, 8870 Işık ve 8869 Kontrol Anahtarı çıkmaktadır. (Son iki parçaya Ferris Wheel (10247) ve Carousel’de (10257) ihtiyaç duyulmamaktadır. Daha çok Technic araçlarına uygun parçalardır. Tek amacınız LEGO Creator Expert modelinizi motorize etmek ise, bu parçalara fazladan para ödemiş oluyorsunuz.)
 • Setin içerisinden çıkan motor, önerilen motor olduğu için tam olarak uyumludur. Rahatlıkla hem Ferris Wheel (10247) hem de Carousel’de (10257) kullanabilirsiniz.
 • 8881 AA Pil Kutusu ise özellik olarak 88000’e benzese de form olarak çok farklıdır. Yani görsel olarak modellerimizle uyumlu olmasa da bu pil kutusu M-Motor’u diğer pil kutularından farksız bir şekilde çalıştırabilmektedir. Bu nedenle de operasyonel olarak uyumludur diyebiliriz.
 • Pil kutusu, öncelikli olarak LEGO Technic setlerinde kullanıma yönelik tasarlanmış olduğu için; tuğla yapısı (LEGO System) yerine daha serbest ve LEGO Technic’e yakın bir yapıadır. Doğrudan Ferris Wheel (10247) ve Carousel’e (10257) takabileceğiniz bir çıkıntısı bulunmamaktadır. Pil kutusunu mutlaka modele takmak isterseniz Technic ve System parçaları arasında takla atmanız gerekebilir.
 • Üzerinde, hem motor çalışmasını hem de motor çalışma yönünü kontrol eden tek bir anahtar vardır. Fonksiyon olarak 88000’deki iki anahtardan bir farkı yoktur; ama Technic formunda olan bu anahtar, estetik anlamda 88000’deki kadar iyi durmamaktadır.
 • 6 adet AA pille çalıştığı için boyutu diğer pil kutularından daha büyüktür ve modele takamadığınız için de modelin yanıbaşında büyükçe bir parça olarak biraz eğreti durmaktadır. (LEGO Store’larda sergilenen Carousel’lerde de bu pil kutusu kullanılmaktadır, her iki mağazanın vitrininde de görebilirsiniz.)
İlginizi Çekebilir:  LEGO Icons PAC-MAN Arcade (10323) Duyuruldu