Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Müzik Odaklı LEGO VIDIYO Teması Duyuruldu

,

Geçtiğimiz yıl, LEGO, Universal Music ile bir işbirliğine gideceğini açıklamış; fakat bir detay vermemişti. Sonunda, bu işbirliği bugün VIDIYO teması olarak duyuruldu.

Özetle, 1 Mart’ta piyasaya sürülecek bu tema, artırılmış gerçeklik destekli özel parçalar ve figürler ile Universal’ın geniş müzik arşivinden faydalanarak müzik videoları çekmenize ve bunları LEGO Life uygulamasında olduğu gibi, çocuklar için güvenli bir sosyal ağ yapısında paylaşmaya olanak sağlıyor.

Hidden Side teması gibi artırılmış gerçeklik kullanan ve mobil cihazlara Hidden Side’dakinden daha da yoğun bir biçimde ihtiyaç duyan bu temanın ömrünün Hidden Side kadar kısa olmayacağını umuyoruz.

Bu temanın bir diğer dikkat çekici özelliği ise LEGO’nun sitesindeki basın haberleri bölümünde Türkçe çevirisi olan ilk basın bülteni olması. Aşağıda VIDIYO temasının Türkçe basın duyurusunu ve ilk görsellerini bulabilirsiniz:

LEGO Group ve Universal Music Group’tan müzik ve yaratıcılığı birleştiren yepyeni LEGO VIDIYO

LEGO® VIDIYO ile kendi müzik videonu yönet, klibini çek ve paylaş

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanan LEGO® VIDIYO™, güvenli bir ortamda benzersiz müzik videolarını yönetmelerine, üretmelerine, klipte oynamalarına ve paylaşmalarına olanak tanıyor.

Çocukların yaratıcılığını ve müzik tutkusunu kutlamak için tasarlanmış, eğlenceli ve yenilikçi bir müzik videosu oluşturma deneyimi olan LEGO® VIDIYO™, UMG’nin rakipsiz sanatçılarının liste başı şarkıları da dahil olmak üzere, çocukların dünyanın dört bir yanından parçaları kullanarak kendi müzik videolarını yönetmesine, üretmesine, başrol oynayarak ve paylaşarak büyük hayaller kurmalarına yardımcı olan yepyeni bir oyun yöntemi olarak öne çıkıyor.

7-10 yaş arası çocuklara yönelik olarak geliştirilen LEGO VIDIYO, çocuklara fiziksel ve dijital oyun dünyasını bir arada sunuyor. Platform, çocukların birbirileriyle duygusal ve yaratıcı bir şekilde bağlantı kurma becerilerini artıran, gelişimleri için temel kombinasyonlar olan oyun ve müziği bir arada deneyimleme fırsatı sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Star Wars 501st LEGION Clone Troopers (75280) Duyuruldu

Kendi müzik video prodüksiyonlarının sorumluluğunu üstlenen çocuklar, hem müziği keşfediyor hem de sürükleyici ve güvenli bir sosyal deneyim yoluyla müziğe olan tutkularını artırıyor. Uygulama akışına yüklenen tüm içerikler dışarıdan denetlenebiliyor, böylelikle ebeveynler, çocuklarının yaratıcılıklarını güvenli bir şekilde serbest bıraktığından emin oluyor.

LEGO öğeleri, minifigürler, müzik, artırılmış gerçeklik ve yeni bir uygulamadan oluşan LEGO VIDIYO, “BeatBits” isimli yeni özel efekti de kapsıyor.

LEGO VIDIYO şu şekilde çalışıyor:

 • Uygulamadaki çok sayıda tanınmış sanatçıdan birini seçin.
 • VIDIYO uygulamasındaki artırılmış gerçeklik teknolojisi aracılığıyla özelleştirilebilen ve farklı ölçeklerde hayata geçirilebilen yeni, fiziksel minifigürlerden oluşan canlı bir koleksiyondan grubunuzu oluşturun.
 • Özel efektleri “BeatBits” biçiminde sıralayın ve bunları tarama aşamasına yerleştirin. BeatBits, bir kez tarandığında video ve müzik tarzlarından sahne efektlerine kadar her şeyi kontrol etmenizi sağlayan dijital efektlerin kilidini açan LEGO öğeleriyle dekore edilmiştir. Çocuklar, siyah beyaz efektlerden X-ışını görüşüne kadar her şeyi seçerek vizyonlarının gerçekleştirildiğini görebilir. Ayrıca fare sesi veya saksafon gibi ses efektlerinden break dansa kadar eğlenceli karakter hareketleri ve oyun hilelere ekleyebilir…
 • Sahneyi ayarlayın. LEGO VIDIYO müzik videoları her yerde oluşturulabilir. Sadece üç saniye içinde konumunuz taranır ve üretim geri sayımı başlar.
 • Uygulamada seçilen BeatBits ile çocuklar, kendi müzik video prodüksiyonlarının yaratıcı kontrolünü ele alabilir.
  Videodaki kişisel bilgiler hariç olmak üzere, klipler uygulama akışına yüklenebilir, uygulama içinde yerel olarak depolanabilir.
İlginizi Çekebilir:  2018 Set Duyuruları: LEGO Star Wars, LEGO Harry Potter, LEGO Batman, LEGO CITY Trenler ve LEGO TECHNIC

Yeni artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan LEGO VIDIYO, ikonik minifigür ölçeğine ek olarak, çocukların gerçek hayat ölçeğinde ve süper boyutta minifigürlerle ilk kez oynayabilecekleri uygulama olacak. Uygulama, çocukların tüm grup üyelerini şekillendirmelerine, grupları için isim seçmelerine, albüm kapakları tasarlamalarına ve çok daha fazlasına olanak tanıyor! Çocukların yaratıcı becerilerini geliştirmeye devam etmeye teşvik etmek için uygulamaya düzenli olarak yeni müzikler, zorluklar ve ilham verici içerik eklenecek.

Hem LEGO Group hem de UMG’nin araştırmasının ortaya koyduğu gibi, müzik ve yaratıcı oyun çocukların yaşamında büyük bir öneme sahip:

 • Ebeveynlerin %89’u müziğin yaratıcı beceriler geliştirmeye yardımcı olduğunu söylerken, %83’ü çocukların özgüvenini oluşturmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Ebeveynlerin %94’ü LEGO yapım parçalarıyla oynamanın yaratıcılığı geliştirmeye yardımcı olduğuna inanıyor, %91’i problem çözmeyi iyileştirdiğini ve %89’u özgüvenine katkı sağladığını belirtiyor.
 • 5-12 yaş arası çocukların %74’ü, müziğin arkadaşlarıyla bağlantı kurmaya yardımcı olduğunu söylüyor. 6-10 yaş arası çocukların yarısından fazlası her gün müzik dinlediğini vurguluyor.
 • 5-12 yaş arası çocuklar ve ailelerinin %76’sı, müziğin kim olduklarını ifade etmelerine yardımcı olduğuna inanıyor.
 • Ebeveynlerin %81’i müziğin aileleri bir araya getirdiğini ve çocuklarına bağlanmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Ebeveynlerin %92’si ve 5-12 yaş arası çocukların % 95’i LEGO ile oynamanın tüm aile için eğlenceli olduğunu söylüyor.

LEGO Group ve Universal Music Group arasındaki iş birliğinin ilk ürünü olan LEGO VIDIYO, onu diğer tüm LEGO serilerinden ayıran tamamen yeni ve canlı bir görsel kimlik sunuyor. LEGO VIDIYO’nun ilk ürünleri, 1 Mart’tan itibaren dünyanın birçok ülkesinde satışa sunulacak.