2020 Modüler Seti LEGO Creator Expert Bookshop (10270) Duyuruldu

Sonunda bu yılın modüler seti de duyuruldu. Pet Shop’un ardından yine ikili bir modüler set bizi bekliyor. Özellikle tasarımıyla hem Amerika hem de Avrupa’dan esinlenen bu set, ilk defa modüler tasarlayan bir tasarımcıya ait olduğu için biraz farklılıklar içeriyor.

1 Ocak’ta piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $179,99, Avrupa fiyatı €159,99 olacak 2.504 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Antika bir kitapçı ve bir modüler kasaba evi inşa edin ve sergileyin.

Bu LEGO Creator Expert koleksiyon oyuncağıyla herhangi bir Avrupa köyünde veya kasabasında keşfedebileceğiniz bir arka sokak kitapçısının cazibesini yeniden yaratın. 3 katlı kitapçı ve bitişik modüler kasaba evi, bir vitrin, okuma köşesi ve açılabilir tasarım da dahil olmak üzere eğlenceli yapım teknikleri ve şaşırtıcı detaylarla doludur. Koleksiyonerler, bu büyük, 2,504 parça LEGO setini gururla diğer modüler binalarıyla birlikte sergilemeyi çok sevecekler.

 • Gençlerin ve yetişkinlerin inşa etmekten keyif alacakları ve gururla sergileyecekleri şaşırtıcı detaylar ve beklenmedik özelliklerle dolu, bitişik bir kasaba evine sahip, ileri seviye bir LEGO Creator Expert Modüler Binalar kitapçısıdır.
 • Bu 3 katlı büyük LEGO seti, vitrin, raflar, okuma köşesi ve evdeki yaşam alanlarından oluşan pek çok ayrıntıya sahiptir. 5 minifigür de bu koleksiyon oyuncağına tam anlamıyla hayat vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Bu set, Modüler Binalar serisinin bir parçasıdır – LEGO yapımcılarının ve koleksiyonerlerin sahip olmayı ve sergilemeyi sevdiği muhteşem sokak sahneleri oluşturmak için bir araya gelen ve birbirlerine eklenebilir model oyuncak bina koleksiyonu.
 • 2.504 parça ile, bu LEGO yapım seti, yetişkinler ve gençler için ilham verici bir doğum günü, yılbaşı ya da özel gün hediyesidir.
 • 29 cm yükseklikte, 25 cm genişlikte ve 25 cm derinlikte olan bu inşa edilebilir model, tek başına ya da Modüler Binalar serisinin sokak sahnelerinin bir parçası olarak etkileyici bir sergi parçasıdır.
 • Pil gerektirmez. Bu ileri seviye yapım seti, hayal gücünün ve yaratıcılığın saf gücüyle çalışır.

 

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO ICONS Set İncelemesi: 10309 Sukulentler

10270 LEGO Creator Expert Bookshop Basın Bülteni:

Build and display a quaint bookshop and modular town house

Recreate the charm of a backstreet bookshop that you might discover in any European village or town with this LEGO® Creator Expert collectors’ toy. The 3-story bookshop and adjoining modular town house building is filled with fun building techniques and surprising details, including a display window, reading nook and an open-out design. Collectors will love to display this big 2,504-piece LEGO set proudly alongside their other modular buildings.

 

An ever-growing modular house collection

The LEGO Creator Expert Modular Buildings series is a premium collection of advanced, interconnecting buildings featuring authentic designs from around the world.

 

LEGO sets that bring passion to life

LEGO Creator Expert building sets are for adults and teenagers with a passion. From authentic buildings and classic cars to other objects of desire, Creator Expert advanced LEGO sets offer a world of nostalgia, escapism, self-expression, pure enjoyment and surprise.

 

 • An advanced LEGO® Creator Expert Modular Buildings set bookshop with adjoining town house packed with surprising details and unexpected features that teenagers and adults will enjoy building and displaying with pride.
 • This big 3-story LEGO® set features so many details, including a display window, bookshelves, reading nook and living spaces in the town house. 5 minifigures also help to really bring this collectors’ toy to life.
 • This set is part of the Modular Buildings series – an ever-growing collection of interconnecting model toy buildings that combine to create amazing street scenes that builders and collectors love to own and display.
 • With 2,504 pieces, this LEGO® building set for adults and teenagers makes an inspirational birthday, Christmas or special-occasion gift.
 • Measuring over 11” (29cm) high, 9” (25cm) wide and 9” (25cm) deep, this buildable model makes for an impressive display piece on its own or as part of a larger Modular Buildings series street scene.
 • No batteries required… this advanced building set runs on the pure power of imagination and creativity.
 • With colorful, step-by-step building instructions, this advanced set offers a rewarding building experience, whether you’re building alone or sharing the experience with a loved one.
 • LEGO® Creator Expert modular house toys immerse teenagers and adults in challenging builds based on things they’re passionate about, including classic cars, authentic buildings, fairground rides and much more.
 • Since 1958, LEGO® bricks have been tested to the highest industry standards to ensure consistency and compatibility, and that they connect and pull apart easily every time.
 • At the LEGO Group, we drop, heat, crush, twist and analyze LEGO® pieces to make sure every building set meets the highest global safety and quality standards.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert Ford Mustang (10265) Duyuruldu