LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10273 Haunted House

,

Bugünkü incelememizin konusu, Creator Expert’in Lunapark (Fairground) alt temasının en yeni üyesi Haunted House (10273 Perili Ev) olacak. İlk yetişkin Creator Expert setlerinden biri olarak, bakalım temayı farklı bir yere taşıyacak mı.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 2199,90 TL, Amerika fiyatı $249,99 ve Avrupa fiyatı €229,99 olan bu set, 3231 parçadan oluşuyor. Fiyatına göre uygun bir parça sayısına ve büyüklüğe sahip olmakla birlikte, modüler binalara kıyasla biraz daha pahalı olması nedeniyle Creator Expert’e yeni başlayacaklar için ilk tercih olmayabilir.

Setin kutusu ise yeni yetişkin tasarımı ile geliyor; fakat setin koyu renk teması nedeniyle koyu arka plan ile çok da çekici bir tasarım sunmuyor.

 

Setin içerisinde çok fazla özel parça olmasa da en dikkat çekici noktası, hiçbir sticker barındırmaması. Bu şaşırtıcı olduğu kadar sevindirici bir durum.

Setin LEGO hayranları için bir diğer cazibesi ise Perili Ev’in rastgele birine değil de Adventurers temasının kötü adamlarından olan Barron Von Barron’a ait olması ve setin içerisinde farklı nostaljik setlere ince referanslar içermesi. Yapım kılavuzunda bu referansların kısa kısa açıklamaları yer alsa da temaya hakim olmayanlar için yapım kılavuzunun içerisinde biraz daha fazla detay olmasını beklerdik.

Yine de bu tarz tema göndermelerine hiçbir zaman hayır diyemiyoruz.

 

Minifigürler

Setin içerisindeki diğer detayların aksine, minifigürlerde Adventurers temasına dair bir referans yer almıyor. Sadece minifigürlerden birinde, Hidden Side temasındaki Newbury Lisesi’nin ceketi yer alıyor.

Setin içerisinden birbirinin aynısı iki dost canlısı hayalet ve iki uşak minifigürünün yanı sıra beş de ziyaretçi minifigürü çıkıyor. Hayalet minifigürleri ise nostaljik LEGO hayaleti yerine mevcut parçalardan yeni bir tasarımla bir araya getirildiği için bir miktar hayal kırıklığı yaratıyor. Uşak ise şapkası ve elbisesiyle setin temasına uygun. Yine de ikiz uşaklar yerine Barron Von Barron ya da mumya minifigürü tercih edebilirdik.

Bir de LEGO setlerindeki çeşitliliğin bir örneği olarak, modelin girişi tekerli sandalyeye uygun erişilebilir bir yapıda ve tekerlekli sandalyede bir minifigür içeriyor.

 

Ziyaretçi minifigürlerinde genel olarak özel bir parça bulunmuyor.

 

Set İnşa Deneyimi

Her ne kadar set 18+ etiketi ile gelse de parçaların numaralandırılmış 18 poşette gelmesi inşa deneyimini fazlasıyla kolaylaştırıyor. Özellikle bazı poşetler oldukça az parça içeriyor.

Set, 32×32 bir tabana oturmakla birlikte, oynanabilirlik açısından 4 tane 16×16 plate üzerine inşa ediliyor, böylece ortasından açabiliyorsunuz.

İlk 12 poşette, evin farklı kısımlarını kat kat ve bölüm bölüm inşa ediyorsunuz. Klasik yapım parçası bazlı, Creator 3-in-1 setlerinde görmeye alıştığımız bir inşa deneyimi sunmakla birlikte, dekoratif bileşenler bu deneyimi zenginleştiriyor. İç mekanların modüler binalar gibi tam bir devamlılığı yok ve aslında dışarıdan geniş görünse de oldukça dar.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DISNEY Set İncelemesi: 10777 Mickey Fare ve Minnie Fare’nin Kamp Gezisi

 

Setin arka yüzünde ise bir Technic mekanizması inşa ediyorsunuz. Buradaki dikkat çekici asıl nokta, serbest düşüş kulesinin düşüşünü frenleyen lastik bazlı mekanizma.

 

Setin sonuna doğru mekanizmanın zincirlerini yerleştirmek ise setin en sıkıcı kısımlarından biri. Gerginliği sağlayabilmek için tam sayıda takmanızın gerekmesinin yanı sıra, zinciri tam yerine oturtmak biraz zorlu olabiliyor.

 

Setteki yaratıcı detaylardan biri de baskılı iki şeffaf parçanın arkasına yerleştirilmiş olan ışıklı yapım parçası. Işığı, binanın levhasının arkasında gizlenen düğmesine basarak yaktığınızda Barron’un portresinin arkasında, tam da lanetli elmasın üzerinde Firavun Hotep’in lanetinin görünmesi.

 

Tamamlanmış Model

Modelin yüksekliği oldukça fazla ve gerçekten de görkemli görünüyor.

 

Setin yüksekliği arkadan daha da net belli oluyor; fakat mekanizmanın tamamen dışarıda kalması setin arkadan görünümünün sergilemeye hiç uygun olmamasına yol açıyor.

 

Setin ön cephesi ise sergilemeye ve oynamaya uygun çok sayıda detay içeriyor ve perili ev havasını tam olarak sağlıyor. Yine de efsanevi setlerden biri olan 10278 Haunted House’un yanına yaklaşamıyor. Çatılar ise çok geniş bir alan tuttuğu için fazlasıyla düz ve sıkıcı tasarımı göze batıyor.

Yine de özellikle daha önceki lunapark setlerine kıyasla, tek başına sergilenebilecek ve şehrin başka bir yerine de bir ev olarak konulabilecek bir tasarıma sahip olması daha geniş bir kitleye hitap edebilme potansiyeline sahip.

 

Setin içerisinde oldukça zengin detaylar yer alsa da bir lunapark perili evi gibi bütünlüğü olan bir yapıda sunulmamış, boşluklara sıkıştırılmış.

İçerisindeki bu özel nesnelerden aşağıdaki iki görsel üzerinden kısaca söz edecek olursak da:

  • Sol üstte, içerisinde Re-Gou Yakutu’nun yer aldığı Resonator cihazı var. Bu cihaz, geçmiş setlerde yer almayan ve bu sete özel olan bir nesne ve kitapçıkta anlatıldığına göre iki dost canlısı hayaletin çağrılmasına yol açmış.
  • Sol altta yer alan dikili taş ise 5958 ve 5978 setlerindekileri andırmakla birlikte, üzerindeki hiyerogliflerde, Alpha Team temasındaki kötü organizasyon “Ogel”in adı yazıyor.
  • Kulenin hizasında, tam ortada ise 5978 setindeki sfenks kafası yer alıyor.
  • Onun sağında ise sırayla zihin kontrolüne olanak sağlayan Ogel Küresi ve 7412 setinde yer alan gizemli sarı nesne yer alıyor.
  • Bunların altında, bilet gişesinin üzerinde ise 7417 setindeki Everest İdolü’nü görüyoruz.
  • Binanın en sağdaki bölümünde, üst katta Alhazred’in Sunağı yer alıyor.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Tower Mobil Oyunu Açık Betası Başladı: Nasıl İndirilir ve İlk İnceleme

 

Sol kısımda da, üst katta daha önce sözünü ettiğimiz Barron portresi ve alt katta 5988 setinden alınmış olan heykel başları yer alıyor. Bunun dışında, tasarımcısının ismine bir gönderme olan Catarino Orgu yer alıyor.

 

Gelelim setin asıl odak noktası olan serbest düşüş kulesine. LEGOLAND Billund’daki Haunted House’takini andıran bu lunapark oyuncağının kabinini, bir çarkı çevirerek yukarı çıkarıyorsunuz ve kabin en tepeye geldikten sonra kendiliğinden aşağıya düşüyor. Düşüş anının en sonunda ise lastikli bir sistemle frenleniyor. Her ne kadar keyifli bir sisteme sahip olsa da 10261 Roller Coaster seti kadar kapsamlı bir lunapark oyuncağı olmadığı için iki motor ve bir hub bileşeni gerektiren Powered Up motorizasyonu fazlasıyla lüks bir yatırım olacaktır. Elle oynatmak çok daha keyifli oluyor.

Aşağıdaki videoda normal hızda ve yavaş çekimde bu düşüş anını görebilirsiniz:

 

Genel Değerlendirme

Daha önceki LEGO Creator Expert lunapark setlerinden farklı olarak, lunapark dışında da kullanılabilecek ve ilk bakışta böyle bir fonksiyonu olduğu dahi belli olmayan bu set, iç ve dış tasarım olarak diğer lunapark setlerinden çok daha farklı noktada yer alıyor.

Sergilenebilirlik açısından, sadece lunaparkta değil, isterseniz tek başına ya da şehir içerisinde sergileyebileceğiniz bir set olarak önemli bir avantaja sahip. Aynı şekilde oynanabilirlik açısından da hem kulesi hem de içerisindeki çok sayıdaki özel nesne ile başarılı bir noktada.

Bir de bunun üzerine, her ne kadar ülkemizde fazla görememiş olsak da eski LEGO setlerine yapılan göndermeler, bu setlerle büyüyenler için setin nostaljik değerini de artırıyor. Bu nedenle de her açıdan fiyatını hak eden bir set olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, bu fiyat noktasında bazı eksileri de yok değil. Hem bir lunapark oyuncağının hem de içerisindeki zengin detayların aynı sette yer alması, maliyet anlamında her iki kısımdan da bir miktar feragat edilmesine yol açmış. Kule, çabuk sıkılabileceğiniz ve motor maliyetine değmeyecek kısalıkta, iç mekan ise bir bütünlüğe sahip değil ve parçalar bulunan boşluklara tıkıştırılmış.

Bu yüzden de her ne kadar tavsiye ettiğimiz bir set olsa da benzer fiyat noktalarındaki diğer setlere bir arada düşündüğünüzde ilk seçeneğiniz olmayacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.