Apple ve Google’ın her konudaki rekabeti malumunuz. Bu rekabet, araç içi eğlence sistemlerine dahi gelmiş durumda.

Bu yazımızda, bu alanda sunulmuş olan iki rakip çözüm olan Apple CarPlay ve Android Auto nedir, nasıl çalışır ve Türkiye’de nasıl kurulue ve kullanılır sorularına cevap verip uzun süreli kullanımıma dayalı incelemelerimi ve deneyimlerimi paylaşacağım.

 

1. Apple CarPlay ve Android Auto Nedir?

Öncelikle kavramları açıklayayım.

Apple CarPlay ve Android Auto’yu, araç içi eğlence sistemlerine özel tasarlanmış ve telefonun özelliklerini aracın ekranına yansıtarak kullanmaya olanak sağlayan uygulamalar olarak tarif edebiliriz. Teknoloji olarak iki uygulama da benzer şekilde çalışmaktadır.

Araç içi sistemin temel olarak sorumlu olduğu işlemler, telefondan gelen gerçek zamanlı videoyu sesiyle birlikte oynatmak ve araç tuş komutlarını ve dokunma koordinatlarını işlenmesi için telefona göndermektir.

Bu sistemin en büyük avantajı, güncellenmesi sıkıntılı olabilecek araç içi eğlence sistemlerine bağımlılığı ortadan kaldırmak ve telefondaki ilgili uygulamalar güncel olduğu müddetçe her zaman en güncel sistemi kullanabilmektir. Bu, özellikle haritalar ve navigasyon için çok önemli bir avantajdır.

Apple da Google da benzer arayüzlerle benzer uygulamalar sunmaktadır. Farklılıklar daha çok iOS ve Android arasındaki temel farklılıklarla ilgilidir. Bazı farklılıkları listeleyecek olursak:

  • Apple CarPlay sadece Apple Maps ile çalışırken Android Auto sadece Google Maps ve Waze ile çalışmaktadır.
  • iOS’in mimarisi arka planda uygulama çalıştırmaya tam anlamıyla olanak sağlamadığı için CarPlay ekranında sadece telefonda o an aktif olan uygulama çalışabilir. Android’de telefonda herhangi bir uygulamayı Android Auto’dan bağımsız olarak kullanmak mümkündür; fakat özellikle düşük RAM’li telefonlarda bu durum, cihaza kaldıramayacağı bir yük bindirebilmektedir.
  • Apple CarPlay için sadece onaylı geliştiriciler uygulama geliştirebilir. Android Auto için herkes uygulama geliştirebilir ama uygulamalar Google Play’dekinden çok daha yüksek bir sıkılıkta denetime ve onaya tabidir.

En çok merak edilen konulardan biri telefon ekranının birebir yansıtılmasının ve tüm uygulamaların araçta kullanılmasının mümkün olup olmadığıdır.

Teknik olarak telefon ekranının birebir yansıtılması ve kullanılması mümkün olsa da her iki sağlayıcı da emniyet için sadece kısıtlı bir işlem seti sunmaktadır. Standart harita, mesaj ve medya uygulamaları dışında WhatsApp, Skype gibi mesajlaşma ya da Spotify gibi ses medyası oynatıcı gibi belirli kategorilerdeki uygulamalar desteklenmektedir.

Özellikle de emniyet açısından riskli, YouTube gibi uygulamaların Android Auto ve Apple CarPlay’e yakın zamanda gelmesinin pek olası olmadığını söyleyebiliriz.

Her iki platformda da birbirine benzer kullanım kısıtları vardır. Örneğin her ikisinde de mesajları yazılı olarak görebileceğiniz bir arayüz ve cevaplayabileceğiniz bir ekran klavyesi yoktur, sadece Siri ya da Google Assistant ile mesajları dinleyebilir ve sesli olarak yanıtlayabilirsiniz. Android Auto’da araç park halinde iken sadece haritalarda ekran klavyesi kullanılabilir. Ayrıca, Android Auto’de genel bir dokunma sınırı vardır, örneğin Spotify listelerini ya da yol tariflerini tek seferde belirli bir adıma kadar görüntüleyebilirsiniz.

Apple CarPlay’de bu kısıtlamaları geçmek kesinlikle mümkün olmamakla birlikte Android Auto’da yakın zamanda farklı açıklarla bu kısıtları aşan çözümler bulundu; fakat Google beklenmeyecek bir hızla tüm açıkları kapatmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  E-kitap Okuyucu Araştırması ve İncelemesi Güncellendi

Ben de hem sizin hem de trafikteki herkesin emniyetini riske atan bu tarz çözümleri kullanmanızı önermiyor ve bu sebeple yazımda bunlardan daha detaylı söz etmiyorum. Ne kadar bilinçli kullanacağınızı düşünseniz dahi bir anlık bir dikkat dağınıklığı bile çok ciddi kazalara yol açabilir. Apple ve Google’ın bu konuda bu kadar katı olmasının sebebi de budur.

 

2. Apple CarPlay ve Android Auto Hangi Araçlarda Kullanılabilir?

Türkiye’nin büyük bir pazar ve coğrafya olması sebebiyle Google servislerinin bir çoğunun öncelikli geldiği ülkelerden biriyiz. Bununla birlikte gelişi oldukça gecikmiş olan Google ürünlerinden biri Android Auto.

Tabii bu durum Android Auto’yu Türkiye’de kullanmaya engel değil, hatta Android Auto’nun tümüyle Türkçe desteği de mevcut, sesli komutlar dahil.

Özellikle 2016 sonrası çıkan birçok aracın üst-orta donanım seçeneklerinde Apple CarPlay ve Android Auto desteği bulabiliyorsunuz. Donanımsal olarak, dokunmatik renkli ekran ve iletişim protokollerini destekleyen özel bir USB çıkışı olması şart. Tabii bunların yanı sıra, araç içi sistemin yazılımının da uyumlu olması gerekiyor. Üreticiden üreticiye değişmekle birlikte, bazı durumlarda küçük donanım güncellemeleri, bazı durumlarda yazılım güncellemeleri ve bazı durumlarda da sadece yazılım lisans aktivasyonu ile kullanmak mümkün oluyor. Bu nedenle aracınızın yetkili servislerinizden bilgi almanızda fayda var, aracınız güncellemelerle uyumlu hale gelebilir.

Bir diğer alternatifiniz ise üçüncü parti araç içi eğlence sistemleri. Eski model bir aracınız varsa ya da aracınızda dokunmatik renkli ekran yoksa, böyle bir sistem takarak yine aracınızı Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

3. Apple CarPlay ve Android Auto Türkiye’de Nasıl İndirilir ve Kurulur?

3.1. Apple CarPlay’in Türkiye’de Kullanımı

Türkiye, Apple CarPlay desteği anlamında ilk ülkelerden biri olmuştur ve son birkaç yıldır Türkiye’de CarPlay kullanmak mümkündür. Bunun için App Store’dan herhangi bir uygulama gerekmemektedir, CarPlay desteği iOS’in içinde otomatik olarak gelmektedir, herhangi bir kurulum gerektirmez. Destekleyen bir araç ile birlikte iPhone 5 ve üstü herhangi bir iPhone sahibi olmanız yeterlidir.

Apple CarPlay’in Türkçe bilgi sayfasına şu adresten erişebilirsiniz: https://www.apple.com/tr/ios/carplay/

 

3.2. Android Auto’nun Türkiye’de İndirilmesi

Apple CarPlay’den farklı olarak, Android Auto için bir uygulama indirmeniz gerekmektedir ve Android Auto’nun resmi olarak Türkiye’yi desteklememesi sebebiyle bu uygulamayı ülke olarak Türkiye seçili bir Google hesabı ile Google Play’den indirmek mümkün olmamaktadır.

İyi olan şudur ki, Android Auto uygulamasının kendisi sadece bir arabirim olarak görev görür ve sadece önemli güncellemelerde 1-2 ayda bir güncelleme yayınlanır. Asıl işlevler Google uygulaması tarafından yürütüldüğü için ara güncellemelerde Google uygulamasının güncel olması yeterli olacaktır ki bu uygulama ülkemizde desteklenmektedir.

 

Android Auto’nun kendi uygulamasını indirmek isterseniz ise iki seçeneğiniz oluyor:

i. Google Play ülkenizi değiştirmek:

Bu yöntemle Android Auto için otomatik güncelleme alabiliyor ve resmi kaynakları kullanıyor olsanız da gerçekten meşakkatli bir iş ve eğer değiştirdiğiniz ülkede Türkiye’de yayınlanan başka uygulamalar yer almıyorsa, aslında dezavantajı avantajlarından çok daha fazla olabiliyor. Ayrıca, bazen, Google, konumunuza göre bu değişikliğin sürekliliğini kabul etmeyebiliyor. Yine de ülkenizi değiştirmek isterseniz de ilgili ülkeye ait bir kredi kartı ile ya da sizi başka ülkedeymiş gibi gösteren bir VPN çözümü ile yapabiliyorsunuz. Bu arada, farklı bir ülkede yeni bir hesap yaratmak, mevcut hesapla ülke değiştirmekten bir tık daha kolay.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Nesil Kindle Cihazları Duyuruldu: Kindle Touch, Kindle Fire ve Yeni Kindle

 

ii. Android Auto APK dosyasını (çalıştırılabilir Android dosyası) dış kaynaklardan indirmek ve kurmak:

Bu yöntemin avantajı, özel bir ayarlama gerektirmeden daha kolay kullanılabilmesi. Dezavantajı ise güncellemeleri manuel olarak yapmanız gerekliliği. Yine de bu çok büyük bir dezavantaj değil; zira Android Auto uygulaması zaten sık güncellenmiyor ve genellikle güncellemeleri geriden takip etmeniz size bir şey kaybettirmiyor.

Bu noktadaki en büyük risk, doğrudan yüklenen APK dosyasının güvenliğinin sağlanması. Bu yüzden dosyayı mutlaka güvenilir bir kaynaktan indirmeniz gerekmektedir. Eğer kişisel olarak güvendiğiniz bir site varsa burayı tercih edebilirsiniz. Dünyada güvenilir olarak kabul görmüş bir site olarak ben APKMirror sitesini kullanıyorum ama tabii ki bu konuda sorumluluğun sizde olduğunu hatırlatmak isterim.

Şu adresten indirebileceğiniz Android Auto APK dosyasını, Android cihazınızda dış kaynaklardan gelen uygulama yüklemelerine izin verdikten sonra yükleyebilirsiniz. https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

Eğer yeni nesil telefonlardan birini kullanıyorsanız arm64 varyantını; emin değilseniz ya da telefonunuz bir önceki nesildense arm varyantını indirebilirsiniz. Intel işlemcili bir cihazınız varsa da x86 varyantlarını kullanabilirsiniz. Zaten uyumsuz bir varyant indirirseniz yükleme hatası alacağınız için yanlış varyant denemenizin teknik olarak bir sıkıntısı yoktur.

 

4. Android Auto ve Apple CarPlay Bağlantı ve Çalıştırma

Eğer yukarıda ilgili işletim sistemiyle ilgili gereksinimleri tamamladıysanız, son bir ihtiyacınız kalıyor. Kaliteli bir USB kablosu. Bu teknolojilerin doğası gereği, kullanım sırasında sürekli bir video akışı olması sebebiyle, telefonunuz ve aracınız arasında aralıksız ve yoğunluğu yüksek bir veri aktarımı gerçekleşiyor. Eğer kablonuz bu aktarımı kaldırabilecek güçte değilse de bağlantı kopmaları ya da ciddi gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, kablonun önemini azımsamayın ve bir sorun yaşamanız durumunda, bunun kablodan kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğunu da göz önünde bulundurun.

Telefonunuzu aracınıza bağlama süreci ise oldukça kolay. Sadece ilk bağlantı sırasında park halinde olmanız gerekiyor, sonraki bağlantılar ise otomatik gerçekleşecektir. Aracınızın ekranından Android Auto ya da CarPlay’i seçtiğinizde telefonunuz algılanır ve telefonunuzda bağlantınızı onaylayacak mesajlar görünür. Bu mesajların tümünü onayladıktan sonra (temelde tüm sorumluluğun sizde olduğunu beliren mesajlar görebilirsiniz), işlem tamamdır. Artık aracınızın ekranından Android Auto ve Apple CarPlay’e erişebilir, hatta destekleyen araçlarda, direksiyonun üzerindeki kontrollerle tam anlamıyla entegre bir biçimde kullanabilirsiniz.

Siri ve Google Assistant’ı Türkçe ses komutları ile de kullanabilirsiniz. Hatta, tümüyle tuşsuz kullanım için Hey, Siri ve OK, Google komutları da desteklenmektedir.

Son bir not, sürüş esnasında mümkün olduğunca ses komutlarını kullanın ve gözünüzü yoldan ayırmayın, her zaman güvenli kalın. Bu yazının sadece tavsiye niteliği taşıdığını ve tüm sorumluluğun sizde olduğunu da unutmayın. İyi yolculuklar.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın