Amazon 2012’nin 4. çeyreği itibariyle yeni Kindle modellerini tanıtmıştır, ön bilgiyi E-Kitap Okuyucu ve Tabletlerdeki Son Gelişmeler başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Kendime bir e-kitap okuyucu/e-book reader almaya karar verdiğimde pek de iç açıcı olmayan bir gerçekle yüzleşmem gerekti. Ülkemizde satılan e-kitap okuyucular, biraz vergiler, biraz da satıcıların niş bir üründen kâr etme amacı nedeniyle gereğinden fazla pahalıydı. Ben de bu yüzden yurtdışından bir e-kitap okuyucu almaya karar verdim; fakat bu kez de bu cihazların Türkiye’ye gönderilmesi ve burada kullanılması ile ilgili bilgi paylaşımının yetersiz düzeyde olması nedeniyle hayal kırıklığına uğradım.

Yine de yılmadım ve uzun araştırmalar sonucunda bir okuyucu satın almayı başardım. E-kitap okuyucu almak isteyenlerin benim düştüğüm sıkıntılara düşmemesi için de kapsamlı bir araştırma yapmaya ve detaylı bir e-kitap okuyucu/e-book reader incelemesi yazmaya karar verdim. Bu incelemede satın alma kararımı verişimden kullanmaya başlayışıma kadar geçen tüm süreçleri detaylı ve resimli olarak okuyabileceksiniz. Aynı zamanda, yurtdışından dolaylı alışveriş ve Calibre adlı e-kitap yönetim yazılımı hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Bu yazıya ek olarak, Türkiye’de Satılan SiPix Ekranlı Cihazların Düşük Görüntü Kalitesi ve Kindle ve Reeder – İncelemeye Ek – Karşılaştırmalı Videolar adlı yazıları da okumanızı öneririm.

Ayrıca, iletişim ve bilgi paylaşımı için “Kindle & Nook & Sony Reader Türkiye Kullanıcıları Topluluğu“nu ziyaret edebilirsiniz. 🙂

Son bir not, yazıda detaylarını bulabilirsiniz; fakat özellikle belirtmek isterim ki ülkemizde satılan hiçbir e-kitap okuyucu üzerindeki fiyat etiketini hak etmiyor. Bu nedenle de markası ne olursa olsun, ülkemizde satılan cihazların hiçbirinin reklamını yapmak gibi bir amacım yok. Bu yazıda Kindle-Nook-Sony Reader cihazları ön plana çıkarılmaktadır.

Önemli: Yeni nesil Kindle 3 ve Sony Reader’larda E-Ink Pearl ekran kullanılmaktadır ve bu ekran ülkemizde satılan okuyucularda bulunan SiPix ve Vizplex ekranlardan çok daha iyidir. Bazı markaların Kindle ekranı diye size çok eski ve Çin malı bir cihazın ekranını göstermesine aldanmayın, tek amaçları sizi yanlış yönlendirip kendi sattıkları kalitesiz cihazlara yüksek meblağlar ödetmektir.

Lafı daha fazla uzatmadan, buyurun incelemeye:

İçindekiler:

1. Satın alma kararından önce
…1.1. Neden e-mürekkep ve e-kitap okuyucu? Neden bir tablet (iPad) ya da cep telefonu değil?
…1.2. Türkiye’deki durum ve yerel e-kitap okuyucular
…1.3. İlk karar noktası: e-kitap okuyucuyu Türkiye’den mi yoksa yurtdışından mı almalı?
2. Hangi e-kitap okuyucu?
…2.1 Hangi cihaz boyutu?
…2.2. Hangi e-mürekkep teknolojisi?
…2.3. Hangi e-kitap biçimi?
…2.4. Hangi tip ağ bağlantısı?
…2.5. Hangi arayüz?
…2.6. Pil ömrü, hafıza ve ek özellikler?
…2.7. Ve karar anı: Karşılaştırma tablosu ve fiyatlar
3. Satın alma süreci
…3.1. Nasıl getirteceğim?
…3.2. Nasıl satın alacağım?
……3.2.1. Kindle renk seçenekleri
……3.2.2. Kindle aksesuarları
…3.3. Kargo seçimi ve ödeme yapma
…3.4 Sipariş takibi
4. Kindle incelemesi
…4.1. Paket içeriği
…4.2. Cihazın tasarımı
…4.3. Gerçek kitaplarla karşılaştırma
…4.4. Cihazın genel özellikleri
…4.5. Cihazın ek özellikleri (web tarayıcı, oyunlar, resim görüntüleme)
…4.6. Kitap okuma
…4.7. PDF okuma
…4.8. Saklı Kindle özellikleri ve kısayollar
5. Bilgisayara bağlama
…5.1. Kindle’ı depolama aygıtı gibi yönetme
…5.2. Calibre: Her e-kitap okurunun sahip olması gereken bir e-kitap yönetim yazılımı
…5.3. Son olarak: Amazon üzerinden Kindle’ınızı yönetmek ve e-kitap satın almak
6. Son sözler

1. Satın alma kararından önce

 

1.1. Neden e-mürekkep ve e-kitap okuyucu? Neden bir tablet (iPad) ya da cep telefonu değil?

Aslında e-kitap yeni bir kavram değildir. Telif süresi dolmuş olan kitapları herkesle ücretsiz olarak paylaşmayı amaçlayan Project Gutenberg adlı bir girişim ile uzun yıllar önce adını duyurmaya başlamış olan e-kitap kavramı 90’lı yılların sonunda ivme kazanarak hızlı bir gelişim sürecine girmiş ve yaklaşık 10 yıllık bir sürede görmezden gelinemeyecek bir noktaya ulaşmıştır.

E-kitaplara artan ilginin en önemli nedeni ise nispeten yeni bir buluş olan e-mürekkep/e-kâğıt teknolojisinin uygulanabilir hale gelmesi ve e-kitap okuyucuların yaygınlaşmasıdır. Zira çok kabaca anlatmak gerekirse, şu anda yaygın olarak kullanılan LCD ve benzeri görüntüleme teknolojileri bir ışık kaynağı gibi çalıştığı için özellikle de okumak gibi aktivitelerde bulunurken belirli bir süre sonra gözünüzü yorar; fakat e-mürekkep teknolojisi, basılı kâğıda öykünen bir teknolojidir. Elektrik kullanılarak e-mürekkep parçacıklarının istenilen görüntüyü “basması” sağlanır. Bu görüntünün görülebilmesi için ekranın arkadan aydınlatılmasına gerek yoktur.

Bu nedenle de e-kağıt gözü yormaz ve basılı bir metin okuyormuşsunuz hissini verir. Görüntünün bu şekilde basılı olmasının en önemli avantajı, bu durumun korunması için çok çok düşük bir seviyede enerji harcanmasıdır. Tablet bilgisayarların pil ömrü birkaç saat iken, e-kitap okuyucular haftalarca dayanabilir. (iPad 10 saat-Kindle 1 ay) Mesela, cihazınızı hiç şarj etmeden tatil yapabilirsiniz.

Tatil demişken, özellikle deniz kenarında kitap okumak isterseniz, güneş ışığı altında LCD ekranlar parlar ve okunması neredeyse imkânsız hale gelir. Oysa e-kitap okuyucular bir kâğıttan farksız olarak yansıma olmadan (ya da çok daha düşük bir seviyede bir yansıma ile) güneş ışığı altında rahatlıkla okunabilir. – Buna karşın, aynı basılı kitaplarda olduğu gibi, karanlıkta e-kitap okuyucunuzu kullanamazsınız.

Bakınız aşağıdaki resim: iPad ve Kindle 2’yi güneş ışığı altında karşılaştıran bu resim internetten alınmıştır (kaynak: futile.com)

Tabii e-mürekkep teknolojisinin başka dezavantajları da yok değil. Her ekran değişiminde yeniden baskı yapılması gerektiği için ekranın görüntüleme hızı LCD’lere göre daha düşüktür. Bu durum kitap okurken ya da internette dolaşırken bir sorun yaratmaz ama e-mürekkep tabanlı ekranlarda video izleyemezsiniz ve e-mürekkep teknolojisi daha yeni sayılabileceği için henüz renkli ekranlı e-kitap okuyucular mevcut değildir, bundan birkaç yıl içerisinde çıkması beklenmektedir. (Kişisel tahminim, renkli e-mürekkebin Kindle 5’e yetişeceğidir.) Piyasadaki tüm renkli ekranlı okuyucular LCD tabanlıdır ve aslen bir tablet bilgisayardan farkları yoktur.

Sorumuza geri dönecek olursak, uzun saatler boyunca keyifli bir şekilde kitap okumak istiyorsanız, hiçbir zaman LCD tabanlı bir tablet ya da renkli ekranlı okuyucu işinizi görmeyecektir, görüntüleme teknolojileri ne kadar ileri seviye olursa olsun. Buna karşın, bir e-mürekkep tabanlı bir okuyucuyu hiçbir zaman tüm özellikleriyle bir bilgisayar yerine kullanma şansınız (şimdilik) yoktur. Yine de e-kitap okuyucularla internete girebilir, resimlerinizi görüntüleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Özetle, şaşaalı tablet/pad reklamlarına aldanmayın, henüz hepsi bir arada olan mükemmel bir cihaz yoktur, almak istediğiniz cihazı ne için kullanacağınıza çok iyi karar vermeniz gerekmektedir. – Benim durumumda sadece ve sadece kitap okumak için bir cihaz arıyordum ve bu nedenle de LCD’li tabletlerin aklımı çelmesine izin vermedim.

Ara bir not: Eğer bir tablet/pad almayı planlıyorsanız benim tavsiyem, 2000 TL’ye satılan cihazlardan birini almak yerine 250 dolara Android’li Nook Color alarak rooting işleminden sonra (daha fazla bilgi için bkz. Google) bu cihazı bir tablet/pad olarak kullanmanızdır.

1.2. Türkiye’deki durum ve yerel e-kitap okuyucular

90’lı yılların sonunda Project Gutenberg ülkemizde de duyulmuştur, hatta o zamanlarda bizzat kitapların çıktılarını aldığımı hatırlarım. Fakat e-kitap kavramının geniş kitlelere yayılmasını sağlayan dönüm noktası Microsoft Reader yazılımının çıkması olmuştur. O sıralarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kısa süreli bir e-kitap furyası yaşanmıştır. Yasal olarak e-kitap satışı yapılmamış olsa da Word dosyalarının Microsoft Reader biçimine dönüşümünün kolaylığı nedeniyle bu dönemde birçok Türkçe kitap taranmış ve internet üzerinden paylaşıma sunulmuştur. Bir süre sonra ise bir önceki maddede değindiğim üzere bilgisayarda kitap okumanın zorlukları nedeniyle e-kitaba olan ilgi azalmıştır.

Yakın zamanda Tübitak’ın desteği ve idefix’in çabalarıyla Türkçe e-kitaplar ve e-mürekkep tabanlı e-kitap okuyucular ülkemizde de satılmaya başlanmıştır. Ne yazık ki bazı engeller nedeniyle e-kitap, ülkemizde hâlâ emekleme aşamasındadır. Bu engelleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Öncelikle, yazının başında da belirttiğim gibi Türkiye’deki e-kitap okuyucular olması gerekenden çok daha pahalıdır. Hiçbir bağlantı özelliğine sahip olmayan, nispeten eski bir e-mürekkep teknolojisi kullanan ve 5 inç ekranlı giriş seviyesi okuyucular bile 500 TL sınırında satılırken, Kindle, Nook ya da Sony Reader muadili 6 inç ekranlı okuyucuların fiyatları neredeyse tablet bilgisayarlarla yarışır ölçüde. Kindle DX muadili büyük ekranlı okuyucular ise 1000 TL sınırında. Sadece kitap okuyabildiğiniz bir cihaz için bu fahiş fiyatları çok küçük bir grup insan ödeyebilir.

Acıklı olarak nitelendirilebilecek başka bir durum ise, Türkiye’de satılan e-kitap okuyucuların fiyatlarının yurtdışındaki cihazların iki katı olmasına rağmen, görüntü kalitelerinin Kindle ya da Sony Reader’a göre oldukça düşük olmasıdır. Bu konuyla ilgili genel bilgileri bu yazının ilerleyen kısımlarında, Türkiye’de Reeder adıyla satılan cihazların düşük görüntü kalitesi hakkındaki detaylı araştırmamı ise“E-Kitap Okuyucu Araştırma ve İncelemesine Ek: Türkiye’de Satılan SiPix Ekranlı Cihazların Düşük Görüntü Kalitesi” adlı yazımda bulabilirsiniz.

Ülkemizden farklı olarak ABD’de e-kitapların patlama yapmasının en önemli nedeni, en büyük iki kitapçının, Amazon ve Barnes & Noble’ın cihazlarını (Kindle ve Nook) 140 dolar gibi çok makul bir seviyede tutması ve bu sayede müşteri tabanını genişleterek gelirlerini kitap satışları üzerinden sağlamayı hedeflemesidir. Oysa ülkemizde cihaz satıcıları, e-kitap satıcılarından bağımsız oldukları için bu tarz olumlu bir ticari yaklaşım sergilemek yerine rekabetin de az olmasını da fırsat bilerek cihazlarının fiyatlarını şişirmektedir.

2. Bir taraftan da ülkemizdeki yayınevleri ve yazarlar, işleri olumsuz etkilenecek korkusuyla hâlâ e-kitap konusuna temkinli yaklaşmaktadır. Oysa Amazon’un yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre bu yıl ilk defa e-kitap satışları ciltli kitap satışlarını geçmiştir ve e-kitapların dağıtım ve basım maliyetinin neredeyse sıfır olması nedeniyle yayınevleri bu durumdan kârlı çıkmıştır. Türkiye’de ise satılan e-kitapların büyük bir kısmı ise telif süresini doldurmuş olan ve her yayınevi tarafından özgürce yayınlanabilen klasiklerden oluşuyor. Bir diğer bakış açısıyla, e-kitapların büyük bir kısmı, marketlerde indirim sepetleri içinde ya telifsiz olduğu için ucuz olan ya da satılmadığı için ucuzlatılmış kitaplar. Günümüz yazarlarının e-kitapları nadiren mevcut. Yayınevleri ve yazarlar, çok satan kitaplarının e-kitap biçimlerini çıkarmakta çekimser davranıyorlar. Mesela, Kafka’nın ya da Dostoyevski’nin aynı e-kitabını farklı yayınevlerinden edinmek mümkünken (ki bu kitaplar zaten Project Gutenberg ve Amazon’dan ücretsiz alınabiliyor), Yaşar Kemal ya da Orhan Pamuk’un en önemli eserlerini bulmanız mümkün değil.

3. Son olarak, bu konuyla ilgili, okuyucular olarak, çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. Korsan yayınlara düşkünlüğümüz nedeniyle aslında kişilerin emeğini çalıyor ve bu kişilerin e-kitap konusunda daha büyük adımlar atmasını engelliyoruz.

Tahminimce, yayınevleri ve yazarlar özellikle korsandan çekinmeleri nedeniyle ve yasal nedenlerden dolayı e-kitapların telif hakkı anlamında anlaşmazlık yaratabilecek durumları olacağı düşüncesiyle bu işe temkinli yaklaşıyorlar. Bazı söylemlere göre Türkiye’de basılı kitapların %50′si korsan olarak satılıyor ki kitap basmanın ve dağıtmanın zorluklarını düşününce bu çok ciddi bir oran. E-kitap gibi korsan dağıtımın çok daha kolay olduğu bir ortamda korsan kullanım oranı bir düzenleme getirilse ve çok iyi denetlense dahi %50′nin üzerine çıkabilir. Mevcuttaki bütün e-kitap kopya koruma mekanizmaları rahatlıkla aşılabiliyor.

Yayınevlerinin bu konudaki çekincelerini de anlıyorum; fakat özellikle işin başında e-kitaptan elde edecekleri maliyet kazancının büyük bir kısmını okuycuya yansıtıp çok satan kitapları 5-10 TL gibi cüzi rakamlarara satarlarsa korsanın önüne geçebilirler.

Ayrıca, Amazon’un uyguladığı gibi ücretsiz kitap ve paralı kitaplarının ilk bölümlerinin deneme amaçlı olarak indirilebilmesi gibi satın alımı teşvik eden uygulamalar da ülkemizde henüz yok. E-kitap satışlarının artırılabilmesi için bu tarz “promosyon”lara ihtiyacımız var. Neyse ki idefix, kitap okuma yazılımı çıkararak ilk adımı attı, devamının da gelmesini temenni ediyorum.

 

1.3. İlk karar noktası: e-kitap okuyucuyu Türkiye’den mi yoksa yurtdışından mı almalı?

Türkiye’de resmi olarak satılan Reeder gibi kitap okuyucular çok pahalı ve özellik olarak da yurtdışında satılanlarla boy ölçüşemiyor. İlerleyen satırlarda farklı okuyucuların özelliklerine daha detaylı değineceğim ama yerel e-kitap okuyucularla karşılaştırmak adına ufak bir örnek vereyim. Kindle 3, Pearl e-mürekkep teknolojisi ile %50 daha fazla karşıtlık (kontrast) vaat ederken, Nook ikincil renkli dokunmatik ekranıyla dikkat çekiyor ve bu cihazlar kargo hariç yaklaşık 200 TL.

Tabii bu durumda haklı olarak ilk bakılan yer Türkiye’de ikinci el satış yapan siteler oluyor. Bu sitelerde ise durum pek iç açıcı değil. Fiyatlar 320 TL’den başlayıp 800 TL’ye kadar yükseliyor ve ucuz olanların çoğu “kontrol amaçlı kutusu açılmış” ya da “bir hafta kullanılmış” cihazlar, tabiri caizse, yerseniz. Kullandığım argoyu affedin, bu sitelerdeki bazı satıcıların alıcıları aptal yerine koymaya çalışması insanı çileden çıkarıyor. Bazıları ise bu fiyatlara önceki nesil Kindle’ları satmaya uğraşıyor. (Önceki nesil Kindle bu yılki Amazon Şükran Günü indiriminde 89 dolar/130 TL’ye satılmıştı!)

Buradan da elim boş dönünce meşhur Çin malı sitesi DealExtreme‘e bakmaya karar veriyorum. (Bilmeyenler için dipnot: Bu site, elektronik başta olmak üzere, her türlü Çin malı ürünü satıyor ve tüm dünyaya ücretsiz kargo ile gönderiyor. – Milyonculardan fahiş fiyatlara alışveriş yapmanıza gerek kalmıyor.) Ne yazık ki buradan da elim boş dönüyorum. Bu sitede e-kitap okuyucu adı altında satılan cihazlar 100-150 TL arasında satılıyor ama aslında bu cihazlar LCD tabanlı, düşük kaliteli tablet bilgisayarlar. Bir bakıma ekranı büyültülmüş mp4 çalar oldukları için ne bilgisayar gibi kullanabilirsiniz, ne de e-kitap okuyucu gibi. (Önemli uyarı: Bu cihazlara benzer LCD ekranlı bir cihaz Hepsiburada’da 300 TL’ye satılıyor, fiyatına kanıp bu cihazı almayın, gözünüzü bozabilirsiniz.)

En sonunda pes ediyor ve yurtdışından kaliteli ve uygun fiyatlı bir e-kitap okuyucu almak üzere araştırmalara başlıyorum.

2. Hangi e-kitap okuyucu?

Henüz e-mürekkep teknolojisi yeni olduğu için aslında yurtdışında da alternatif sayısı kısıtlı ve cihazların özellikleri birbirlerine çok yakın. Bu da seçim sürecini zorlu bir hale getiriyor. Aslında, zaten e-kitap okuyucu üreticilerinin sayısı çok fazla değil, sadece herkes kendi markasını basıyor. Yine de bir şekilde eleme yapmam gerekiyor ve başlıyorum: – Bu bölümün en sonunda genel bir karşılaştırma tablosu da bulabilirsiniz.

2.1. Hangi cihaz boyutu?

İlk eleme yapacağım nokta ise cihaz boyutu. Nook, Kindle 3 ya da Türkiye’de Reeder adıyla satılan cihaz gibi, kitap boyutunda 5/6 inç ekrana sahip cihazlar ile Kindle DX gibi A4 boyutunda 9/10 inç ekrana sahip cihazlar arasında bir seçim yapmam gerekiyor. Bu iki tür arasındaki farkı aşağıdaki Kindle 3 (soldaki) ve Kindle DX (sağdaki) fotoğrafı ile görebilirsiniz. (kaynak: ireaderreview.com)

Okuyucu boyutunu seçerken soracağınız temel soru şu olmalı; daha çok romanlar gibi standart boyutta ve görselliğin ön planda olmadığı kitaplar mı okuyacaksınız, yoksa ders kitapları gibi görselliğin önem kazandığı daha büyük boyuttaki dokümanları mı tercih edeceksiniz? Benim bu soruya cevabım ilk seçenek oluyor ve bu kişisel bir tercih değil, benim önerim. Son nesil e-kitap okuyucuların hepsi PDF ve ekran döndürme desteğine sahip ve bu sayede ekranınız küçük olsa dahi A4 boyutundaki içerikleri rahatlıkla okuyabiliyorsunuz, sadece daha sık sayfa çevirmeniz gerekiyor. Bu özelliğe ilerleyen bölümlerde detaylı fotoğraflar ile değineceğim.

Eğer gerçekten profesyonel olarak çok çok fazla sayıda bu tarz içerik okumanız gerekmiyorsa standart bir kitap boyutundaki e-kitap okuyucular taşınabilirlik avantajı nedeniyle daha çok işinize yarayacaktır. Sadece ağırlık farkı nedeniyle bile eliniz yorulacağı için okuma süreniz olumsuz etkilenecektir. (Kindle 3, 240 gramken, Kindle DX 540 gramdır.) Küçük cihazlarla büyük cihazlar arasında ekran boyutu dışında donanımsal ve yazılımsal anlamda çok büyük farklılıklar yoktur. Burada, en çok farklılaşmayı Sony’de görüyoruz: Pocket (5 inç), Touch (6 inç) ve Daily (7 inç) şeklinde üç farklı cihaz seçeneği sunuyor. Biraz daha büyük bir ekran istiyorsanız; fakat taşınabilirlikten de feragat etmek istemiyorsanız, Sony Reader Daily edition, ara bir çözüm olarak tercih edilebilir. İlk resimde Sony modellerinin kendi aralarında (soldan sağa: 2 Pocket, 2 Touch ve Daily) ve Kindle ile karşılaştırmasını (soldan sağa: Pocket, Kindle ve Touch) görebilirsiniz. (kaynak: engadget.com ve ireaderreview.com)

Buna karşın, Türkiye’ye özel başka bir koşul daha beni büyük ekranlı cihazlardan caydırıyor; gümrük masrafları. Yakın zamanda değişmiş olan gümrük mevzuatına göre yurtdışından kargo ile gelen ve 75 avro (yaklaşık 110 dolar/190 TL) altında kalan ürünler için herhangi bir vergi ödenmezken, bu meblağın üzerinde fiyata sahip ürünlerden %20 vergi alınıyor ve ayrıca gümrük masrafı ödemeniz gerekebiliyor. Nook, Kindle 3 ve Sony Pocket 100-140 dolar arasındaki fiyatlarıyla bu sınırı zorlarken, Sony Reader Daily 299, Kindle DX ise 379 dolarlık fiyatıyla zaten pahalı kaçarken, üzerlerine eklenen gümrük vergisi ve olası gümrük masraflarıyla küçüklerin fiyatını katlıyor. (Gümrük konusunun detaylarına da ilerleyen bölümlerde değineceğim.)

2.2. Hangi e-mürekkep teknolojisi?

Daha önce LCD’leri elemiştim; fakat biraz araştırmadan sonra e-mürekkep teknolojisinin de kendi içinde varyasyonları olduğunu öğreniyorum: E-Ink Vizplex, E-Ink Pearl ve SiPix.

E-Ink sözcüğü e-mürekkep anlamına geliyor olsa da aslında ticari bir isimdir ve E-Ink firmasına aittir. Bu yüzden de yurtdışında bu teknolojiye aynı zamanda e-paper yani elektronik kâğıt adı verilmektedir. Araştırmalarım sonucu gördüm ki SiPix, çok yaygın olmayan ve E-Ink’e göre çok az daha düşük bir görüntü kalitesi sunan bir teknoloji ve bu nedenle SiPix kullanan okuyucuları da eliyorum. Türkiye’de satılan cihazları ele alarak yazmış olduğum E-Ink ve SiPix karşılaştırma araştırmasını “E-Kitap Okuyucu Araştırma ve İncelemesine Ek: Türkiye’de Satılan SiPix Ekranlı Cihazların Düşük Görüntü Kalitesi” adlı yazımda bulabilirsiniz.

E-Ink teknolojisinde karar kıldıktan sonra, aslında Vizplex ve Pearl arasında bir seçim yapmak da zor değil. E-Ink’in açıklamasına göre Pearl, %50 daha fazla kontrast sunuyor ve basılı kitaba çok yakın bir okuma deneyimi vaat ediyor. Çeşitli incelemeler ve son kullanıcı görüşleri de bu farkı onaylıyor. Özellikle Vizplex kullanan Kindle 2’den Pearl kullanan Kindle 3’e terfi edenler bu farkı çok net gördüklerini söylüyorlar. Ben de bu yüzden Pearl teknolojisini tercih ediyorum.

Seçimimi Pearl’den yana kullanmamın en önemli avantajı ise e-kitap okuyucu seçeneklerimi çok makul bir sayıya düşürüyor olması. E-Ink Pearl şu anda sadece en çok satan iki e-kitap okuyucunun yeni nesil sürümlerinde mevcut: Amazon Kindle 3 ve Sony Reader. Bir istisna olarak, Vizplex teknolojisini kullanan Nook’u da kişisel olarak elesem bile bir sonraki bölümde değineceğim konu nedeniyle kenarda tutuyorum.

Türkiye’de satılan cihazların neredeyse tamamı ise eski nesil Vizplex ya da SiPix teknolojisine sahip; aslında sadece bu yüzden bile e-kitap okuyucumu yurtdışından alarak saha uygun bir fiyata daha iyi bir teknolojiye erişebiliyor olmanın doğru bir karar olduğu teyit ediyorum.

 

2.3. Hangi e-kitap biçimi?

Müzik ve film gibi sayısal içeriklerin aksine, e-kitaplarda çok fazla sayıda içerik biçimi (formatı) mevcut ve her cihaz farklı biçimleri destekliyor. Neyse ki Calibre adlı yazılım kopya koruması olmayan her türlü e-kitap biçimini birbirine çevirebildiği için imdadıma yetişecek ve beni uyumluluk sorunlarından büyük ölçüde kurtaracak; fakat bu noktaya gelmeden önce kopya korumalı e-kitap biçimleri arasından bir seçim yapmak gerekiyor: AZW mu, EPUB mı?

Kısaca bilgi vermek gerekirse, AZW, Amazon tarafından desteklenen bir biçimdir ve kopya korumalı AZW kitaplarını Kindle ve Kindle yazılımı yüklenebilen cihazlar dışında çok az cihaz desteklemektedir. EPUB ise Adobe kaynaklı ve daha fazla sayıda dağıtıcı tarafından desteklenen bir biçimdir. Kindle, PDF desteğine sahip olsa da kopya korumalı EPUB dosyalarını açamamaktadır.

Buna karşın, Amazon, hem e-kitap okuyucu hem de e-kitap satışlarında pazarın baskın oyuncusudur. Kasım 2010’da Changewave adlı araştırma şirketinin yayınladığı bir araştırmaya göre ABD’de E-kitap okuyucularda Amazon %47 pazar payı ile liderdir ve % 32 ile iPad tarafından takip edilmektedir. Bu ikisini takip eden Sony ve Barnes & Noble’ın pazar payı ise %5’erdir. E-kitap satışlarında ise Amazon %70-80 pazar payı ile çok daha baskın bir konumdadır. Aynı zamanda Kindle’ın neredeyse tüm platformlar için mevcut olan yazılımını yükleyerek e-kitap okuyucunuz için aldığınız kitapları cep telefonunuzda ya da bilgisayarınızda da okuyabilirsiniz. Bu açıdan bakınca, AZW biçimini tercih etmek daha mantıklı görünse de bu durumun sadece ABD için geçerli olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Ülkemizde e-kitap satan en büyük iki firma İdefix ve D&R da EPUB biçimini desteklemektedir. Satışını yaptıkları kitaplar doğal olarak kopya korumalı olduğu için de Kindle’da çalışmamaktadır. – Aslında kopya korumalı EPUB dosyalarını Kindle’da okumak için bazı kolay yöntemler mevcuttur; ama bu yöntemler korsanlık amacıyla da kullanılabildiği için bu yöntemlerden söz etmemeyi tercih ediyorum. Sadece, ararsanız bulmakta zorluk çekmezsiniz diyebilirim.

Tartışmamıza geri dönecek olursak, bu bizi başka bir karar noktasına taşıyor: Daha çok İngilizce e-kitap okuyacak ve Amazon’dan mı alışveriş yapacaksınız yoksa daha çok Türkçe e-kitap okuyacak ve İdefix ve D&R’dan mı alışveriş yapacaksınız? Bu kararı sadece kopya korumalı içeriğe dayanarak vermek yeterli olacaktır.

Bu noktada benim kişisel kararım, zaten İngilizce kitap tercih ediyor olmam (basılı kitap kütüphanemin yarısı İngilizce kitaplardan oluşuyor) ve kopya korumalı EPUB’ları Kindle’da okuma konusunda bilgi sahibi olmam nedeniyle AZW’dan, dolayısıyla Kindle’dan yana oluyor. Daha önceki tavsiyelerimin aksine, bu tamamen benim kişisel kararım ve eğer daha çok Türkçe kitap okurum derseniz kopya korumalı EPUB’ları destekleyen bir okuyucu, dolayısıyla Nook ya da Sony Reader sizin için daha iyi olacaktır.

2.4. Hangi tip ağ bağlantısı?

Ağ bağlantısı için üç seçenek var: 3G + WiFi (Kablosuz), sadece WiFi ve hiçbiri. Sony’nin Pocket ve Touch modellerinde hiçbir ağ bağlantısı özelliği bulunmazken, Sony Daily’de, Wifi + 3G özelliği bulunuyor. Kindle’ın ne Nook’un ise iki modeli var, sadece Wifi ve Wifi + 3G.

Ağ bağlantısının öncelikli amacı cihazlar üzerinden kolaylıkla alışveriş yapmak ve abone olduğunuz yayınların yeni sayılarını indirmek olduğu için tüm cihazlarda kendi mağazalarına ücretsiz erişim mevcut. Bunun yanı sıra, tüm cihazlardaki web tarayıcılarıyla Wifi üzerinden internete bağlanmak mümkün; fakat bu tarayıcılar altyapı olarak böyle bir cihazdan beklenin çok üstünde olsa bile belirli bir seviyenin üstüne çıkamıyor.

Canlandırabilmeniz için özellik olarak akıllı telefon tarayıcılarına yakın bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Yani, daha çok Google’da bilgi arama, Wikipedia’dan makale okuma ya da gazete okuma gibi temel işlevler için kullanılabilir olacaktır ki bu konuda başarılılar. Neyse ki iletişim konusunda da sıkıntı yaşamanız söz konusu değil, Gmail ve Yahoo Mail’ın temel ve klasik sürümlerine, Facebook ve Twitter’ın da mobil sürümlerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Artık neredeyse her yerde WiFi olduğunu düşünürsek bu özellikler çok cazip görünüyor; fakat hiçbiri cep telefonuyla yapamayacağınız şeyler değil. Bu yüzden ağ bağlantısı içermese bile Sony’yi elemiyorum. Fiyatlarını ve diğer özelliklerini göz önünde bulundurmamız daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  E-Kitap Okuyucu ve Tabletlerdeki Son Gelişmeler Bölüm 1: Kindle Paperwhite ve B&N Nook Glowlight

3G konusuna gelirsek, özellikle alacağınız cihazı Türkiye’de kullanacağınızı düşününce Kindle tüm cihazların önünde. Sony ve Nook’un ücretsiz 3G’si sadece Amerika içinde ve sadece kitap mağazalarında çalışıyor. O yüzden 3G’li Nook’u da listeden eleyebilirim. Oysa Kindle’ın 3G’si tüm dünyada hizmet veriyor ve Amazon’un söylediğine göre internette de dolaşabiliyorsunuz. Burada Amazon’un Vodafone ile anlaşması olduğu için bu hizmeti kullanabileceğimi biliyorum; fakat Amazon’un kapsama haritasına göre Türkiye’de sadece GPRS bağlantısı mevcut ve bu sistemin ne kadar iyi çalıştığı ile ilgili sağlıklı bir bilgi bulmak güç. Daha çok forumlarda araştırdığım ve çevremdekilerden duyduğum kadarıyla biraz yavaş çalışıyor ve sürekli Amerika dışında olduğunuzu düşündüğü durumda çalışmayabiliyor. Bu yüzden Kindle 3G’yi de eliyorum.

2.5. Hangi arayüz?

Üç cihaz da birbirinden farklı üç kontrol sistemi kullanıyor ve bu üçü arasından özellikle öne çıkan biri yok. Kindle’dan başlayacak olursak, tam Q klavye kullanıyor ve dokunmatik bir arayüzü yok. Klavyesinde özellikle önceki nesil Kindle’lara kıyasla büyük gelişme kaydedilmiş; ama hâlâ olumsuz yönleri var. Yine de diğer ikisinin sadece dokunmatik klavyesi olduğunu düşünürsek Kindle’ın klavyesi daha rahat. Dezavantajı ise tek seferde birden fazla sayfa geçmek, okuduğunuz kitaptaki bir metni işaretlemek ya kütüphanenizdeki kitaplar arasında dolaşmak gibi işlemler için teker teker tuşlara basma gerekliliği.

Sony’de ise bunun aksine tam dokunmatik ekran var. Çok daha doğal bir kitap okuma ve internet kullanımı deneyimi sunmakla birlikte önemli olmasa da yazı yazma konusunda biraz sıkıntılı. Bununla birlikte, tam dokunmatik ekranın en önemli dezavantajı, ekranın üzerine dokunmayı algılayan bir tabaka daha yerleştirildiği için ekranın Nook ve Kindle’a kıyasla daha çok yansıma yapması ve ekranda parmak izlerinin oluşması.

Nook’ta ise dokunmatik olmayan kitap okuma ekranının altına klavye yerine 3,5 inç renkli dokunmatik ekran konularak bir ara çözüm yaratılmış. Bu yaratıcı çözüm, kitaplarınız arasında dolaşmayı ve sayfa atlamayı oldukça kolaylaştırıyor. Dezavantajları ise dokunmatik ekranların yazı yazmadaki genel sıkıntısı ve ekranın geç tepki süresi. Giriş seviyesi dokunmatik cep telefonlarda olduğu gibi bir tuşa bastıktan sonra birkaç saniye beklemeniz gerekebiliyor. Bu da bazen rahatsız edici olabiliyor. Sayfa çevirme hızı açısından da Nook, Kindle ve Sony’ye göre gözle görülür derecede yavaş. Barnes & Noble son çıkardığı Nook yazılım güncellemeleriyle performans sorunlarını büyük ölçüde gidermiş olsa da Nook kullanıcılarının hâlâ en büyük derdi cihazın performansı. Aşağıda Nook’un dokunmatik ekranının bir resmini görebilirsiniz. (kaynak: barnesandnoble.com)

2.6. Pil ömrü, hafıza ve ek özellikler?

Yazının en başında sözünü ettiğim gibi e-mürekkep teknolojisi itibariyle pil ömrü çok önemli bir ölçüt değil. Tüm okuyucular farklı kapasitelerde Lityum-Polimer pil kullanıyor. Li-Po piller, birçok cihazda kullandığımız Li-Ion pillerden çok da farklı değil. Üreticilerin verdiği bilgiye göre ağ bağlantıları kapalı şekilde Nook 10 güne (pil kapasitesi: 1530 mAh), Sony 2 haftaya (940 mAh) ve Kindle 1 aya (1750 mAh) kadar uzayabilen pil ömrü sunuyor. E-kitap okuyucularda pil ömrü tamamen çevirdiğiniz sayfa sayısıyla bağlı olduğu için ne kadar hızlı ve çok sayıda kitap okuduğunuza göre değişebiliyor. Bu konuyla ilgili bir araştırma yapmadım; ama Nook’un pil kapasitesinin Kindle’a çok yakın olmasına rağmen pil ömrünün düşük olmasının alttaki renkli ekranla ilgili olduğunu düşünüyorum. Pil ömrü demişken bir ayrıntıyı da atlamamak lazım, bu cihazları Amerika’dan alacağınız için içlerinden çıkan şarj aletleri Türkiye’ye uyumlu olmayacaktır, bu durumda cihazınızı sadece bilgisayardan şarj edebilirsiniz ya da aşağıdaki gibi bir çevirici almanız gerekebilir

E-kitapların boyutlarının birkaç yüz KB olduğunu ve en yüklü resimli PDF dosyalarının bile 2-3 MB (eğer yazılar resim olarak bırakılmamışsa) olduğunu göz önüne alırsak, hafıza da çok önemli bir ölçüt değil. Sony Reader Touch ve Nook 2GB hafıza ve hafıza kartı girişine sahip olduğu için istediğiniz kadar kitap yüklemekte özgürsünüz. Sony Reader Pocket 2GB, Kindle ise 4GB hafızayla geliyor; fakat her ikisi de artırılabilir hafızaya sahip değil. Hangi cihazı seçerseniz seçin, binlerce kitap yükleyebilirsiniz.

Ek özellikler konusunda da cihazlar arasında çok büyük bir fark yok. İki haftalığına Nook kitaplarınızı başkalarına ödünç verebilirsiniz. Amazon da benzer bir ödünç verme özelliğini yıl sonuna kadar Kindle’a bir yazılım güncellemesiyle ekleyeceğine dair açıklamada bulundu. Bunun dışında, hepsi mp3 çalabiliyor (Sony Pocket hariç), not almanıza izin veriyor, hepsinin içinde sözlük mevcut (Nook: Merriam-Webster, Kindle ve Sony: Oxford) ve hepsinde, hem sağda hem de solda sayfa çevirme tuşları bulunuyor. Özellikle bu son özellik, solak biri olarak beni çok memnun ediyor.

2.7. Ve karar anı: Karşılaştırma tablosu ve fiyatlar

Uzun bir maratondan sonra kararımızın şekillendiği noktaya geldik. Aklınızda bir cihaz tercihi belirmeye başlamış olsa bile fiyatlarını bilmeden bir karar vermek de güç. Aşağıdaki tabloyu kullanarak çok daha rahat bir şekilde karar verebiliriz:

Tabloda ilk dikkat çeken şey fiyatlar oluyor. Yazının başında da söz ettiğim gibi Amazon ve Barnes & Noble aynı zamanda kitap satışlarından para kazanmayı hedeflediği için cihazlarının fiyatlarını oldukça düşük tutuyor. Sony ise ancak hiçbir ağ bağlantısı özelliğine sahip olmayan Pocket cihazı ile fiyat rekabetine katılabiliyor. Zaten dokunmatik ekranların kitap görüntüleme açısından bir dezavantaj getirmesi söz konusuyken, ağ bağlantısı ve fiyatlar da işin içine girince Sony Pocket ve Touch geriye düşüyor.

Buna karşın, bu bölümün başında karşılaştırma fotoğrafını bulabileceğiniz Sony’ler klavyeleri olmadığı için Kindle ve Nook’a göre daha küçük. Eğer e-kitap okuyucular arasında tek istediğiniz mobilete ise Sony Pocket’ı tercih edebilirsiniz. Sony Pocket, adı gibi neredeyse cebe sığabilecek bir boyutta geliyor ve tatmin edici bir okuma deneyimi sunuyor. Eğer Sony almaya karar verirseniz, model numarasına dikkat edin, yanlışlıkla eski modellerinden almayın. (300 ve 600 yerine 350 ve 650 olmasına dikkat edin.)

Nook’a ve Kindle’a gelince fiyat ve özellik olarak birbirlerine çok yakınlar. Klavye ya da alt ekran tamamen kişisel tercihinize kalmış, ikisi de farklı açılardan; fakat eşit ölçülerde rahatsız. Kindle’ın en büyük avantajı ise yeni nesil E-Ink Pearl teknolojisine sahip olması ve sadece bu nedenden dolayı bile bu fiyata Nook yerine tercih edilmesi gereken bir cihaz. Ayrıca, Nook, Kindle ve tüm Sony cihazlarına göre çok daha ağır bir cihaz. Pil ömrü olarak da Kindle öne çıkıyor ve ben dezavantajları olan sabit hafızasını ve kopya korumalı EPUB’ları doğrudan desteklemesini çok önemsemeden tercihimi Kindle’dan yana kullanıyorum. 3G’li model ile Wifi’lı model arasında karar vermek de çok zor olmuyor. 3G bağlantısının Türkiye’de çalışıyor olsa bile sıkıntılı olduğunu biliyorum ve sadece bunun için 50 dolar (75 TL) daha fazla vermek istemediğime karar veriyorum. – Son tercihim 139 dolara (210 TL) Kindle Wifi oluyor.

Marka Barnes&Noble Amazon Sony Sony Sony Amazon
Model Nook Kindle 3 Pocket PRS-350 Touch PRS-650 Daily PRS-950 Kindle DX
Resim

Fiyat Wifi: 149$ (225TL)

3G+Wifi: 199$ (300TL)

Wifi: 139$ (210TL)

3G+Wifi: 189$ (285TL)

149$-179$ (225-270TL) 229$ (345TL) 299$ (450 TL) 379$ (570TL)
Ekran boyutu 6 inç 6 inç 5 inç 6 inç 7 inç 9,7 inç
Ekran tipi E-Ink Vizplex (eski nesil) E-Ink Pearl (yeni nesil) E-Ink Pearl (yeni nesil) E-Ink Pearl (yeni nesil) E-Ink Pearl (yeni nesil) E-Ink Pearl (yeni nesil)
Ağ bağlantısı 3G (ABD) +Wifi veya sadece Wifi 3G+Wifi ya da
sadece Wifi
Yok Yok 3G (ABD)+Wifi 3G
Giriş sistemi Altta 3,5 inç dokunmatik ekran Tam QWERTY klavye + yön tuşları Tam dokunmatik ekran Tam dokunmatik ekran Tam dokunmatik ekran Tam QWERTY klavye + yön tuşları
Hafıza 2 GB artırılabilir 4 GB sabit 2 GB sabit 2 GB artırılabilir 2 GB artırılabilir 4 GB sabit
Pil ömrü (en fazla-ağ bağlantısız) 10 gün

(1530 mAh)

1 ay

(1750 mAh)

2 hafta

(940 mAh)

2 hafta

(940 mAh)

22 gün 2-3 hafta
Boyut (mm) 196 x 126 x 13 190 x 122 x 8,5 145 × 104 × 8,5 168 x 119 x 9,6 200 × 128 × 9,5 264 × 183 × 10
Ağırlık (gr) Wifi: 329 g
3G: 343 g
Wifi: 241 g

3G: 247g

155 g 215 g 272 g 535 g
Desteklenen dosya biçimleri PDF, EPUB, eReader, PDB, JPEG, GIF, PNG, BMP, MP3 Kindle (AZW/TOPAZ), PRC/MOBI (kopya korumasız), PDF (kopya korumasız), HTML, DOC, TXT, MP3, AAX, JPEG, GIF, PNG BBeB (LRF/LRX), PDF, EPUB, TXT, RTF, JPEG, BMP, GIF, PNG, BBeB (LRF/LRX), PDF, EPUB, TXT, RTF, JPEG, BMP, GIF, PNG, MP3, AAC BBeB (LRF/LRX), PDF, EPUB, TXT, RTF, JPEG, BMP, GIF, PNG, MP3, AAC Kindle (AZW/TOPAZ), PRC/MOBI (kopya korumasız), PDF (kopya korumasız), TXT, AAX, MP3, JPEG, GIF, PNG (çevrim gerekebilir)

 

3. Satın alma süreci

3.1. Nasıl getirteceğim?

Ne yazık ki hangi cihazı almaya karar vermemle asıl sıkıntılı süreç başlıyor. Karar verdiğim cihazı Amerika’dan satın almam ve bir şekilde Türkiye’ye getirtmem gerekiyor. Bu işin en kolay yolu, kendinizin ya da bir tanıdığınızın Amerika’dan Türkiye’ye dönerken yanınızda getirmenizdir/yanında getirmesidir. Yanınızda getirdiğiniz eşyalar için gümrük muafiyeti limiti 430 avro (yaklaşık 575 dolar/860 TL) olduğu için rahatlıkla bir Kindle DX bile alabilirsiniz ve gümrük ve kargo masrafı ödemekten kurtulursunuz.

Buna karşın, Amerika’da bulunan bir tanıdığınızın bu cihazı satın alıp sizin adresinize uygun bir fiyata gönderebilmesi için kargo şirketleriyle özel anlaşması olması gerekmektedir; çünkü kargo şirketleri, Amerika’dan Türkiye’ye kişisel gönderiler için 100 dolar civarında ücretler istemektedir. Bu tarz gönderilerdeki tek seçeneğiniz USPS’i (Amerikan Ulusal Posta Servisi) kullanmaktır. Bu durumda gönderiniz PTT aracılığıyla elinize ulaşacaktır. PTT denilince bir çekinceniz olmasın, iyi bir şekilde hizmet veriyorlar ve takip numarası (tracking number) olan bir seçenek ile postalatırsanız, paketinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Kindle’ın paket ölçüleri ile ilgili internette net bir bilgi bulamadım ve ben de elime ulaşınca kendi ölçümlerimi yaptım: 25 x 20 x 5 cm (9,8 x 7,9 x 2 inç), ağırlığı ise tahminen 2 lbs (pound) civarında olacaktır. (Nook’un paketi biraz daha küçük, Sony Reader’ın ise biraz daha büyüktür.)

Kindle’ın durumunda USPS’in yaklaşık ücretleri şu şekilde oluyor: (Detayları için buraya tıklayın.)

Benim tavsiyem 28 dolarlık “Priority Mail International” ile göndertmenizdir. Bu seçenek ücretsiz posta takibi ve sigorta hizmeti sunmaktadır. Eğer ucuz olmasını istiyorsanız 13 dolarlık “Small Flat Rate Box” seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu seçenekte posta takibi yapmak isterseniz 11,5 dolar daha ödemeniz gerekmektedir. Tabii ki bunlar sadece tahmini posta ücretleridir, gerçek posta ücretlerini gerçek ürün paketiyle USPS şubelerinden öğrenebilirsiniz.

PTT üzerinden göndertmenizin fiyat dışındaki bir diğer avantajı Kindle DX almak isterseniz ya da bir aksilik çıkar ve ürününüz gümrüğe takılırsa yapmanız gereken gümrük işlemleri olacaktır. Bu cihazlar 75 avro civarında olduğu için gümrüğe takılabilir de takılmayabilir de; fakat geçmiş deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki ürünlerin gümrüğe takılması konusunda tamamen gümrük memurunun inisiyatifine kalmış durumdasınızdır ve emin olun ürünlerinizin PTT tarafında gümrüğe takılması kargo firmaları tarafında gümrüğe takılmasından çok çok daha iyidir.

Uçakla gönderen kargo şirketleri üzerinden yaptığınız gönderiler Atatürk Havalimanı’na gelir ve her şeyden önce kargo firması sizden 150 TL gibi bir ordino bedeli ister. Sonrasında gümrük memurunun belirlediği ürün fiyatına göre %20 gümrük vergisi ödersiniz ve kargo firması da sizden bu bedel üzerinden ekstra ücretler isteyebilir. Gümrük memuruna itiraz etme şansınız yoktur. Aynı zamanda bütün bir gün ürününüzü ithal edebilmek için oradan oraya prosedür gereği koşuşturmanız gerekir.

Buna karşın, PTT ile paketiniz, şehrinizdeki gümrüklü posta merkezine gelir. (İstanbul’da Topkapı.) 75 avronun altında kaldığı halde ürününüz gümrüğe takıldıysa gümrük memuruna dert anlatma şansınız vardır. Örneğin ters birine denk gelmezseniz internetten ürünün gerçek fiyatını ya da faturanızı göstererek ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Kesin gümrüğe takılacak 75 avronun üzerinde bir ürün aldıysanız da sadece %20 vergi ödersiniz. Normal postayla gelen gümrüklü bireysel paketlerde ordino ya da komisyon gibi ek ücretler yoktur.

Fakat benim durumumda oradan Kindle’ı bana postalayacak bir kişi de yok ve ben de denize düşen yılana sarılır diyerek son çare olarak Amerika adresi sağlayan aracılardan birine başvuruyorum. Bu tarz siteler genellikle iki nedenden dolayı tehlikelidir: 1. Sizden öyle ya da böyle hep fazla ücret alırlar, 2. Paketiniz uluslararası kargo firmalarıyla geleceği için gümrükte takılırsa yukarıda anlattığım kötü senaryoyla karşılaşırsınız ve en sonunda pes edip ürününüzü gümrüğe terk etmeniz bile gerekebilir.

Bu tarz sitelerin hepsi birbirine benzer olduğu ve belirli kargo firmalarını kullandıkları için bir tavsiyede bulunmayacağım, seçim size kalmış. Ben günlük fırsat sitelerinin birinin verdiği bir fırsata denk geldiğim için kargo masraflarını beklediğimden aza hallettim; ama normal koşullarda bazı seçenekleriniz aşağıda. Bu siteler genellikle paketinizi olduğundan fazla ağırlıkta ya da boyutta gösterip sizden daha fazla ücret almaya çalışıyorlar, ben de o yüzden kargo ücretlerini hesaplatırken 3 pound olarak giriş yaptım, şanslıysanız 5-6 dolar daha az ödeyebilirsiniz.

 • DHL EasyShop/Borderlinx: 10 avro (20 TL) ilk üyelik bedeli + 18 avro (35 TL) kargo – Kapıya kadar teslim hizmeti sunmuyor, seçtiğiniz DHL ana merkezlerinden birinden teslim almanız gerekiyor. (İstanbul’da farklı noktalarda 7 yer var.) – İlk pound için 10 avro gibi bir ücret alıyorlar.
 • Myus.com: [10 dolar (15 TL) standart üyelik bedeli + 68 dolar (102 TL) kargo] ya da [20 dolar (30 TL) premium üyelik bedeli + 7 dolar (8,5 TL) aylık üyelik + 48 dolar (72 TL) kargo] – Bu işi ilk yapanlardan, Amerika menşeili bir site. Aslında Türkiye’deki diğer tüm siteler buranın kopyası. – İlk pound için üyeliğinize göre 35 ya da 50 dolar alıyorlar.
 • Amerikadaniste.com: 15 dolar (22,5 TL) ilk üyelik bedeli + 9 dolar (13,5 TL) aylık üyelik + 40 dolar (60 TL) kargo – Aylık üyelik ücretinden neredeyse hiç söz edilmiyor, biraz kandırmaca var, üyeliğinizi iptal etmediğiniz sürece otomatik kesiliyor. – İlk pound için 28 dolar ücret alıyorlar.
 • Amerikadangonder.com: Üyelik bedeli yok + 44 dolar (66 TL) kargo – Üyeliğin ücretsiz olması gibi bir avantaja sahip; ama kargo ücretleri biraz daha pahalı. – İlk pound için 28 dolar ücret alıyorlar.
 • Myusabox.com: Üyelik bedeli ödemezseniz 50 dolar (75 TL) kargo, aylık 15 dolar (22,5 TL) üyelik ücreti öderseniz 40 dolar (60 TL) kargo – Bu kadar fazla alternatif varken aylık 15 dolar ödemek çok mantıklı değil. – İlk pound için üyeliğinize göre 32 ya da 28 dolar alıyorlar.
 • Shipito.com: Bu site diğerlerinin aksine size farklı kargo seçenekleri sunduğu için biraz daha farklılaşıyor. Paket başına 8,5 dolar (13 TL) sabit ücretleri var ve 3 poundluk bir paket için 13 dolara (20 TL) takip edilemeyen USPS (PTT) hizmeti, 33 dolara (50 TL) takip edilebilen USPS (PTT) hizmeti, 40 dolara (60 TL) FedEx ve 47 dolara (70 TL) DHL hizmeti sunuyorlar.
 • VIAddress: Son zamanlarda gönderim konusunda ciddi sıkıntılar sözkonusu, kullanmayın.

Bu hizmetlere kayıt olduğunuzda size bir Amerika adresi sağlanıyor ve siz alışveriş yapacağınız sitelere bu adresi veriyorsunuz. Bu hizmetleri sadece Amazon için değil herhangi bir alışveriş sitesi için kullanabilirsiniz. Tek sorun şu, bazı internet siteleri kredi kartınıza tanımlı hesap özeti adresinizle kargo adresinizin aynı olmasını şart koşuyor, bu nedenle alışveriş yapmadan önce internet bankacılığı üzerinden kredi kartı bilgilerinizi değiştirip alışveriş sonraki tekrar eski haline getirmeniz gerekebilir.

Ben Kindle almaya karar verdiğim için Amazon’u kullandım ve Amazon’un böyle bir zorunluluğu yok. Kargo için Amerika adresi vermiş olmama rağmen Türkiye adresime tanımlı kredi kartım ile sorunsuz bir biçimde alışveriş yaptım. Tek olumsuz nokta, benim kullandığım site New York tabanlı bir adres verdiği için %8 civarında Amazon’a vergi ödemem gerekti. O yüzden bu kargo hizmetlerinin size hangi eyaletten bir adres verdiği de önemli; fakat bu bilgiye de kayıt olmadan ulaşma şansınız düşük. Eğer Amazon’a vereceğiniz adres şu eyaletlerden birindeyse farklı oranlarda vergi ödemeniz gerekebilir: Kansas, Kentucky, New York, North Dakota, Washington.

Satın aldığınız paket Amerika’daki adresinize ulaştıktan sonra Türkiye’ye gönderi talimatı veriyorsunuz ve Türkiye’ye gönderi ücretini bu talimatı verirken ödüyorsunuz. Ben Kindle alırken Amazon’dan başka şeyler de satın aldığım için daha büyükçe bir kutuyla gönderildi ve 2,4 pound ağırlığındaki kutu için gönderiyi yapan siteye 3 pound ücreti ödedim.

Önemli not: Benim kullandığım site Türkiye’ye gönderi talimatımı alırken bana ürünümün gümrüğe takılabileceği ve istersem gümrük işlemlerini benim yerime belirli bir ücret karşılığında yapabileceklerine dair bilgi verdi ve benden opsiyonel olarak 50 dolar ücret istediler. Eğer ürün gümrüğe takılmadan geçerse bu ücretin iade olacağı söyleniyordu. Ben yine de sözlerine güvenmedim ve Kindle’ın gümrüğe takılmayacağından emin olduğum için bu ücreti vermedim. Zaten gönderim gümrüğe takılmış olsa bile 50 dolardan daha yüksek bir masraf söz konusu olurdu, o yüzden bu iş içinde bir iş var diye düşündüm ve böyle muğlak bir konuda risk almadım. Böyle bir hizmet ancak kesin gümrüğe takılacağını bildiğiniz bir şey satın alırken işinize yarayabilir; fakat küçük şeyler için bu ücreti isterlerse iki kez düşünün.

3.2. Nasıl satın alacağım?

Yukarıda satın alma sürecinden de kısaca söz etmiş olsam da Amazon’dan alışverişe detaylı olarak değinmemin faydalı olacağını düşünüyorum.

Amazon’un ana sayfasında ilk göreceğiniz şey muhtemelen Kindle olacaktır. Mevcut üyeyseniz Sign-in bağlantısına tıklayarak giriş yapabilir ya da Start Here bağlantısına tıklayarak üye olabilirsiniz.

Sitede dolaşmadan önce yeni üyelik yaratmanızda ya da giriş yapmanızda fayda var, bu sayede alışverişinizi yarım bıraktığınızda yeniden sepete eklemek zorunda kalmazsınız. Üyelik formu oldukça kısa, adres ve ödeme bilgilerini alışverişi tamamlarken giriyor olacaksınız.

Daha sonra Shop All Departments altından istediğiniz Kindle modelini seçebilir, Kindle yazılımlarını yükleyebilir, e-kitap satın alabilir ya da Kindle’ınızın ayarlarını yapabilirsiniz. (Buradaki Kindle ayarlarına bir sonraki bölümde değineceğim.) Aşağıdaki görüntüde ise ürün sayfasını görüyorsunuz. Sağdaki kontrolleri kullanarak cihazınızı sepete ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda stok durumunu ve ne zaman sevk edilebileceğini görebilirsiniz. Kindle alırken 25 doların üzerinde bir alışveriş yaptığınız için Amazon’un ücretsiz kargo hizmetinden de yararlanabiliyorsunuz. Zaten Türkiye’ye göndertirken çok ciddi oranlarda kargo parası ödeyeceksiniz, en azından Amerika içinde bir şey ödemezsiniz. 🙂

Ayrıca sağ tarafta bazı aksesuarlar görüyorsunuz, isteğe bağlı olarak ışıklı ya da ışıksız deri kılıf alabilirsiniz. Amerika’da yaşamadığınız için +2 yıl garanti hizmeti pek önemli değil. Birazdan alışverişe geri döneceğiz; fakat yeri gelmişken cihaz renklerinden ve aksesuarlardan da söz edelim. Bu sayede Kindle siparişinizi verirken gerekli aksesuarları da alıp ayrıca kargo ücreti ödeme derdinden kurtulabilirsiniz.

3.2.1. Kindle renk seçenekleri

Kindle Wifi ve Kindle DX için tek renk seçeneği grafit grisi; fakat Kindle 3G için grafit grisi dışında beyaz renk seçeneği de mevcut. Aşağıdaki tabloda tüm renk seçeneklerini görebilir ve daha detaylı resimler için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle beyaz olan daha şık duruyor ama okurken gözünüzü de alabilir. Yine de ben sadece Wifi olan Kindle ile yetindiğim için griden başka bir renk seçeneğim olmuyor.

 

3.2.2. Kindle aksesuarları

Kindle çok ince ve narin görünümlü bir cihaz ve bu cihaza bu kadar ücret ödemişken orijinal kılıflarından da almak isteyebilirsiniz. Amazon, kılıfları çok şık tasarlamış ve Kindle’da farklı renk seçenekleri sunmamış olsa bile cihazınızı sürekli kılıfıyla taşıyacağınızı düşünerek bu kılıflarda çok farklı renk seçeneği sunuyor. Bu kılıflar orijinal olduğu için de Kindle’ın üzerinde bulunan özel giriş yerlerine takılan klipsleri var ve cihazınızı kılıfa sabitlemenizi sağlıyor. (Klips giriş yerlerini detaylı inceleme fotoğraflarında görebilirsiniz.)

Aynı zamanda, karanlıkta Kindle okumak isterseniz bir de kitap ışığına ihtiyacınız olacak, bu nedenle de bu kılıfların da ışıklı ve ışıksız olarak iki modeli mevcut. Işıklı kılıfların bir avantajı da ayrıca pil gerektirmemesi ve enerjisini Kindle’dan alması. Bu oldukça yaratıcı bir çözüm olmuş.

Standart Kindle kılıfları
Işıklı Kindle kılıfları
Kindle DX kılıfları (burada görünen beyaz DX önceki nesil; ama boyutları yenisiyle aynı)

Bu kılıfların tek dezavantajı ise yüksek fiyatlı olmaları. Aslında tasarımlarını ve orijinal olduklarını düşününce bu fiyatı hak ediyorlar; fakat bu kılıfları almak istemezseniz daha uygun kılıf alternatifleri de mevcut. Aşağıda dikkat çekici olan bir kaçını listeledim, farklı renklerini görmek için resimlerine tıklamanız yeterli. Daha fazlasını görmek için de buraya tıklayabilirsiniz. Özellikle de 19,99 dolarlık fiyatıyla silikon kılıflar çok cazip görünüyor:

 

3.3. Kargo seçimi ve ödeme yapma

İstediğiniz cihazı ve kılıfı sepete ekledikten sonra Proceed to Checkout tuşuna tıklayarak adres girişi ekranına gidebilirsiniz. Buraya adres giriş yapmadan önce Amerika adresinizi aldığınızı siteye gidip kargom gelecek diye bilgi vermeniz gerekebilir. Adresi girişini tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Sıkıntı yaşamamanız adına “Group my items” seçeneğini seçmenizi öneririm. Kargo hızını seçmek size kalmış, bence çok aceleniz yoksa en uygunu ilk baştaki ücretsiz kargo seçeneğini seçmektir. Burada 5-8 iş günü diye belirtildiği halde benim kargom 3 gün içerisinde ulaşmıştı.

Gümrükle ilgili olarak daha az risk alayım diye düşünürseniz “Ordering a gift” seçeneğini seçerek alışverişinizin hediye statüsünde gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Zaten arada bir aracı olacağı için bu durumda hediye seçeneği çok anlamlı değil; fakat doğrudan Türkiye’ye gönderim yaptığınız durumlarda bu, size gümrük süreci açısından avantaj sağlayabilir.

Continue tuşuna basarak bir sonraki adıma geçtiğinizde size kredi kartı bilgilerinizi soracaktır. Burada Türkiye adresine tanımlı bir kredi kartı kullanabilirsiniz. Sorun çıkmayacağını düşünüyorum; fakat sorun olması durumunda kredi kartı adresinizi Amerika adresi olarak değiştirmeniz gerekecektir. Bu aşamadan sonraysa sipariş onayı ekranıyla karşılaşacaksınız. Bu ekranda son olarak toplam ödeyeceğiniz tutarı görebilirsiniz. Eğer adresiniz vergi alan bir eyalete aitse ödeyeceğiniz vergi de bu aşamada görülecektir.

Confirm order dediğinizde ise ödemeniz alınacaktır. Bu sırada bankanızın 3D Secure sistemi devreye girebilir ve sizden kart şifrenizi ya da SMS şifresi isteyebilir. Aynı zamanda, yurtdışından ilk defa veya uzun bir süreden sonra alışveriş yapıyorsanız bankanız size telefonla ya da SMS ile ulaşarak bu alışveriş hakkında bilginiz olup olmadığını sorabilir. Bunlar standart prosedürlerdir, o yüzden endişelenmenize gerek yoktur. Amazon’un ödeme sistemi Türkiye’deki birçok küçük satıcıdan daha güvenilirdir.

3.4 Sipariş takibi

Bundan sonra heyecanlı kısım başlıyor. Paketiniz yola çıktığında Amazon size bir Amerika içi takip numarası verecek. Bu numarayı kullanarak paketinizin nerede olduğunu görebilirsiniz. Ya da hiç takip etmekle uğraşmayıp Amerika adresinizi sağlayan şirketin size paket geldi diye haber vermesini bekleyebilirsiniz. Paketiniz oraya ulaştıktan sonra Türkiye’ye gönderi talimatı veriyorsunuz ve seçtiğiniz hizmete göre 3-5 iş günü içerisinde paket elinize ulaşacaktır. Benim kullandığım hizmet ve diğer birçoğu, Nex adlı bir kargo firmasıyla çalışıyor ve daha önce FedEx’in detaylı takip sisteminden birkaç kez yararlanmış biri olarak bu kargo firmasının takip sisteminden çok memnun kalmadım. Kargomun New York JFK havalimanına geldikten sonraki hiçbir aşamasını internetten takip etme olanağı sunmadılar.

Türkiye’ye gelecek kargom Şükran Günü ve Noel alışveriş yoğunluğu nedeniyle biraz gecikmeli de olsa bir hafta sonra kapıma kadar geldi. Tahmin ettiğim gibi gümrüğe takılmamıştı. Şimdi heyecanla paketleri açıp ürünümüzü incelemeye başlayabiliriz.

4. Kindle incelemesi

4.1. Paket içeriği

Cihazın paketi oldukça sade. Amazon, Frustration-Free adını verdiği kolay açılabilir ve gereksiz plastiklerden kaçınılan paketleme sistemini kendi ürününe de uygulamış. Paket daha önce kontrol için açılmış, o yüzden ben aldığımda bir koli bandı ile tutturulmuştu. Cihazın ön ve arka yüzünde jelatin kaplı geliyor. Eğer Kindle kılıfınızı ayrı aldıysanız bir süreliğine bu jelatini koruma olarak cihazınızın üzerinde tutabilirsiniz, okuma konusunda bir sıkıntı yaratmıyor.

E-mürekkep teknolojisi ekrana görüntüyü getirdikten sonra hiç enerji harcamadığı için ekranda cihazı nasıl şarja takacağınızı anlatan bir görüntüyle karşılaşacaksınız. Paketi ilk açtığımda bu görüntüyü çıkartma sandım ve gerçek ekran görüntüsü olduğunu fark ettiğimde e-kâğıt teknolojisinin basılı kâğıda ne kadar yakın olduğunu bir kez daha gördüm. Lafı daha fazla uzatmadan resimler üzerinden gidelim.

Nook’un şeffaf kutusu ve Sony Reader’ın resimli kutusuna kıyasla çok sade bir kutu.

Cihazınız hakkındaki bilgiler burada yer alıyor.

İlk açma anı. Siz ekranda farklı bir resim göreceksiniz, bunun dışında hissiyat aynı. (Teknoloji çılgınları için not: Ne yazık ki Kindle’da yeni cihaz kokusu çok duyulmuyor.)

Kutunun içeriği de kutunun kendisi kadar sade. Kindle’ın detaylı kullanım kılavuzu da cihazın içerisinde bulunuyor. Kullanımı çok kolay olsa da kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun, yararlı bilgiler içeriyor.

USB kablosu çok iyi bir uzunlukta. Giriş standart MicroUSB girişi olduğu için farklı kablolar kullanabilirsiniz, burada kendi standartlarını yaratmamış olmaları çok iyi.

Ne yazık ki içinden sadece ABD tipi priz çıkıyor. Risk almak istemezseniz buradaki adaptörü satın almanız gerekiyor; ama 240V destekli olduğu için bir Amerika tipi prizi Avrupa tipi prize çeviren bir adaptör de işinizi görebilir. Bunun dışında farklı USB adaptörler de olur; fakat sanırım en az 500 mA güç taşıyabiliyor olmaları lazım, ben elimdeki 400 mA’lik bir USB adaptörüyle denedim, şarj edemedi. Elektriksel konular biraz riskli, o yüzden emin değilseniz Amazon’un orijinal adaptöründen şaşmayın.

4.2. Cihazın tasarımı

Cihazın genel görünüşü yuvarlak ve kibar hatlarıyla oldukça şık.

Cihazın ek kontrolleri ve girişleri altında. Soldan sağa, ses ayar tuşu, kulaklık girişi, USB girişi ve kayar biçimde çalışan açma kapama düğmesi. Özellikle açma kapama düğmesinin bu şekilde olması büyük rahatlık sağlıyor.

Klavyenin yakından görünüşü. Rakam ve sembol tuşları mevcut değil. Rakamlar için Alt tuşu ile birlikte en üst satırdaki harflere basmanız gerekiyor ya da “Sym” tuşuna basarak rakam ve sembol giriş ekranını açabilirsiniz. Cihazı 5 yönü ok tuşu ile kullanıyorsunuz, kullanımı fena değil. Harf tuşları ise biraz sert, çok hızlı yazamıyorsunuz. Harflerin dokunmaya daha duyarlı olması daha iyi olabilirdi. Home tuşu ana ekrana döndürüyor, Back tuşu bir önceki ekranınıza döndürüyor. Cihaz sizin bütün ekran geçmişinizi saklıyor, örneğin tarayıcıdan çıkıp, ev ekranından bir kitaba geçiş yaptıktan sonra Back tuşu ile geri tarayıcıya dönebiliyorsunuz. Bu güzel bir özellik, kaybolmanızı engelliyor. Bu özellik olmasaydı kontroller itibariyle cihaza alışana kadar bulunduğunuz noktayı kaybedebilirdiniz.

Görüntüye bu kadar yakınlaşmamıza rağmen bir bozulma ya da piksellenme görünmüyor. Başarılı.

Cihazın sol yanında daha önce söz ettiğim orijinal kılıf girişlerini görüyorsunuz. Bu sayede hem cihazınız kılıfa sabitleniyor, hem de ışıklı kılıflarda cihazın kendi pilinin kullanılmasını sağlıyor. İncelik şaşırtıcı.

Tek elinizde rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir cihaz; fakat çok ince olduğu için bir hassasiyet hissi uyandırıyor, düşürmemeye dikkat edin.

Cihazın arkadan görünüşü. Ön yüzeyin sert plastik bir dokunuşu varken arka yüzeyin kadifemsi hoş bir dokunuşu var. Dezavantajı ise parmak izi tutması. Benim gibi titiz biriyseniz arka yüzünü de düzenli olarak silme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Burada en dikkat çekici nokta, cihazın inceliğine rağmen iyi ses verebilen bir çift stereo hoparlöre sahip olması. Bu sayede kitap okurken kulaklık takmadan müzik dinleyebilir ya da cihazın kitabınızı sizin için okumasını sağlayabilirsiniz. Bir nevi masal anlatma özelliği. 🙂

4.3. Gerçek kitaplarla karşılaştırma

Gördüğünüz gibi farklı boyuttaki kitaplara göre cihazın boyutu ortalama seviyede ve içerisinde çok daha fazlasını saklayabiliyor. Bir tek görsellik anlamında dergilerin gerisinde kalacaktır. Kindle DX kullansanız bile fotoğrafların yoğun olduğu dergilerin yerini tutması şimdilik çok zor.

İncelik konusuna daha iyi vurgu yapabilmek adına farklı kalınlıkta kitaplar seçtim. Kindle, standart bir kitaptan çok daha ince ve arada kayboluyor. En alttaki kitabı yanımda taşırken ve okurken ne sıkıntılar çektiğimi düşününce, Kindle büyük bir ilerleme anlamına geliyor.

4.4. Cihazın genel özellikleri

Sonunda cihazımızı açıyoruz. Home tuşuna bastığımızda bizi yukarıdaki gibi bir ev ekranı karşılıyor. Burada kitaplarınızı ve dokümanlarınızı okunma sırasına, yazarına, ismine ya da “Collection” diye geçen klasörlerine göre sıralayabiliyorsunuz. Yukarıdaki görüntüde gördüğünüz ilk dört kalem benim oluşturmuş olduğum koleksiyonlar. Cihazın her yerinde olduğu gibi ev ekranının bir sonraki sayfasına da sayfa çevirme tuşları ile geçiyorsunuz. Aynı zamanda solda dosyanın pdf olduğunu, yeni yüklendiğini ya da örnek (sample) bir kitap olduğunu gösteren işaretler mevcut. En üstte de cihazınızın adını (değiştirilebilir), ağ bağlantısı ve pil durumunu görebilirsiniz. Menu tuşuna bastığınızda da burada saati ve hafıza durumunu gösterir.

Kindle Store’u kullanarak istediğiniz zaman cihazınız üzerinden kitap satın alabilir ya da gazete, dergi ve blog’lara abone olabilirsiniz. Satın aldıklarınız otomatik olarak arka planda cihazınıza indiriliyor. Arama yapma imkânınız da mevcut. En beğendiğim özellik ise sample yani örnek kitap özelliği. Satılan tüm kitapların ilk bölümlerini indirip ücretsiz olarak okuyabiliyorsunuz. Bu sayede satın alma kararınızı rahatlıkla verebiliyorsunuz ve basılı kitap alışverişine yakın bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Yukarıda ise Kindle’ın ekran koruyucularından bir seçki görüyorsunuz. Cihazınızı 10 dakika boyunca kullanmazsanız ya da açma kapama düğmesine basarsanız cihaz tüm tuşları kilitliyor ve neredeyse hiç güç tüketmeyen ekran koruyucu moduna geçiyor. Çok sayıda değişik ekran koruyucu var ve hepsi de e-mürekkep ekranına özel hazırlandığı için hoş görünüyor. Cihazı açmak için açma kapama tuşunu kaydırmanız yeterli, hiçbir bekleme süresi olmadan açılıyor. Bilgisayarların açılmasını beklemeye alışkın biri için çok farklı bir özellik.

Cihazınızı tamamen kapatmak isterseniz açma kapama düğmesini 7 saniye süreyle tutmanız gerekmektedir. 15 saniye tutmanız durumunda da cihazınız yeniden başlayacaktır. Bu durumlarda cihazın yeniden açılması biraz vakit alıyor, o sırada yukarıdaki gibi bir ekran görüyor olacaksınız. Aynı zamanda cihazınızın yazılımını güncellerken de yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Cihazınızın yazılımını güncellemek için tek yapmanız gereken ayarlar menüsündeyken Menu tuşuna basmak ve Update seçeneğini seçmek.

4.5. Cihazın ek özellikleri (web tarayıcı, oyunlar, resim görüntüleme)

Menüdeki experimental seçeneği ile ulaşabileceğiniz bu ekrandan web tarayıcıyı açabilir, müzik dinleyebilir ve kitap okuma konusunda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, Kindle’da resim görüntüleme özelliği de mevcuttur; fakat bu özellik hiçbir yerde belirtilmemiştir. Bunların yanı sıra, Kindle Store’dan ücretli ve ücretsiz birçok oyun ve yazılım indirebilirsiniz.

Yukarıda Kindle Store’dan indirilmiş ücretsiz Mine Sweeper oyununun görüntüsünü görüyorsunuz. Oynaması keyifli. Özellikle önerebileceğim oyun ve yazılımlar şunlar:

 • Mine Sweeper: Bildiğimiz mayın tarlası
 • EA Monopoly: Evet, bildiğiniz Monopoly. Ben satın aldım, oynuyorum ve sayfasında oyunla ilgili incelemem bile yer alıyor.
 • EA Sudoku: Sudoku, kontrolleri ve görüntüsü güzel
 • EA Scrabble: Bilgisayara karşı ve arkadaşlarınızla oynama seçenekleriyle Kindle’a yakışan bir oyun
 • EA Solitaire: 12 farklı kart oyunuyla can sıkıntınızı giderebilir
 • EA Texas Hold’em: İnanması güç ama Kindle’da poker bile var.
 • Dusk World (An Interactive Adventure): Sizi kararınıza göre farklı sayfalara ve farklı sonlara götüren kitapların grafiklerle zenginleştirilmiş Kindle sürümü. Eskiler iyi bilir, özellikle bilgisayarda RPG oyunları bu kadar yaygın değilken bu tarz kitaplar çok popülerdi.
 • Hangman: Adam asmaca, yine Kindle’a yakışan bir oyun.
 • Kindle Calendar and Day Planner: Kullanışlı bir ajanda
 • 1901-2100 Monthly Calendar: Eğer cihazınıza her yıl yeniden takvim almak istemezseniz kullanabileceğiniz bir uygulama.
 • Five Year Calendar with Photos: Değişiklik isteyenler için resimli bir takvim

Web tarayıcıyı öncelikle kolay bir site olan Wikipedia ile test ediyoruz. Site ekrana tam sığdı ve okunaklı. Kindle ile Wikipedia makalelerini çok rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Şimdi Kindle’da en çok kullanacağınız diğer site Google’ı ziyaret ediyoruz. Türkçe siteyi hiçbir karakter sorunu olmadan açması başarılı. Daha da şaşırtıcı olanı ise WebKit tabanlı olan ve standart web sayfalarını destekleyen tarayıcının Google’ın interaktif özelliklerinden biri olan Google önerilerini destekliyor olması. Siz yazdıkça aşağıdaki öneriler otomatik değişiyor.

Ve zorlu bir test. Yoğun ve aktif içerikli bir gazete sayfası. Bilgisayarda nasıl görünüyorsa birebir o şekilde açılıyor ve genişliği de Kindle ekranına sığmış durumda. Sayfadaki aktif içerikler de sorunsuz çalışıyor, maç skorları kendiliğinden güncelleniyor, başlıkların yer aldığı bölüm otomatik olarak değişiyor. Bu durumda Kindle tarayıcısının tek eksiği Flash içeriklerini oynatamaması ve bu da bulunduğumuz sitede sadece video izlemeyi etkiliyor. (Not: iPhone ve iPad de Flash içeriklerini oynatamamaktadır.)

Bu da Kindle’ın gizli özelliklerinden olan resim görüntüleyici. Resimlerinizi görüntüleyebilmek için cihazınızın kök klasöründe (yani documents ve music klasörlerinin bulunduğu yerde) “pictures” adında bir klasör yaratın. Daha sonra pictures klasörünün içinde istediğiniz herhangi bir adla klasör yaratıp bu ikinci klasörün içine resim dosyalarınızı koyarsanız cihazınızın ev ekranında bu ikinci klasörün ismini taşıyan bir koleksiyon belirir ve bu koleksiyonun içine girerek resimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Kindle’ın resim kalitesini anlayabilmeniz için biri karanlıkta biri de aydınlıkta çekilmiş iki fotoğrafla test ettim. Orijinali gibi olmasa da sadece gri tonlarını kullanarak iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Buradaki tek sorun, resim görüntüleme uygulamasının oldukça deneysel bir aşamada olması nedeniyle bazen resimleri çok yavaş ya da eksik görüntülemesi.

4.6. Kitap okuma

Öncelikle en çok merak edilen sorunun yanıtını vereyim: Evet, Kindle Türkçe karakterleri sorunsuz bir şekilde gösteriyor. (Ekrandaki kitap: Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel García Márquez) Görüntü çok iyi, uzun saatler boyunca kitap okuyabilirsiniz, ancak çok çok yakından bakarsanız farkı ayırt edebilirsiniz. (Bu fotoğraflarda gördüğünüz pikselleşmelerin çoğu fotoğraftan, yani jpeg sıkıştırmasından kaynaklanmaktadır.) Bir hafta boyunca farklı ortamlarda (ev, kafe, toplu taşıma araçları, vs.) ve farklı ışıklandırmalar altında uzun süre kitap okudum ve normal kitap okumaktan bir farkı olmuyor. Hatta metin boyutunu ve daha birçok özelliğini istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz için bazen kitaplardan daha rahat bir deneyim bile sunduğunu söyleyebilirim.

Sözlük özelliği de ayrıca kullanışlı. Kitap okurken ok tuşlarıyla istediğiniz sözcüğün üzerine geldiğinizde otomatik olarak sayfanın aşağısında sözcüğün anlamı beliriyor, okumanız kesilmeden bilmediğiniz sözcüklerin anlamını öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz, enter tuşuna basarak sözlüğü tam ekran açabiliyorsunuz.

Dediğim gibi, çok fazla metin boyutu seçeneğiniz var. Aynı zamanda yazıtipini, satır aralarındaki boşlukları ve kenar boşluklarını değiştirebilirsiniz. Okuma konusunda bu kadar çok esneklik sunulması güzel bir şey. Tek eksiklik, ekranın parlaklığını ve kontrastını değiştiremiyor oluşunuz.

En küçük metin boyutu.

En büyük metin boyutu 🙂

Kenar boşlukları artırılmış olarak.

İsterseniz yana ve hatta tersine çevirerek de okuyabilirsiniz.

Kindle’ın arka plan rengi beyaz ışık altında saman kâğıda göre daha beyaz görünüyor ve biraz daha yapay duruyor. Sarı ışık altında saman kâğıda daha yakın oluyor. Yazılar ise PDF haricinde kontrast ve parlaklık ayarı olmadığı için koyu baskılı kitaplara göre daha açık renkli kalıyor. Bu da az ışıkta okumayı kolaylaştırırken yoğun ışık geldiği durumlarda bir kitaba göre daha düşük bir performans sergilemesine yol açabiliyor.

Her şey gelen ışığın rengine, yoğunluğuna ve hatta açısına göre değiştiği için tamamen olumlu ya da tamamen olumsuz bir yorum yapmak güç.

Eğer bir sosyal ağ bağımlısıysanız, Kindle’da istediğiniz metni işaretleyip istediğiniz notla birlikte Facebook ve Twitter’da tek tuşla paylaşma özelliği hoşunuza gidecektir. Tek yapmanız gereken bir seferlik Preferences kısmında kullanıcı bilgilerinizi girmek. Metin girişindeki tek eksiklik ise İngilizce dışında hiçbir alfabeden karakter girişi yapamıyor oluşunuz. Bir sonraki bölümde değineceğim üzere bu sorunun gayri resmi çözümleri mevcut.

Aynı zamanda çok okunan kitaplarda çevrimiçi olarak diğer okuyucular tarafından en çok işaretlenmiş olan bölümleri görmeniz mümkün. Devrimsel bir özellik olmasa da bu şekilde bir sosyal okuma deneyimi farklılık yaratıyor.

Gerçek kitap okuma hissini mümkün olduğunca vermeye çalışan bir cihaz olduğu için kitap kapaklarını da görüntüleyebiliyorsunuz.

Sayfa çevirme anı. Cihaz sayfaları hızlı çevirdiği için bu anı yakalamaya çalışırken fotoğraf biraz flu oldu; fakat bir fikir verecektir. E-mürekkep teknolojisinde sayfa çevirirken ekranı temizlemek için bütün noktalar (pikseller) önce siyaha boyanır ve sonra silinir. En sonunda da yeni sayfa oluşturulur. Bu yüzden her sayfa geçişinde bir siyahlık göreceksiniz.

4.7. PDF okuma

Sonra söz edeceğim dediğim bir bölüme daha geldik. Kindle DX yerine Kindle 3’ün yeterli olacağını söylediğimi hatırlarsınız. A4 boyutunda resimli bir PDF biçimdeki kitabı okuma deneyimi aşağıda göreceğiniz görüntüler gibi olacaktır.

Hem dikey hem de yatay durumda PDF görüntüleme oldukça tatmin edici. Dikey durumda PDF görüntüleme küçük gelirse aynen Adobe Reader kullanır gibi yakınlaştırma seçeneklerini kullanarak ekranın bir bölümünü görüntülemeyi sağlayabilirsiniz ya da ekranı yan çevirerek PDF’leri tam genişlikte görüntüleyebilirsiniz. Bunun dezavantajı ise sayfaları yarım görüntülemeniz olacaktır.

4.8. Saklı Kindle özellikleri ve kısayollar

Kindle’ın kullanma kılavuzunda sadece bir kısmının olduğu kullanışlı bazı kısayolları ve gizli özellikleri de var. Yukarıda anlattığım resim görüntüleme bunlardan sadece biri.

Genel kısayollar:

 • Alt + Shift + G =Ekran görüntüsü alma
 • Alt + G = Ekranı yenileme
 • Shift + Alt + M = Mayın tarlası oyunu (yukarıda ekran görüntüsü olandan daha farklı bir oyun)
 • Shift + Alt + M, sonra da G = Gomoku adlı, SOS oyununa benzer bir oyun
 • Alt + Home = Kindle Store
 • Alt + Klavyenin en üst satırındaki harfler = 1-0 arası rakamlar
 • Menu tuşuna basarsanız saati görüntüleyebilirsiniz
 • Ana ekranda Menu tuşuna basarsanız hafıza durumunu görüntüleyebilirsiniz
 • Alt + Space = Müzik çalma/durdurma
 • Alt + F = Sonraki parçaya geçme

Kitap okurken:

 • Alt + B = Kitap ayracı
 • Sağ ok tuşu = Kitapta bir sonraki bölüm
 • Sol ok tuşu = Kitapta bir önceki bölüm
 • Shift + Sym = Kitap okuma modu
 • Kitap okuma modundayken Back tuşu bu moddan çıkar, Boşluk tuşu da duraklatır

Resim görüntüleyici:

 • F = Tam ekran
 • Q = Yakınlaştırma / W = uzaklaştırma
 • E = Yakınlaştırma/uzaklaştırma ayarlarını sıfırlama
 • C = Gerçek boyut
 • R = Döndürme
 • Ok tuşları = Resim içinde gezinme

5. Bilgisayara bağlama

 

5.1. Kindle’ı depolama aygıtı gibi yönetme

Yukarıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi, Kindle çıkabilir depolama aygıtları arasında belirmektedir. Buradan cihazın hafızasına erişerek istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayara taktığınızda yukarıdaki ekranla karşılaşıyorsunuz. Cihaz takıldığı zaman kendisini şarj etmeye başlıyor. Eğer sadece şarj amaçlı takıp aynı anda kullanmak isterseniz, “Bilgisayarım”a gidip Kindle’ınıza sağ tıklayıp “Çıkar” komutunu seçmeniz gerekmektedir. “Donanımı güvenli kaldır” seçeneğini kullanırsanız Kindle çıkarıldığını algılamamaktadır.

Kindle’ınızın içerisinde yukarıdaki klasörler mevcut. Sistem dosyalarını görüntüleme seçeneğiniz aktifse Kindle’ın işletim sistemi klasörlerini de görüntüleyebilirsiniz ve Jailbreak adı verilen bir işlemden sonra, İngilizce dışında karakter girişi, ek yazıtipleri, ek ekran koruyucu görüntüleri, farklı okuyucu yazılımlar gibi kullanıcılar tarafından yaratılmış olan uygulama ve içerikleri kullanabilirsiniz. Bu işlemlerin kullanıcılar için az da olsa risk içermesi nedeniyle detaylarına girmeyeceğim, merak edenler için bkz. Google. Çok zor işlemler olmadığını söyleyebilirim, buna rağmen Jailbreaking işlemi garantinizi sonlandırır.

Klasörlere geri dönecek olursak, “audible” klasörüne audible.com sitesinden indirebileceğiniz sesli kitaplarınızı, “documents” klasörü içine e-kitaplarınızı ve PDF dosyalarınızı, “music” klasörü içine mp3 dosyalarınızı, “pictures” klasörünün altında yaratacağınız klasörlere ise resimlerinizi koyabilirsiniz. Cihazınıza içerik aktarmak kolay bir süreç; fakat aktarım hızı standart bir USB bellekten daha yavaş. Kitap aktarırken pek fark edilmese de müzik aktarmak istediğinizde beklemeniz gerekebiliyor.

5.2. Calibre: Her e-kitap okurunun sahip olması gereken bir e-kitap yönetim yazılımı

http://calibre-ebook.com/ adresinden indirebileceğiniz Calibre, tamamen ücretsiz, açık kaynak kodlu ve tüm işletim sistemleriyle uyumlu bir yazılımdır.
Hangi e-kitap okuyucuyu kullanıyor olursanız olun bu yazılımı mutlaka edinmenizi tavsiye ediyorum. Bütün kitaplarınızı bir kütüphanede saklar, internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilir, kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içerdiği için kitabınızın nasıl göründüğünü cihazınıza göndermeden görebilirsiniz. Aynı zamanda, takip etmek istediğiniz, blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik indirir ve cihazınızda okumaya uygun bir biçime dönüştürür. Bu sayede ücretsiz olarak cihazınızda gazete ya da blog okuyabilirsiniz.

En önemli özelliği ise tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilmesidir. Bu sayede PDF ve EPUB biçimindeki kitaplarınızı Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirebilirsiniz. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki dosyalarınızı Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bu özellikleri Türkiye’den satın aldığınız e-kitap okuyucularla da kullanabilirsiniz. Calibri, otomatik olarak taktığınız cihazın ne olduğunu algılar ve kütüphanenizdeki kitapları “Send to Device” komutu ile cihazınıza göndermek istediğinizde otomatik olarak çevirir. Ya da isterseniz bu çevirme işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle seçmeniz yeterlidir.


Yazılımın sitesinde görüntülü demolar olduğu için nasıl kullanacağınızı ayrıntılı olarak anlatmayacağım, zaten kullanıcı dostu bir arayüze sahip ve hiç zorlanmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak nasıl çalıştığını anlamak için aşağıda bir ekran görüntüsü bulabilirsiniz:

5.3. Son olarak: Amazon üzerinden Kindle’ınızı yönetmek ve e-kitap satın almak

http://www.amazon.com/manageyourkindle adresinden cihazınızla ilgili çeşitli ayarlara ulaşabilirsiniz. Cihazınızın “Settings” ekranındaki detaylı ayarlarına ulaşmak isterseniz Kindle’ınızı bu sayfadan hesabınız ile ilişkilendirmiş olmanız gerekmektedir. Yoksa cihazınız üzerindeki ayarlar ekranının sadece ilk sayfasına erişebilirsiniz.

Manage Your Kindle sayfasında Kindle’ınızın ismini değiştirebilir, Kindle’ınıza dosya gönderimi için e-posta adresleri tanımlayabilir, e-kitap alırken kullanılacak ülke ve ödeme bilgilerini seçebilir ve satın almış olduğunuz içerikleri görebilirsiniz. Wifi üzerinden Kindle’ınıza e-posta ile gönderdiğiniz dosyaları indirmek ücretsizdir. Eğer gönderdiğiniz dosya Kindle ile uyumlu değilse Amazon sunucuları tarafından otomatik Kindle uyumlu hale dönüştürülür. 3G üzerinden aynı hizmeti almak isterseniz sizden dosya başına ücret alınır.

Tüm Kindle içeriklerine ulaşabilmek için burada ülke bilgileriniz United States olarak görünmelidir. Fiziki bir gönderim olmayacağı için bir Amerika adresi uydurabilir ya da paketinizi Türkiye’ye gönderttiğiniz sitenin size verdiği adresi kullanabilirsiniz. Kredi kartı adresinizde değişikliğe gerek yoktur. Ben Kindle Store’dan hem bilgisayar üzerinden hem de Kindle üzerinden testler yaptım, durum genel olarak şöyle: Adresiniz United States göründüğü için belirli bir miktar içeriği sorunsuz indirmenize izin verilse de çok fazla sayıda içerik indirdiğinizde adresinizden farklı bir ülkede bulunduğunuza dair bir uyarı alıyorsunuz ve indirmeye devam etmek için Amerika’da oturduğunuza dair bir belge göndermeniz isteniyor.

Neyse ki bu durumu aşmak için bir belge göndermenize gerek yok. Sadece sizi Amerika’daymış gibi gösterecek bir proxy (Navige, v/ktunnel gibi) ya da VPN (Hotspot Shield gibi) hizmeti kullanarak Amazon’a bir kez giriş yapmanız yeterli. (Uyarı: Bu tarz proxy hizmetlerini kullanarak kişisel bilgilerinizi paylaşmış oluyorsunuz.) Tahminimce Amazon’da bir sayaç kullanıyorlar ve Amerika üzerinden giriş yaparak bu sayacı sıfırlamış oluyorsunuz. Sonra yeniden aynı uyarıyı alana kadar Türkiye üzerinden içerik indirmeniz mümkün.

6. Son sözler

Kitap okumak için iPad ya da benzeri bir tablet/pad kullanmak, özellikle uzun süreli okumalarda göz yorgunluğu ve baş ağrısı gibi şikayetlerle sonuçlanabilir; bu yüzden çok kitap okurum diyorsanız tercihinizi sadece okuma için tasarlanmış olan e-kağıt/e-mürekkep tabanlı e-kitap okuyuculardan yana kullanmanız yararınıza olacaktır. Bununla birlikte, özellikle Türkiye’de satılan okuyucuların fiyatını ve kalitesini düşününce, biraz daha uğraş istese de yurtdışından iyi bir e-kitap okuyucu getirtmeniz %50’den fazla fiyat avantajı sağlayacaktır. E-kitap okuyucu olarak çok fazla alternatifiniz olmamakla birlikte hem fiyat hem de özellik olarak Kindle ön plana çıkıyor. Daha büyük ekranlı bir cihaz isterseniz sadece Sony Reader Daily Edition ya da Kindle DX alternatifleri var. Eğer daha çok Türkiye’den e-kitap almayı düşünüyorsanız da Nook tercih edebilirsiniz; fakat unutmayın ki Nook eski nesil e-mürekkep teknolojisi kullanmaktadır ve Kindle‘dan daha düşük bir performansa sahiptir.

Hangi kitap okuyucuyu (ebook reader’ı) alırsanız alın; en azından bir süreliğine size kitap okumayı yeniden keşfettirecektir. 🙂

949 cevaplar
 1. Tanjan ÖZBİLGİ
  Tanjan ÖZBİLGİ says:

  Bukadar detaylı bir araştırma görmedim internette.
  Çok faydalı olacağına inanıyorum.
  Elleriniz dert görmesin. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Omurden Sezgin
  Omurden Sezgin says:

  Şahane bir inceleme olmuş Burak. Ben de bu zamana kadar bu kadar detayda ve özenle hazırlanan bir inceleme görmedim…Ellerine sağlık, internet kullanıcıları olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz…

  Cevapla
 3. fatih
  fatih says:

  e-reader’lar hakkında, pekçok yerde bulunan eksik-bölük pörçük bilgileri tamamlayıp, merak edilenleri eksiksiz anlatan, gerçek bir araştırma/inceleme. Çok teşekkür.
  Bir sorum olabilir mi? -> e-reader ile resimli roman okunabilir mi?

  Tekrar teşekkürler…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet, resimli roman e-reader’ın desteklediği bir biçimde olduğu sürece okumak mümkün. Calibre, en çok kullanılan çizgi roman biçimleri CBR/CBZ’yi de desteklediği için bu biçimleri e-reader’ınızın desteklediği bir biçime (PDF, MOBI, EPUB) çevirebilirsiniz; fakat girdi dosyası absürt bir şekildeyse, doğru dönüştürme ayarlarını bulmak için birkaç kez deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekebilir.

   Özellikle orijinali de siyah beyaz olan romanlarda (örneğin Tommiks, Zagor, vb.) çok iyi sonuç elde edersiniz. Renkli romanlarda ise gri tonlamaya çevrim nedeniyle görsel deneyiminizde bir miktar azalma olabilecektir. İnceleme bölümündeki resim görüntüleyici incelemesi bu konuda bir fikir verecektir.

   Cevapla
 4. Gokce
  Gokce says:

  Güzel bir çalışma olmuş. Bende Agebook ve reeder var. Daha doğrusu eşimde reeder var. Sipix ekran reeder ve çok kötü. Servise göndereceğiz.Ama ben her ikisininde karşılaştırılması açısından resimlerini ve farklarını en kısa zamanda paylaşmak istiyorum. Agebook kullanım açısından çok rahat. Ekranıda daha iyi. Diğerlerinden alanlar varsa onlarıda ekleyin. Bence türkiyeden almak mantıklı. Türkçe desteği açısından. Emeğinize sağlık. Çok güzel konulara değinmişsiniz.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet, benim de yurtdışında okuduğum bir çok yoruma göre SiPix ekran gerçekten çok kötü. Özellikle de E-Ink Pearl’le kıyaslanamıyor bile.

   Türkçe desteğine gelince, zaten bu cihazların hepsi Türkçe karakterleri başarılı bir şekilde destekliyor, sadece arayüzlerini İngilizce olarak kullanmanız gerekecektir; fakat e-kitap okuyucular çok basit cihazlar ve kullanmak için neredeyse hiç İngilizce bilmenize gerek yok. (Calibre yazılımının zaten Türkçe sürümü de var.)

   Cevapla
   • Gokce
    Gokce says:

    Peki Türkiyeden kitap alabiliyormuyuz Kindle a. Yada sony ye. Çünkü E-ink ten okumak çok keyifli. Aynı kağıttan okuyor gibiyim. Bu yüzden kesinlikle ekitap okuyucu kullanırım bundan sonra. Yanımda da her yere taşıyorum. Kitap sayılarıda artarsa iyi olur.Şu an benim var ama arkadaşlarımda istiyor.
    Merak ettiğim bir konuda, yayınevleri neden girmiyorlar. Çok az kitap var piyasada. Almak istediğim kitaplar var ama, e halleri yok hala.Yazınızda değinmişsiniz ancak ne zaman yeni kitaplarıda görebileceğiz, fikriniz var mı?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     (Bu yorum 22.12 güncellemesinde yazıya eklenmiştir.)

     Benim tahminimce yayınevleri ve yazarlar özellikle korsandan çekinmeleri nedeniyle ve e-kitap’ın telif hakkı anlamında anlaşmazlık yaratabilecek durumları olabileceği düşüncesiyle bu işe hızlıca girmekten kaçınıyorlar.
     Bazı söylemlere göre Türkiye’de basılı kitapların %50’si korsan olarak satılıyor ki korsan kitap basmanın ve dağıtmanın zorluklarını düşününce bu çok ciddi bir oran. E-kitap gibi korsan dağıtımın çok daha kolay olduğu bir ortamda eminim ki korsan kullanım oranı bir düzenleme getirilse ve çok iyi denetlense dahi %50’nin üzerine çıkabilir. Şu andaki bütün e-kitap kopya koruma mekanizmaları rahatlıkla aşılabiliyor.
     Yayınevlerinin bu konudaki çekincelerini anlıyorum; fakat özellikle işin başında e-kitaptan elde edecekleri maliyet kazancının büyük bir kısmını okuycuya yansıtıp çok satan kitapları 5-10 TL gibi cüzi rakamlarara satarlarsa korsanın önüne geçebilirler.
     Ayrıca, Amazon’un uyguladığı gibi ücretsiz kitap ve paralı kitaplarının ilk bölümlerinin deneme amaçlı olarak indirilebilmesi gibi satın alımı teşvik eden uygulamalar da ülkemizde henüz yok. E-kitap satışlarının artırılabilmesi için bu tarz “promosyon”lara ihtiyacımız var. Neyse ki idefix kitap okuma yazılımı çıkararak ilk adımı attı, devamının da gelmesini ümit ediyorum.

     Cevapla
     • murat
      murat says:

      sanırım bir günceleme oldu, çünkü artık ben kendi kindle3’ümde ingilizce türkçe sözlük kullanabiliyorum.ama ilk önce kindle ı amazondan aktif etmeniz gerekiyor.daha sonra home->menu->settings->menu->chnage primary dictionary.ama tabi sözlük indirmeniz gerekecek oda google da kıse bi araştırma ile bulunabilir diye tahmin ediyorum.

 5. gökhan yıldırım
  gökhan yıldırım says:

  ürünler hakkında bu kadar emek verilmiş, türkçe bir inceleme yazısı görmek mutlu etti. ellerinize sağlık, oldukça da faydalı ve ışık tutucu olmuş. devamının gelmesi dileği ile 🙂

  Cevapla
 6. Barış
  Barış says:

  Eksisozluk teki linki veren vatandaşa ve asıl bu sayfayı hazırlayan arkadaşa çok teşekkür. Tamamını okumadım henüz fakat, kim yazdıysa çok başarılı olmuş. Umarım herkes böyle aydınlatıcı ve iç açıcı işler yapar.

  Cevapla
 7. ömür
  ömür says:

  Yazınız ve emeğiniz için öncelikle teşekkür ederim…
  Benim 2 adet sorum olacak…
  1.Kindle’da İngilizce-Türkçe sözlük var mı? Yoksa bizim bunu yükleme şansımız var mı? Ancak ben bu sözlüğün e-kitap değil, kendi sözlüğü gibi otomatik kullnaılabilir olup olmadığını merek ediyorum.
  2.Okuyupta atlamış olabilirim… Acaba Kindle da sayfa kenarına not alabilmek vs mümkün mü ve kolay mı? Çünkü küçük bir klavyesi varmış gibi geldi, yazmak zor olabilir diye düşünüyorum…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   1. Türkçe sözlük var; fakat bunlar kendi sözlüğü yerine kullanılamıyor. Kindle’ın kendi sözlüğü olarak görev görecek bir sözlük geliştirmesi çok zor olmaz diye tahmin ediyorum; fakat bunu yayıncının kendi yapmadığı sürece korsan statüsünde kalacağı için pek bir anlamı olmaz.

   2. Not alması mümkün ve kolay, tuş büyüklüğü uygun; fakat incelemede belirttiğim gibi tuşları biraz sert. O yüzden parmaklarınız çabuk yoruluyor.

   Cevapla
   • ömür
    ömür says:

    Cevabın için teşekkür ederim… Galiba Kindle DX alacağım… Bu kadar emek vererek ve tarafsız bir yazı yazdığın için bir kez daha saygılarımı sunarım…

    Cevapla
 8. ümitorhan
  ümitorhan says:

  Kindle hoş bir cihaza benzese de bütün harcamalarını Amazon dan yapmak zorunda olmak oldukça saçma. Buna değmeyeceğini düşünüyorum. Açık kaynaklı özgür bir model çıkana kadar beklenmeli…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Açık kaynaklı özgür bir model olsa bile hiçbir zaman bu fiyata satılamayacaktır. Hem Amazon, hem de Barnes & Noble, cihaz satış rakamları yüksek olduğu için maliyetlerini düşürüp ve kitaptan para kazanabildikleri için de kâr marjlarını düşürüp cihazlarını ucuza satabiliyor.
   Sony gibi büyük bir firma bile bu ikisinden gelen fiyat baskısına karşı koyamamış durumda. O yüzden bu koşullar altında özgür modellerin pek şansı yok, hatta uzun vadede özellikle Avrupa tabanlı küçük üreticilerin eleneceğinden korkuluyor.

   Bununla birlikte, Kindle Linux, Nook da Android tabanlı. Google’da “Kindle jailbreak” ve “Nook rooting” diye ararsanız her iki cihazı da açık bir hale getirebilir ve kullanıcılar tarafından yapılmış güzel geliştirmeler bulabilirsiniz. Özellikle Kindle’ın sistemine müdahele etmek tahmin edebileceğinizden daha kolay.

   Cevapla
   • onur
    onur says:

    Bu zamana kadar gördüğüm en iyi e-book araştırması çok teşekkür ederim beni e-book almaya itti resmen:) ben de kindle almayı düşünüyorum yani içlerinde fiyat-performans karşılaştırması yapınca en ideali o gibi ama tek endişem uygun formatta kitap bulamamak. yanlış biliyor olabilirim türkiyede satılan kitaplar epub genelde, her kitabı çevirmek gerekiyor onu yaptık diyelim korumalı olanları nasıl yapıcaz. sormak istediğim şeye gelecek olursak kindle ın sistemine müdahale etmekten kastınız nedir yani desteklediği formatları mı değiştirebiliyoruz?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Kindle’a “Duokan” isimli alternatif işletim sistemini yükleyerek EPUB desteği getirebiliyorsunuz.

     Cevapla
 9. Salih
  Salih says:

  Çalışmanızı inceledim. İzninizle bir bölümünü sitemizde de yayınlayacağım. bundan sonra kullanım deneyimlerinizide paylaşırsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Uzun uzadıya alıntılar yerine yazının bütünlüğü açısından link vermenizi tercih ederim. Her maddede hem olumlu hem de olumsuz yönlere değinmeye çalıştım, alıntı yapıldığında bütün metin alınamayacağı için muhtemelen sadece olumsuz/olumlu kısımlar kalacaktır, bu da yorumların yanlı görünmesine yol açabilir. Bütünlüğünü bozmayacak kısa alıntılar sıkıntı olmaz.

   Eğer yazının link’i çok uzun geliyorsa bu da kısa olanı, çok daha rahat paylaşabilirsiniz: http://wp.me/pUWUK-U

   Kullanım deneyimlerimi paylaşmayı düşünüyorum, örneğin Kindle store’dan satın aldığım oyunların da detaylı incelemelerini yapacağım.

   Cevapla
 10. Musti
  Musti says:

  Öncelikle elinize sağlık çok detaylı bir inceleme. Şansa bakın ki kindle sahibi olduktan sonra rast geldim.:)Öncesinde çok aramıştım böyle bir derleme.

  Benim merak ettiğim windows üzerinden collection oluşturma olayını çözebildiniz mi? ki yok diye biliyorum.

  diğer konu ise kindle’ı hep ekran koruyucu modunda mı tutuyorsunuz yoksa geceleri filan 5-6 saniye basılı tutup kapatıyor musunuz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle’da ne yazık ki Windows’tan koleksiyon oluşturma özelliği henüz mevcut değil; fakat yeni güncellemelerle eklenmesi bekleniyor.

   Kindle’ı kapatmıyorum, ekran koruyucu modunda tutuyorum. Kapatınca hem açılması vakit alıyor hem de pil harcaması çok değişmediği için bir farkı yok. Oysa tek tuşla kitabınıza ulaşabilmek büyük keyif. Sadece arada bir restart ediyorum ki belleği boşalsın. Özellikle internette dolaşırken bellek önemli.

   Cevapla
 11. fazlakalem
  fazlakalem says:

  Global dünyamızda paylaşımın kolaylıgından yararlanmak ve portallarda ve forumlarda bilgi paylaşımı daha da kolay güvenli bilgi paylaşma forum ,blog, portal sitelerinde insanların gereksinimi duydugu bilgileri karşılık beklemden paylaşan kardeşlerime çok teşekkürler ediyorum..

  sitemizde makale ve yazarların görüşlerini bulabilirsiniz

  www. fazlakalem .com

  Cevapla
 12. kurulananfok
  kurulananfok says:

  Daha önceden hangisini alacağıma dair kararımı vermiş olsam da sözlükten linki görüp, gelip, hızlıca yazınıza göz attım. Gayet detaylı ve güzel bir inceleme, sadece e-kitap okuyucu alacaklar için değil, daha önceden yurtdışından bir şeyler almamış insanların da kargo, gümrük vb. hakkında bir sürü şey öğrenebilecekleri bir yazı olmuş. O yüzden elinize sağlık notu yazmadan geçemedim. 🙂

  Cevapla
 13. Bora Şakarer
  Bora Şakarer says:

  Burak Bey,
  Gerçekten e-kitap okuyucuları üzerine emek sarfedilmiş, zaman ayırılmış ender çalışmalardan biri olmuş. Tek sitemim Türkiye’de ikinci el satış yapan ve çok küçük kar marjlarıyla çalışan bizim gibi dürüst arkadaşları da bazı kendini bilmez uyanık satıcılarla aynı kefeye koyup genellemeniz. Açıkçası bu sitelerin hemen hemen hepsi tüketici hakları konusunda gerçekten hassaslar ve müşterinin ürünü alıp kullanmasından sonra satıcıya ödeme yapıyorlar. O açıdan zaten dürüst olmayan satıcıların böyle durumlarda varolması neredeyse imkansız. E-Kitap okuyucularıyla ilgili referans özelliği taşıyabilecek çalışmanız için sizi tekrar kutlarım. Saygılarımla.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet haklısınız, yazının bir sonraki güncellemesinde bununla ilgili gerekli değişiklikleri yapacağım. Zaten benim fiyatları ucuz olan ve açılmamış kutusunda satan kişilere sözüm yok; özellikle “kutusu kontrol için açılmıştır” ya da “bir haftalığına kullanılmıştır” diyerek satış yapanlar konusunda bir eleştirim söz konusu.

   Cevapla
 14. Moşe Bahar
  Moşe Bahar says:

  Burak Bey
  Öncelikle bu kadar emek isteyen bir araştırma ve bu kadar kapsamlı bilgiler için sizi candan kutlarım.Müsadenizle bir sorum olacak. Benim de Kindle’ım var. ve çok memnunum ancak geçen hafta idefix’ten 3 kitap satın aldım ve calibre programım olmasına rağmen onları mobi’ye çeviremedim. Daha doğrusu bu kitapları adobe digital ortamından dışarı sürüklemeye müsade etmiyor. Yukarıda buna yardımcı olabilecek bir link vermişsiniz ama tıkladığımda ” bu blog kapalıdır” yazısı çıkıyor. Eğer bu konuda bir çözüm var ise ve bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu konuyla ilgili özellikle bir link vermemiştim, farklı bir adresi görmüş olabilirsiniz. Bir dosyayı Calibre ile mobi’ye çevirebilmek için öncelikle kopya korumasını (DRM) kaldırmanız gerekiyor, bu da korsan paylaşıma olanak veren bir süreç olduğu için nasıl yapılacağından söz etmekten özellikle kaçındım. Bilgi edinmek amaçlı öğrenmek isterseniz Google’dan arayıp bulamayacağınız bir şey olmadığını söyleyebilirim.

   Cevapla
 15. drwall
  drwall says:

  Burak Bey
  Tam bu yazıyı hazırladığınız sıralarda kız arkadaşım bana danışmadan hediye olarak Türkiye’den e-okuyucu almaya karar vermiş ancak işin içinden çıkamamıştı. Daha sonra sıkıntısını bana anlatınca ben de bir araştırmaya girdim (daha önce e-okuyucu istiyordum ancak iş ciddiye binince araştırmalarımı derinleştirdim) bana en uygun cihazın nook olduğuna karar verdim (tamamen kişisel ihtiyaçlarım ve amaçlarım göz önünde tutularak). Ancak bizim şanslı olduğumuz taraf ABD’den bir dostumuzun gelecek olmasıydı. Nook siparişi verildi dostumuzla birlikte yolda. Ancak her alınan cihazla birlikte benim de içimde kuşkular oluşmuştu yazınızı okuduktan sonra bu kuşkular ortadan kalktı: nook bana uygun bir cihaz. Uzun lafın kısası: öncelikle size böyle kapsamlı bir yazı hazırladığınız ve kuşkularımı ortadan kaldırdığınız için, sonra kız arkadaşıma bana böyle bir hediyeyi aldığı ve beni uzun zaman oyalayacağı için 🙂 . Emeğinize sağlık. Saygılarımla!

  Cevapla
 16. firat
  firat says:

  Burak Bey guzel calisma elinize saglik birkac ekleme yapmak isterim

  kindle wifi versiyonunu 1 ay deneyip satan ve dx e terfi eden bir kullanici olarak :

  1. 3G cok iyi calisiyor. cekmeyen yerlerde edge de cok iyi

  2. dx in solunda sayfa cevirme tuslari maalesef yok

  3. pdf leri wifi versiyonunda okumak cok zor dx dede mukemmel sonuclar beklemeyin

  4. calibre muthis ama cogu durumda ozellikle teknik kitaplarda pdf cevirmek kotu sonuclaniyor

  bu yorumu dx den yaziyorum

  selamlar
  firat

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   1. Duyduğum kadarıyla 3G’yi Türkiye’de uzun süre kullanınca Amazon kuşkulanıp sizden ABD’den yaşadığınıza dair belge istiyor ya da sadece Wikipedia, Kindle store ve başka birkaç sayfaya girebiliyorsunuz. Bu doğru mudur, bir süre daha kullandıktan sonra deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

   4. Evet calibre bol resimli ya da karmaşık düzenli dosyalarda varsayılan çevrim ayarlarıyla çok iyi sonuç veremeyebiliyor. Bu gibi durumlarda iyi bir çevrim yapabilmek için Cailbre’nin çok detaylı ayarları var; fakat bunları kullanmak gerçekten zor ve zaman alıcı.

   Cevapla
 17. çağlayan
  çağlayan says:

  bu araştırmanız için çok teşekkür ederim.
  sayenizde kafamdaki birçok seçenek elenmiş oldu.
  yinede sizin fikrinizi almak istedim.
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  lisede okuyan bir öğrenci test kitaplarını pdf olarak okuyabilmesi için
  sony yada kindle dan hangisini seçmesi daha uygun olur.
  pdf formatındaki resimleri not olarak seçip ayrı bir dosyaya not olarak kaydedebileciği bir ürün önerebilir misiniz?bir geometri sorusunu seçip ayrı bir dosya oluşturabilme olanağı verecek bir ürün.
  reeder book da not alma ve notları özet olarak gösterebilme özelliği olduğunu okumuştum.ama e- ink de sipiks kullanılması yönünden tercih etmemeyi düşündüm.
  bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Not alma, kaydetme ve ayrı olarak görüntüleme, vb. özellikler farklı şekillerde hepsinde var; fakat sizinki gibi sadece pdf’lere yönelik spesifik bir kullanım için Kindle DX ya da Sony Reader Daily (PRS 950) daha mantıklı olacaktır. Bu ikisinin arasında da Kindle DX daha büyük ekranlı ama dokunmatik değil. Test kitabına en yakın deneyimi bu açıdan dokunmatik ekranıyla Sony Reader Daily verecektir. Ekran büyüklüğü ile dokunmatik olması arasındaki tercih size kalmış.

   Buna karşın, renkli ekranlı tabletleri tavsiye etmem, özellikle test sorusu gibi yoğun ve dikkatli okuma gerektiren durumlarda gözü çok fazla yoracaktır. Kısaca; büyük, dokunmatik ve e-ink ekranlı bir cihaz tavsiye ederim.

   Cevapla
   • çağlayan
    çağlayan says:

    ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
    sony reader daily ve kindle anlaştığı türkçe kaynakları hangi siteden indirebilirim?
    kalem fonksiyonun olduğu ürün hangisidir?
    elinizdeki üründe bir tane pdf kaynaklı bir test kitabını deneyerek ,kes kopyala yapıp yeni bir dosya oluşturarak resimlerini sitenize koyma imkanınız olur mu?
    sınava girecek olan öğrencilerin ilgisini çekebilir diye düşünüyorum.
    ayrıca ben miguruu adlı siteden almayı düşünüyorum.
    sizin önerebileceğiniz bir site var mı?

    tabletlerin gözü yorduğu konusunda çok haklınız.
    ıpad için yansımaları önleyici filitreli ekran koruyucular var.
    bu özellikle ıpad deki gözü yorma durumu giderilebilir mi?

    kendimiz pdf olarak kitap taradığımızda da sony ile okuma imkanımız olur mu?
    ürünü kullanabilmek adına illa bir siteden mi kitapları satın almamız gerekiyor?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Anlaştığı derken neyi kastettiğinize bağlı. Eğer Türkiye’de satılan e-kitaplar konusundaki uyumluluğu soruyorsanız yazıda detayını bulabilirsiniz.
     Sony Reader dokunmatik olduğu için kalem kullanır gibi işaretleme yapabiliyorsunuz. Kindle’da ok tuşlarını kullanarak, Nook’ta ise aşağıdaki dokunmatik ekranı kullanarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

     Sadece metinleri seçip yorumda bulununca Kindle’da ayrı bir dosyaya otomatik kaydediyor.
     Buna karşın, eğer resimli bir dosyada ya da PDF gibi formatı bozulabilecek durumlarda kes kopyala yapıp yeni dosya oluşturmak çok zahmetli ya da duruma göre hiç yapılamayacak bir şey, bunu bilgisayarda bile Adobe Acrobat’ın tam sürümü mevcut olmadan yapamazsınız. Ya da ekran görüntüsü alıp Word’e yapıştırmak gibi kaba yollar kullanmanız gerekir.

     Söylediğiniz siteyi ilk defa duyuyorum, bir yorum yapamayacağım. Kindle ve Kindle DX sadece Amazon’da, Nook da sadece B&N sitesinde satılıyor. Bu ikisini bu sitelerden başka bir yerden almanız riskli olacaktır, kesinlikle resmi siteleri dışında almayın. Sony Reader Daily‘yi de Amazon ya da Sony Store üzerinden alabilirsiniz. Sony Reader daha serbest bir piyasaya sahip, bazen Sony Store piyasadan daha ucuz, bazen de daha pahalı oluyor.

     Yansıma önleyici filtrelerin faydası olmayacaktır, sonuçta LCD’lerin gözü yormasının nedeni ekranın arkasındaki ışıklandırmadır. Bu yüzden ekran parlaklığını azaltmak dışında başka bir çözüm yoktur. Tabii bu durumda da ekranı görmekte zorlanabilirsiniz.

     Tüm cihazlarda desteklenen biçimlerdeki her türlü kitabı ve dökümanı okuyabilirsiniz, herhangi bir içerik kısıtlaması sözkonusu değildir.

     Cevapla
     • ekin
      ekin says:

      Merhaba Burak Bey,
      E-kitap ne almalı nasıl almalı derken yazınıza rast geldim ve gerçekten aydınlatıcı oldu.Emeğinize sağlık.Ben nette dolaşırken şöyle bir site buldum acaba güvenilir midir,bilginiz var mıdır diye sormak istedim

     • Burak
      Burak says:

      Sözünü ettiğiniz site çok eski değil ve resmi olarak ithalat yapıp yapmadıklarından emin değilim. Eskiden Amerika’dan direkt adresinize gönderiyorlardı.
      O yüzden buradan almak yerine doğrudan Amazon’dan alsanız 100 TL civarında daha ucuza alırsınız.

      İlla Türkiye’den alacağım diyorsanız, bunun yerine daha güvenilir sitelerde garantili olarak ve bu sitedeki fiyatlardan 20-40 TL daha ucuza bulabiliyorsunuz. Reklam olarak algılanmaması için isimlerini vermeyeceğim ama çok bilindik iki paralel ithalatçının birinden alabilirsiniz. Cihazınız 2 yıl garantili oluyor ve karşınızda fiziksel olarak mağazası da bulunan bir muhatap oluyor.

  • Burak
   Burak says:

   Teşekkürler,

   Şu anda CES 2011’in yapıldığını düşünürsek ne yazık ki CES 2010’da sunulmuş Reeder Hybrid artık eskimiş bir cihaz. CES 2011’deki trend renkli e-ink ekranlar. Sizin yorumunuz üzerine Alex Reader’ı biraz daha detaylı araştırdım, ilk çıktığında çift ekranı yaratıcı bulunmuş olsa da daha sonrasında özellikle renkli ekranın pil tüketimi ve cihazın fiyatı nedeniyle eleştiriler almış. İnceleme notları da ortalama seviyede.

   Bu cihazdan sonra çıkan Kindle 3 ve Sony Reader serisi yeni nesil e-ink pearl teknolojisi ile çok daha iyi bir okuma deneyimi sunuyor. Bir okuyucumdan Reeder’ın fotoğraflarını aldım, yakında paylaşacağım, kesinlikle Reeder’ın görüntüsü yeni nesillere göre geride kalıyor.

   Yazımda da söz ettiğim gibi, Türkiye garantili Reeder Hybrid’in fiyatı 1000 TL. Bu fiyata size sunulan ise eski nesil ekranlı ve standart boyutlu (6 inç) bir e-reader ve dokunmatik ekranlı bir mp4 player. Bu fiyatın bu kadar yüksek olmasının tek savunabilir tarafı ise bu iki çözümün tümleşik sunulması ki bu durum büyüyen cihaz boyutu nedeniyle çoğu zaman bir dezavantaja bile dönüşebilir. Bu cihaza bu kadar para verene kadar yine Türkiye garantili bir iPad alıp çok daha fazlasını çok daha başarılı bir arayüzle yapabilirsiniz. Ayrıca, alternatif olarak Nook Color alıp Reeder Hybrid’e benzer bir deneyimi daha ucuza elde edebilirsiniz.

   Cevapla
  • thomass
   thomass says:

   teknik kitapları küçük ekranlı aygu-ıtlarda okumanın iyi bir yolu da pdf’yi yeniden düzenleyen programlar kullanmak willus’un K2pdfopt adlı programını öneririm, otomatik olarak düzenliyor ve ücretsiz: http://goo.gl/ykB6w
   tek dezavantajı dosya boyutunu arttırıyor olması ama buna değer

   ya da elle düzenlemek için(özellikle çok sutunlu yazılar için de daha ideal olanı) briss: http://goo.gl/rLvNq

   Benzer birçok program burada: http://goo.gl/BKBRn

   Cevapla
 18. reeder MARKETING
  reeder MARKETING says:

  reeder kullanıcıları talebi üzerine reeder MARKETING ekibi tarafından hazırlanan POST:

  Şu anda Türkiye’de 3.000’in üzerinde reeder kullanıcısının ürününden memnun olmadığı durumda ulaştığı bir servis telefonu, mail adresi, facebook sitesi mevcut. Kullanıcı yorumlarını okumak için tıklayınız:
  http://www.facebook.com/reederebr (15.000 kayıtlı üye)

  Aşağıdaki bilgiler, tüketici satın alma kararında referans alabileceği, ARGE ekibimizin derlediği bilgilerdir:

  SiPix teknolojisi 2009 yılında Auo firması/Qisda (Dünyanın en büyük ekran üreticilerinden biri) – Tayvanlı (iPad’in ekranlarını üreten Dünya’nın bir numaralı dokunmatik teknolojisi geliştiren ülkesi)tarafından geliştirilmiş bir teknoloji.

  Dünyada 2 tane e-kağıt teknolojisi ve ekran üreticisi var: e-ink ve SiPix

  E-ink ile SiPix arasındaki bilinen fark, SiPix kapasitif dokunmatik uyumu veriyor.

  Kindle ekranı e-ink ekran yani Vizplex/Pearl yazılımla geliştirilmiş ekran teknolojisi yani farklı bir ekran değil

  SiPix’in e-ink (Pearl)’e göre en büyük iddiası güneş altında solmaması

  SiPix’in kötü teknoloji olduğunu 1 yıl boyunca pazarlama iletişiminde kullanan ve Avrupa’nın en çok e-kitap okuyucusunu sattığını iddia eden firma, bu yıl itibarı ile SiPix teknolojisine geçti

  reeder şu anda teknolojisi ile hala dünyadaki tek kapasitif dokunmatikli e-ink teknolojisine sahip ürün.

  reeder’ın fiyatı Kindle’ın da RESMİ olarak satıldığı ülkelerde Kindle’ın 2 katına yakın; Kapasitif Dokunmatik, ve Açık Sistem’in üretim maliyetleri satış fiyatına yansıyor.

  Türkiye e-kitap okuyucu pazar payı %90 olan reeder’ı şu anda 472-549TL fiyatla (%18 KDV dahil) Bimeks, Best Buy, Teknosa, Electroworld, Remzi Kitabevi, D&R, idefix, hepsiburada.com ve %25 indirimli Avea kampanası ile http://www.reeder.com.tr‘den satın alabilirsiniz.

  [email protected]

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Yazımın kullanıcılar kadar dağıtımcıların da ilgisini çekmesi güzel bir şey, daha ucuz fiyatlı ve daha kaliteli bir e-kitap okuyucu çağrımı duyurduğmdan emin olabilirim. 🙂

   Bununla birlikte, yorumunuzla ilgili olarak ben de bazı bilgiler derleyerek cevap yazma ihtiyacı hisettim, detayına buradan ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
 19. Ipek AG
  Ipek AG says:

  Burak bey, bir kitap kurdu ve DNA sever bir insan olarak gercekten bir e-reader mi alayim yoksa bir galaxy tab alip telefon ve kitap islerinin ikisini bir arada mi kurtarayim dusunup duruyorum. dusunmekle kalmadim arama tarama da yapiyorum bir yandan.. ve tabii ki yaziniza ulastim.
  incelemeniz ve yaziniz belgesel niteliginde olmus cok yol gosterici oldu acikcasi. elinize kolunuza saglik.
  hala bir karar vermis degilim, sanirim ne olursa olsun istedigim HER kitabi bulabilecegime emin olmadan bir e-reader almayacagim.
  takipcinizim,selamlar

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   İngilizce kitaplar konusunda seçeneğiniz çok fazla, gerçekten de her kitap olmasa bile büyük bir kısmını bir şekilde bulabilirsiniz; fakat dediğim gibi, Türkçe e-kitap bulunurluğu çok düşük düzeyde.

   Cevapla
 20. emrah
  emrah says:

  Çok bilgilendirici bir yazı. Kafamdaki karışıklığın gitmesinde çok yardımı oldu. Teşekkürler.

  Cevapla
 21. Sertaç
  Sertaç says:

  Benim kindle da settings kısmında saati ayarlama falan yok.3 sayfa olması lazım bende bir içinde ki versiyon 3.0.3.Neden olabilir acaba.Saati sonra diğer sayfalardaki hiçbirşeyi ayarlayamıyorum.

  Cevapla
  • Sertaç
   Sertaç says:

   Birde calibrede epub u direk azw ye çeviremiyorum,mobi ye çeviriyorum.Mobi yide azw olarak kaydedemiyorum.Zaten direkt olarak epub azw ye değil mobiye dönüştürülüyor.Ayrıca pdf lerde mobiye çevirince türkçe karakter bozulması sadece başlıklarda oldu.İçerik normal bunu nasıl düzeltebilirim.Azw ile mobi nin farkı nedir?Ayrıca dedğiniz gibi pictures klasörü açtım içine yine bir klasör açıp resimlerimi kaydettim ama görmedi.Yardımlarınız için teşekkürler.

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Zaten Kindle’ın temel dosya biçimi MOBI. AZW kopya korumalı formatı. O yüzden zaten doğru olanı MOBI’ye çevirmek.

    PDF’teki başlık sorunuyla hiç karşılaşmadım, PDF dosyasının içindeki font’larla ilgili olduğunu düşünüyorum.

    Diğer sorunlarınız için, Kindle’ın en güncel yazılımı bu adreste mevcut, bunu yüklemeyi deneyebilirsiniz.

    Cihazın her yerinde olduğu gibi ayarlar menüsünü de sayfa çevirme tuşlarıyla dolaşmanız mümkün. Bu yüzden diğer ayar seçeneklerine ulaşamamış olabilirsiniz.

    Cevapla
   • Sertaç
    Sertaç says:

    Burak bey geldiğinde içinde 3.0.2 versiyonu vardı ben zaten sitesinden 3.0.3 versiyonunu indirip kıurdum.Hale settings te diğer sayfalar çıkmıyor.Acaba register etmedim onunla ilgisi olabilir mi?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Sonraki-önceki sayfa tuşuna basınca çıkması lazım. Kayıt olmayla ilgisi olduğunu sanmıyorum.

     Settings ekranındayken menü tuşuna basıp “Restart” seçeneğini seçmek işe yarayabilir.

     Cevapla
   • Sertaç
    Sertaç says:

    Çıkmıyor.Sinir etti beni.Herşeyiyle mükemmel çalışıyor ama settings tek sayfa.Kullanma klavuzundaki gibi ayarları yapacağım diğer sayfalar yok.

    Restart ı denedim.Reset to Factory defaults denedim.Fabrika ayarlarına döndürdüm değişen hiçbirşey olması.İnternette arattırdım bu sorunu ama bir cevap bulamadım.

    Olmuyor maalesef.Resmini çekip size gönderirim.Page 1 of 1 yazıyor.Version:Kindle 3.0.3 (536720111)

    Cevapla
   • Sertaç
    Sertaç says:

    Teşekkür ederim.Yardımcı oldunuz.Eve gidince hemen kayıt ettireyim.Bu kayıt olayında amazondan kitap labilmek için amarika adresi göstermek gerekiyor yada proxy kullanmamız gerekiyor gibi yazılar görmüştüm.Ne yapmam gerekir kayıt olurken.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Kayıt olmak için hiç bir taklaya gerek yok.

     İlla Amerika adresi gerekirse yazıda söz ettiğim Amerika adresi veren siteler arasında kayıt ücreti almayanlardan ücretsiz adres almak mümkün.

     Cevapla
 22. bohemian
  bohemian says:

  idefix getirdiğinden beri ebook reader almayı düşünüyordum ama fiyatları çok uçuk geliyordu.kindle’a iç geçirerek bakıyordum hep.incelemenizi okuduktan sonra ben de kindle almaya karar verdim fakat kargo olayına çok takılıyorum.bazı siteler hakkında çok olay çıkmış dye duydum.siz hangi kargo sitesini kullandınız acaba?şu an aklımda dhl var açıkçası hem bilindik hem de uygun olduğu için .

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Sitenin adını reklam olacağı için vermiyorum; çünkü ben fırsat sitesinden ucuza denk getirmeseydim kargo hizmetini başka bir siteden alırdım. Şu kadarını söyleyeyim, o çok olay çıkmış diye duyduğunuz sitelerden birinden aldım, tahmin ettiğim gibi sorun olmadı. Zaten bu firmaların neredeyse tamamı Nex adlı kargo firmasını kullandığı için pek fark etmiyor. Tabii bu açıdan DHL biraz daha iyi bir konumda, onun da dezavantajı ürünü sizin gidip teslim almanız.
   İncelememde anlattığım gibi, sadece Kindle alacaksanız olay çıkmaz, en fazla sizden opsiyonel olarak ekstra ücret isteyebilirler ya da belirttiklerinden 2-3 gün daha geç elinize ulaşır. Türkiye’den çok sayıda talep olduğu için hem firmalar hem de gümrük nezdinde Kindle’ın iyi tanındığı söyleniyor. Çok çok şanssızsanız ya da Kindle’ın yanında yüklü miktarda başka ürünler istemişseniz sorun olabilir.

   Cevapla
 23. 1999
  1999 says:

  MERHABA
  SONY READER 950 ÜRÜNÜNDE HANGİ PDF YAZILIMI KULLANILIYOR?
  SNAP ÖZELLİĞİ VAR MI?
  REFLOW ÖZELLİĞİ NEDİR?
  SNAPSHOT TOOL ÖZELLİĞİ VAR MI?
  YÜKLEYEBİLME DURUMU NEDİR?
  FOXİT READERI İNCELERKEN REFLOW ÖZELLİĞİNDEN BAHSEDİLMİŞ.
  NE ANLAMA GELİYOR.

  ASLINDA SONY READER 950 İLE IPAD ARASINDA KARAR VEREMEDİM.

  KİTAP OKUMAK AMAÇ AMA;
  EK OLARAK PDF DEN RESİM KOPYALAYIP NOT OLARAK KAYDETME ÖZELLİĞİ DE OLSUN İSTİYORUM.BENİMKİSİ İMKANI OLMAYAN BİR İSTEK Mİ?
  İLGİLENDİĞİNİZ VE YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu cihazlarda PDF yazılımı gibi bir tanım yok, PDF desteği sistemsel olarak mevcut.
   2. Sorunuzun cevabı Snap özelliğinden tam olarak neyi kastettiğinize göre değişmekle birlikte yazıların altını çizip not alma özelliği var.
   Reflow özelliği, PDF’lerin resimlerini ayırıp sadece yazılarını kitap gibi gösterme özelliğidir. Sony’de var mı bilmiyorum ama zaten PDF’leri doğal halleriyle sorunsuz görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca, Calibre ile de PDF’leri bu şekle dönüştürmek mümkün, o yüzden reflow olup olmaması çok da önemli değil.
   Sony’lerin PDF’ten resim kopyalama özelliği olup olmadığı konusunda bilgim yok. Bu iş, bilgisayarda bile yapması zahmetli bir şey; fakat dokunmatik ekranlı olduğu için bir ihtimal olabilir.

   Cevapla
 24. ceys
  ceys says:

  size son bir sorum olacak 🙂
  acaba sonystyle Turkiyeye gonderme yapıyor mu ?Bu konuda bir bilginşz var mı? Eger oyleyse parlama fln demeyecegim kindle dan vazgeceğim =)

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Ben de şimdi kontrol ettim. Maalesef hayır. “Sony Style is unable to ship to P.O. Boxes, APO/FPO addresses, Guam, Puerto Rico, the U.S. Virgin Islands or locations outside of the U.S.”

   Cevapla
 25. 1999
  1999 says:

  sony reader 950 ile e-mail okuyabiliyor muyuz?
  3G özelliği sadece amerikada çalışıyormuş.
  idefix ten türkçe kitap alma imkanımız var mı?
  türkçe web sitelerini okuyabiliyor muyuz?

  Cevapla
  • ceys
   ceys says:

   ben bildigim akdarıyla cevap vereyim
   sony idefix kitapları acıyor
   wifi oldugu için internette gezebiliyorsunuz

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet, PRS 950’de wifi olduğu için email okuma konusunda sorun yok. Kindle 3G ve DX dışındaki diğer tüm cihazların 3G özelliği sadece Amerika’da çalışır; ama hepsinin Wifi özelliği tüm dünyada çalışıyor.
   Yazıda da belirttiğim gibi, bu cihazların hepsiyle Türkiye’de satılan kitapları okuyabiliyorsunuz. Kindle için ara bir adım var; fakat Nook ve Sony zahmetsizce bu kitapları çalıştırıyor.
   Direkt cihaz üzerinden Türkiye’den kitap satın alma gibi bir özellik yok; fakat tüm cihazların kendi shop uygulamaları var, buradan kitap satın alabilirsiniz.

   Cevapla
 26. ceys
  ceys says:

  iyi aksamlar
  ben kindle i gittigidiyordan alacam sanırım da bu durumda biraz kafam karıstı acaba amazonun sitesinden ücretsiz güncelleme ve pdf in formatına degiştirmek gibi ozelliklerden yararlanamıyor muyum? ucretsiz bir adres veriyorlardı falan gittigidiyordan ya da sahibinden gibi sitelerden alırsam bunu nasıl yapacağım acaba ? yine kayıt yapabiliyormuyum o adreslerden ?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kayıt olup olmamanın PDF’lerle bir ilgisi yok, kayıt olunca email ile cihaza dosya göndermek mümkün oluyor.
   Ücretsiz adres alabileceğiniz yerlerin listesi yazıda mevcut. Buraların birinden alacağınız herhangi bir ABD adresiyle kayıt olmanız yeterli, özel bir durum söz konusu olmuyor.

   Cevapla
 27. Ahmet Duran
  Ahmet Duran says:

  Merhaba,

  Gerçekten harika bir makale/inceleme olmuş. Hazırlayanın ellerine sağlık 🙂

  Bu yazı okuyana Kindle aldırtır desem heralde yanlış olmaz. Cidden gaza geldim, almayı düşünüyorum. Ama şöyle bir şey varki çeşitli sebeplerden dolayı yurtdışı alışverişleri yapamıyorum.

  Dolayısı ile Türkiye’deki herhangi bir satıcıdan almayı düşünüyorum ama GG ve Sahibinden gibi sitelere ne kadar güvenmeli sorusu kafamı kurcalıyor.

  Bugün merkezinden. com diye bir site buldum. Amazon Kindle’ı satabiliyor. 100 liralık kargosu ile beraber 440 Liraya vuruyor. Tahmin ettiğiniz gibi Amerika’dan kargo ile yolluyor.

  Acaba bu site ne kadar güvenlidir? Böyle alışveriş yapmak mantıklı mıdır? Kargonun gümrüğe takılması gibi bir durum söz konusu olur mu?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu siteyi ilk defa duyuyorum; fakat 440 TL çok anlamsız bir fiyat. Adam kandırmaca gibi görünüyor, bence buradan almaya kesinlikle değmez.

   Benim önerim, kendinizin satın almasıdır. Daha önce belirttiğim gibi, sadece Kindle alırsanız gümrüğe takılma ihtimali düşük.

   İlla Türkiye’den alayım derseniz GG ve sahibinden sitelerinde dürüst iş yapan satıcılar bulmak mümkün. Bir arkadaşım bu incelememden sonra sahibinden.com üzerinden Kindle aldı. Satıcıyla bizzat tanıştım, eğer geçmişte bu tarz satışları sıkça yapmış bir satıcı bulursanız sorun yaşamazsınız. Alışverişi yüzyüze yapma imkanınız varsa zaten sorun olma ihtimali düşük. Kutusu hiç açılmamış ürünleri tercih edin ve teslim alırken açıp ürünü kontrol edin.

   Cevapla
 28. nefin pera
  nefin pera says:

  merhaba,

  kindle ımı yaklaşık bir ay önce teslim aldım. amerikadan bir türk satıcı sipariş verdi ve bana kargoladı;işlemi bir alışveriş sitesi üzerinden gerçekleştirdim, sorun çıkmadı.

  bana cihazı yollayan satıcı amazon call center ı arayarak kendi kaydını sildirdi; ben türkiyeden deregister yaptım ve hesabımın içindeki adres bilgilerine satıcının amerikada geçerli adres bilgilerini girdim. böylece, deregister yapmadan ve hesabıma bir amerika adresi girmeden önce olduğunun tersine, artık cihazın 3g özelliğinden faydalanabiliyor, cihaz üzerinden amazon kitapları satın alabiliyorum. ayrıca kindle for pc yi de bu sayede indirebildim. fakat dün amazonun ücretsiz kitaplarını indiriyordum ki, yaklaşık 5. kitapta şöyle bir uyarı aldım:
  Dear Nephin Pera,

  I see that you attempted to purchase “Great Expectations [Kindle Edition]” while in a different country than the United States listed on your Amazon account. Certain Kindle titles are not available everywhere. We are reaching out to you to ensure the best possible service for your account.

  If you have moved to a different country, you can easily update your country for your Amazon account at http://www.Amazon.com/manageyourkindle

  If this is not the case, and you would like to share information that you live in the United States, we can be reached by fax at 001-206-266-1838 from outside the US, or 206-266-1838 from within the US. Helpful information includes:
  – Passport
  – Military ID
  – Permanent Resident Card
  – Driver’s License
  – Other state photo identity card

  We want to assure you that we handle this information in a secure manner: these are dedicated fax lines, staffed in an area with limited employee access. The fax is never printed, just converted to an electronic image that is used to check the country, then the image is deleted.

  Best regards,

  Account Specialist
  Amazon.com

  bu nasıl çözülebilir pek bir fikrim yok.

  bu arada, bu kapsamlı analizin, kendisini kindle ım için fazlasıyla araştırma yaptıktan ve siparişimi verdikten sonra keşfetmiş olsam da, harika bir kullanıcı kılavuzu olduğunun hakkını vermek gerekiyor. yazara teşekkür eder, selam göndeririz.

  sevgiler,

  nefin

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Övgüleriniz için teşekkürler.

   Yazıda da belirttiğim gibi sizi Amerika’daymış gibi gösteren bir proxy ya da VPN hizmeti ile Amazon’un sitesine girip herhangi bir ücretli/ücretsiz kitap indirirseniz bu sorun düzelecektir. Aynısı benim de başıma geldi; fakat bu şekilde sorunu çözebiliyorum.

   Detaylı bilgi için bakınız “Bölüm 5.3. Son olarak: Amazon üzerinden Kindle’ınızı yönetmek ve e-kitap satın almak”

   Cevapla
 29. Berker Çelikyay
  Berker Çelikyay says:

  Selamlar;
  Yazınız gerçekten çok güzel olmuş teşekkür ederim.bir kitap okuyucu almaya karar vermiştim ve hatalı bir seçim olduğunu gördüm yazınızı okuduktan sonra.Şuan aklımda sony daily var.Aklıma birkaç şey takıldı ve bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.Öncelikle Türkçe karakter destekliyor mu?İçerisinde okuma sırasında kullanabileceğim ing-türkçe sözlük var mı?Kindle store benzeri bir uygulamaya sahipler mi?Cevabınız içn şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet Sony Türkçe karakter destekliyor; fakat bizzat kullanmadım. Hiçbir cihazda Türkçe-İngilizce sözlük yok; ama hepsinin özel store uygulaması var ve seçkileri de fena değil. Sadece miktarsal anlamda Kindle Store > B&N > Sony.

   Cevapla
 30. özgür
  özgür says:

  Merhaba,
  Bu yazınız üzerine ben de Hollanda’dayken Amazon’dan Kindle 3g+wi-fi 6 inç ekranlı modeli getirttim,fatura kardeşimin üzerine Amsterdam adresli alındı. Bazı pdf’leri calibre ile mobi formatına çevirdiğimde karşıma çıkan türkçe karakter problemi ve pdf’leri çevirmeden direkt okumaya çalıştığımda ekranda sayfaların ufak gözükmesi hariç cihazdan memnunum. Bu cihazı 3g özelliği olduğuna göre pasaportuma işlettirmem gerekiyor mu,gerekiyorsa imei numarası’nı bulamadım,nasıl bulabilirim? Bir de jailbreak ve türkçe fontlarla ilgili yazınızı ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Cihazın sim kartı olmadığı için 3G’yi işletmeye gerek yok, doğrudan çalışıyor.

   Jailbreak ve font değiştirme konusuna vakit bulduğumda değineceğim; fakat bu aralar biraz yoğunum. Aceleye getirmeden kaliteli bir yazı yazmak istediğim için boş bir zamanım olmasını bekliyorum.

   Cevapla
   • yahya
    yahya says:

    öncelikle incelemeniz için cok tesekkurler. ben de yazıdan sonra kindle getirttim 🙂 kullandıkca seviyorum. özellikle calibre yazılımı cok basarılı. arkadasın bahsettigi karakteri sorunu pek yaşamadım ama pdf den mobi ye donusturme sırasında grafik ve şekilleri yapamadıgını farkettim. normal mi yoksa ben mi yapamadım ?

    Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet 3G Türkiye’de çalışıyor. Buna karşın ben kendim kullanmadım. Kullananlardan duyduğum ve araştırdığım kadarıyla çoğu yerde Edge hızıyla çalıştığı söyleniyor ve çok uzun süre Türkiye’de kullanınca sadece Wikipedia ve Kindle Store’a girebilecek bir şekilde kendini kilitleyebiliyyrmuş.

   Cevapla
 31. Arzu
  Arzu says:

  Öncelikle e-reader’lar ile ilgili internette okuduğum en faydalı ve en kapsamlı yazıydı. Elinize sağlık. Amazon’dan girip kitap almak istediğimizde adresimizi Amerika olarak göstermemiz gerekiyor ya. Peki kindle üstünden wi-fi ile internete bağlanıp alışveriş yapmak istediğimizde de aynı şey gerekli mi? Yoksa zaten elimizde bir adet kindle olduğu için sorun çıkartmıyor mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Zaten Kindle alışveriş hesabı ile Amazon hesabı birbirine bağlı oluyor. Adresi birkez tanımlayıp 1-click deafult olarak belirtmek yeterli. Her seferinde adres girmeniz gerekmiyor.

   Adres konusu sorun değil; fakat Türkiye’den bağlantı bazen sorun yaratıyor. Detaylı bilgi için bakınız “Bölüm 5.3. Son olarak: Amazon üzerinden Kindle’ınızı yönetmek ve e-kitap satın almak”

   Cevapla
 32. suatatan
  suatatan says:

  Merhabalar;
  Yorumların tamamını okudum ancak sorulmayan önemli bir husus var: Herhalde tam anlamıyla hiçbir cihazda türkçe sözlük yok. Browseri olan ürünler ile aynı anda hem browserin hem e-kitap okuyucunun açık olması mümkün mü
  Ki türkçe sözlük sitelerine girebilelim.
  Tek sorunum sözlük… Bu sorun yüzünden kindle’den feragat ederek sony ile idare etmem gerekir öyle değil mi? Hiç olmazsa ingilizce-ingilizce sözlük yok mu kindle de?

  Diğer bir husus ise bu cihazlardan hangileri en azından disk olarak linuxda gözükür?

  Yazınız için teşekkür ederim.

  Saygılarımla…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu chiazların hepsinde İng-İng sözlük var. İncelememde de belirttiğim gibi sözlük açısından hiçbir farkları yok. Hangisini alırsanız alın aynı sözlük işlevine ulaşabilirsiniz. (Bakınız maddeler 2.6 ve 4.6.)

   “Sözlük özelliği de ayrıca kullanışlı. Kitap okurken ok tuşlarıyla istediğiniz sözcüğün üzerine geldiğinizde otomatik olarak sayfanın aşağısında sözcüğün anlamı beliriyor, okumanız kesilmeden bilmediğiniz sözcüklerin anlamını öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz, enter tuşuna basarak sözlüğü tam ekran açabiliyorsunuz.”

   Bu cihazların hiçbirinde multitasking yok; fakat Kindle kullandığınız ekranları hafızasında tuttuğu için back tuşu ile browser ve okuduğunuz kitap arasında gezinebilirsiniz.

   Denemedim; fakat bu cihazların hepsinin Linux’ta disk olarak görünmesi lazım, sonuçta hepsi standart taşınabilir disk statüsünde ve özel bir sürücü gerektirmiyor. Windows ve Mac uyumlu olduğuna göre Linux uyumlu olmaması için bir neden yok.

   Cevapla
 33. drchest
  drchest says:

  selamlar, öncelikle güzel bilgilerinizle ilgili teşekkürler, daha öncede bahsetmiş olabilirsiniz ama ben dnr ın internet sitesinden kitap aldım, internet sitesinde yalnızca adobe digital editionda nasıl e book okunacağı var, ben de de amazon kindle wi-fi var yeni almıştım, satın aldığım kitabı okumam nasıl mümkün olabilir? teşekkür ederim

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Sizin mesajınız üzerine biraz araştırma yaptım, evet, olumsuz bir durum olmuş. Bu durumda Viadddress’ten uzak durmak lazım, ellerine ulaşan gönderileri bulmakta güçlük çekiyorlar ve gönderi için çok uğraştırıyorlarmış. İyimser tahminim, ürünleri olabildiğince bekletip topluca göndererek kargodan kazanmaya çalışyorlar. Kötümser tahminim, kişileri pes ettirip ürünleri bıraktırmaya çalışıyorlar.

   Kafa karışıklığı yaratmaması açısından listeden kaldırmadım; fakat bu olumsuz durumu koyu renklerle belirttim. Listeden kaldırmış olsaydım bu siteyi bilenler kullanmak isteyebilirlerdi; fakat yazıdaki notu okuyunca en azından kullanılmaz.

   Cevapla
   • Hüseyin Uslu
    Hüseyin Uslu says:

    Teşekkürler. Sizinde belirttiğiniz gibi viaddress’in şu anda hizmeti çok yavaş ve müşteri hizmetleri ilgisiz. 1 haftadır bekleyen gönderi için defalarca email ve helpdesk vasıtasıyla açıklama talep ettim ama elle tutulur açıklayıcı bir cevap dönmedi. Yapğtığım araştırmalar neticesinde firmanın bulunduğu Elkhart Country’de ki şerif departmanından bir yetkilinin bu konu ile ilgilendiğini öğrendim ve kendisine ulaştım.

    Verilen bilgilere göre viaddress son zamanlarda bunu oldukça sık yapmakta ve biriken sorunlar yüzünden işler iyice yavaşlamış gibi görünüyor. Oturup beklemekten başka bir çare yok gibi.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Bu kargo firmaları ucuz ama böyle şanssızlıklar her zaman olabiliyor. Bu açıdan Türkiye kaynaklı firmalar en azından bir muhatap bulabilmeniz açısından daha avantajlı konumda. (Özellikle DHL Easyshop iyi bir alternatif.)

     Cevapla
   • Cagdas
    Cagdas says:

    Arkadaşlar, bende buraya bakarak, niye yaptıysam viaddress.com aracılıyla gönderttim. 3-4 gündür cevap alamıyorum. Ne para ödeme ile ilgili bir update yapıyorlar ne de dişe dokunur bi cevap veriyorlar. Ne telefonla nede mail ile cevap alamıyorum.

    Açıkçası bu yazıyı okuyarak, viaddress.com’dan aldım. Umarım benim yaptığım hatayı başkası yapmaz. Bende viaddress.com’un listeden çıkarılmasını öneririm.

    İşin kötüsü aldığınız ürünü ne savunabiliyorsunuz ne de dişe dokunur birine dispute edebiliyorsunuz. Aracı şirketlerin en kötüsüne denk geldim anlaşılan..

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Viaddress’i kafa karışıklığı yaratmaması açısından listeden kaldırmamıştım; fakat bu olumsuz durumu koyu renklerle belirttim. Listeden kaldırmış olsaydım bu siteyi bilenler kullanmak isteyebilirlerdi; fakat yazıdaki notu okuyunca en azından kullanılmaz diye düşünmüştüm.

     Şimdi tüm bilgilerini silip Viaaddress kullanmayın diye yazıyı güncelliyorum. Bu nedenlerden dolayı bu konuda herhangi bir hizmet hakkında tavsiyede bulunmaktan kaçınmıştım.

     Cevapla
 34. Hüseyin Uslu
  Hüseyin Uslu says:

  İlk tercihim DHL EasyShop/Borderlinx idi fakat Ankara’da olmam nedeniyle kullanamadım. Bildiğim kadarıyla bütün servis noktaları İstanbul’da.

  ViaAddress’ide Indiana’da olmaları yüzünden tercih etmiştim ama hata yapmışız..

  Cevapla
 35. 1999
  1999 says:

  sony reader prs 950 siparişi verdim.
  yardımlarınız için teşşekkür ederim.
  karar vermemde çok yardımcı oldunuz.

  Cevapla
 36. Huseyin Uslu
  Huseyin Uslu says:

  Bir sorum olacak, Barnes & Nobles Nook Store’dan Türkiye kayıtlı bir kredi kartı ile ekitap alamıyor muyuz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   B&N store’dan hiç alışveriş yapmadım ama eğer alışveriş sorunu yaşıyorsanız kartın ekstre adresini herhangi bir Amerika adresi yapmak yeterli olacaktır. Bu çözüm, Amazon da dahil olmak üzere bir çok alışveriş sitesi için yeterli bir çözüm oluyor.

   Cevapla
   • Hüseyin Uslu
    Hüseyin Uslu says:

    Anladım, kartımı değişiklik yapmadan amazonda kullanabildim ama sanırsam, b&n için değişiklik gerekecek.

    Cevapla
 37. pelegizmo
  pelegizmo says:

  harika bir arastirma olmus tebrik ederim gunlerdir ugrasiyordum boyle bir arastirma bulmak icin
  birsoru soracagim gerci bu ara ara yazilmis ama tam olarak anlamak istedim,ben amerika da yasiyorum kindle alacagim ama hem ingilizce hem turkce kitap okumak istiyorum benim icin kullanisli olucakmi ne sekilde turkce kitap indirebilirim bana bilgi verebilirmisiniz

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   E-kitap okuyucu açısından Amerika’da yaşadığınız için şanslısınız. Özellikle İngilizce kitap okumak için Kindle çok kullanışlı olacaktır, Amazon’un çok geniş bir e-kitap seçkisi var ve yılbaşı itibariyle Amazon’da gelmiş geçmiş en çok satan ürün Kindle olduğu için Amazon’un e-kitap konusundaki desteğinin artarak devam edeceğini düşünüyorum.

   Türkçe kitap konusu ise karışık. Türkiye’de satışta olan e-kitap sayısı fazlasıyla kısıtlı. (bkz. bölüm 1.2. Türkiye’deki durum ve yerel e-kitap okuyucular) Resmi yollar dışında da kitaplar bulabilirsiniz; fakat bu konuda bilgi vermem korsanı teşvik etmek olacağı için ne yazık ki mümkün değil.

   Eğer ben genellikle Türkçe kitap satın alırım derseniz cihaz seçimi konusunda işler biraz değişiyor, bkz. bölüm 2.3. Hangi e-kitap biçimi?

   Cevapla
 38. jj
  jj says:

  Burak Bey,

  Harika incelemeniz icin tesekkurler. Sadece tek bir sey kaldi aklimda Kindle ile ilgili. Web browser i kullanarak https (secure web sites) tabanli sitelere girebiliyor musunuz? Ornegin bankalarin internet siteleri, diger guvenlik gerektiren odeme yapmanizi gerektiren siteler vs. ? Bu konuda halen yapmadiysaniz bir deneme yaparak sonuclari bizimle paylasabilir misiniz lutfen? Simdiden tesekkur ederim. Saygilarimla.

  Cevapla
  • Hüseyin Uslu
   Hüseyin Uslu says:

   ben https üzerinden gmail’a girebiliyorum, yani browser destekliyor fakat bankaların standart arabirimler içermeyen websiteleri ne kadar kullanılabilinir olur o ayrı bır soru.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet, https’li siteler sorunsuz açılıyor, buna karşın bankaların internet bankacılığı sayfalarının yeni pencerede açılması nedeniyle bankaların ana sayfaları üzerinden açamayabilirsiniz; fakat internet şubesinin adresini direkt girerek açabiliyorsunuz. Ben Garanti’nin internet bankacılığını sorunsuz kullanabildim, diğerlerinde de sorun olacağını sanmıyorum.

   Ayrıca, mobil bankacılık sayfaları zaten sorunsuz çalışır.

   Cevapla
 39. Eclipse
  Eclipse says:

  bu araştırma yazınız için çok teşekkür ederim. benim için iyi bir klavuz oldu. Kindle wifi almak için sizin izlediğiniz adımları takip ettim ve artık ben de Kindle sahibiyim. Teknolojisine hayran kaldım.Artık gözlerimi yormadan elektronik kitapları okuyabiliyorum. Teşekkürler Burak Bey!

  Cevapla
 40. suatatan
  suatatan says:

  Bunca yazının üzerine biraz talihsiz bir soru olabilir ancak yine soruyorum?
  Üstat. Şimdi ABD’den kindle getirmek için tam olarak ne yapacağız? Amazon.com’daki işlemleri bahetmiyorum. Amerikadaniste tarzında aracı firma mı kullanacağız. Yoksa benim anlamadığım başka bir yol mu izleniyor?
  Saygılarımla

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   “3.1. Nasıl getirteceğim?” bölümünde Amazon’dan almadan önce yapılması gereken aracı firma seçimiyle ilgili ve “3.4 Sipariş takibi” bölümünde Amazon’dan sipariş verdikten sonra yapılması gerekenlerle ilgili detayları bulabilirsiniz.

   Cevapla
 41. arzu
  arzu says:

  Merhaba,

  Ben de en sonunda bir kindle aldım. 🙂 Bir sorum olacak. Amazon’dan gelen e-postada göre kindle’ın adıma register olduğu yazıyrdu. Ancak bana gelen kindle register edilmiş bir kindle değil. Adım yerine “My Kindle” yazıyor. Sizde de aynı sorun olmuşmuydu?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle’ın adı sadece görsel bir özellik, istediğiniz ismi verebilirsiniz, adınıza register olma konusundan kasıtları sizin Amazon hesabınızla ilişkilendirilmiş olması.

   Manage Your Kindle sayfasında “Your Kindle(s)” bölümünde “Edit Info” alanından değiştirebilirsiniz.

   Cevapla
 42. maestro_
  maestro_ says:

  Merhaba,

  Bir arkadaşım şu modeli almış :

  Amazon.com

  Fakat hiç kullanamadığı için, bana önerdi.

  Kindle 3 ile çok önemli özellik farkı var mıdır acaba? Eğer çok önemli özellik farkı varsa, Kindle 3 sipariş verme imkanım da var..

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Tamamen size ne kadara önerdiğine bağlı. Eğer uygun bir fiyat verdiyse sorun yok; fakat Kindle 3’ün fiyatı olan 139 dolara yakın bir fiyat verdiyse kesinlikle değmez. (Yazıda da okumuş olabileceğiniz bir not, geçtiğimiz yıl şükran gününde Amazon, Kindle 2’yi 89 dolara sattı.)

   Kindle 2’nin Kindle 3’e göre eksi yönlerine bakarsak;
   En önemlisi Kindle 2’de eski nesil e-ink teknolojisi var. Kindle 3 %50 daha yüksek kontrast sunuyor.
   Kindle 2’nin hafızası 2GB, Kindle 3’ün hafızası 4GB
   Kindle 2’de Wifi yok ve tarayıcısı eski sürüm olduğu için web sayfalarını Kindle 3 kadar kaliteli bir şekilde açamıyor.
   Kindle 2’nin boyutları Kindle 3’ten daha büyük.

   Cevapla
   • maestro_
    maestro_ says:

    cevabınız için teşekkür ederim.

    Şu an elimde bahsettiğim model var. PDF dosyalarını kindle’ın “documents” dosyasına olduğu gibi kopyaladığımda, onlar üzerinde “Aa” tuşu ile karakter büyütmesi yapamıyorum. Calibre programıyla bu pdf’leri mobi formatına çevirdiğimde o özelliği kullanabiliyorum ama bu sefer de orjinal pdf sayfa düzeninde bazı istenmedik kaymalar oluyor. Kindle 3′ pdf üzerinde karakterleri büyütebilir mi? Anlaşılan Kindle 2 buna izin vermiyor. En azından ben keşfedemedim.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     PDF okumanın bilgisayardaki kullanımdan hiçbir farkı yok, nasıl bilgisayarda PDF’in yazı tipini değil de sadece belgenin tamamını büyütüp küçültmenize olanak varsa Kindle’da da aynısı geçerli. PDF okurken Aa tuşuna basınca metin boyutu yerine belgenin zoom özellikleri aktif oluyor. Eğer küçük gelirse sayfayı yan da çevirebiliyorsunuz. Kindle 3’te bu şekilde istediğiniz büyüklükte PDF’leri okumak mümkün ama Kindle 2’yi bilmiyorum.

     Cevapla
 43. Umut
  Umut says:

  Merhaba,
  Tebrik ediyorum. Cok kapsamli ve guzel bir inceleme olmus. Birkac sorum var:
  1. Ben Kindle ile daha cok ingilizce yazilim gelistirme pdfleri okumayi dusunuyorum. Bunun icin yeterli olur mu, yoksa su anda kullandigim 2,8 inclik Asus P535 smartphone’daki gibi okumak icin cok mu cirpinirim.
  2. Amerika’da bir tanidigim var. Ben Amazon’dan siparisi ona gondersem, o bana PTT ile ulastirsa bana ne kadar masrafi olur. Ayrica kredi karti odemesini benim yapmamla alicinin o olmasi arasinda bir sikinti olur mu?

  Tesekkurler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   İki sorunuzun cevabı da oldukça detaylı bir biçimde ekran görüntüleriyle birlikte yazıda mevcut.

   İlk soru: bkz. 4.7. PDF okuma
   ikinci soru: bkz. 3.1. Nasıl getirteceğim?

   Cevapla
 44. arzu
  arzu says:

  merhaba Burak Bey,
  Kindle’ma 2 adet oyun yükledim. .active-content-data klasörüne koydumç ancak oyunları göremiyorum. oyunları görmem için online mu olmak gerekiyor. birde documents kısmına yukledim resim dosyalarını da göremiyorum. resimlerin formatı jpg, jpg formatını destekliyor olması lazım.

  çok teşekkürler
  iyi günler

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle’a oyunları nereden yüklediniz?

   Eğer Amazon’un kendi sitesinden aldıysanız sorun yok; fakat Amazon dışında yapılmış oyunları çalıştırmak için Jailbreak/USBNetworking hack gerekiyor.

   Amazon’dan aldığınız oyunları kitapların olduğu Documents klasörüne atmanız gerekiyor, .active-content-data klasörü sadece bu oyunların kayıt dosyalarını tutar. (Başında nokta olan klasörler sistem klasörüdür, bu klasörlere içerik koymayın.)

   Bu konuda en kolay yol Amazon’dan aldığınız içerikleri “Deliver wirelessly” diyerek direkt Wifi üzerinden cihazınıza aktarmak.

   Resimleri Documents klasörüne değil de kendi klasörüne koymanız gerekiyor. Bu konu ile ilgili bkz. “5.1. Kindle’ı depolama aygıtı gibi yönetme”. Bu bölümün en sonunda resimleri koymanız gereken klasör hakkında bilgi görebilirsiniz.

   Cevapla
 45. cihan
  cihan says:

  Merhaba,

  son kullanıcı için hazırlanmış ve içerik olarak tatmin eden bir yazı olmuş. Öncelikle bu konuda sizi tebrik etmek istiyorum.

  İzninizle size bir soru yöneltmek istiyorum.

  E-Reader’i hediye edeceğim ve sahibi türkçe kitap okuyacak. Merak ettiğim, Türkiye’de e-kitap satışı yapan sitelerden satın aldığım kitabı kindle’a sorunsuz atıp okuyabilir miyim? Converter gerekiyor mu?

  Bir de nook’un güneş altında kindle kadar başarılı olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

  Teşekkür ederim ilginize.

  Cevapla
 46. Sertaç
  Sertaç says:

  Burak Bey merhaba.Pdf dosyalarını açtığımızda yazıları daha iyi okumak için ekranı yan çevirme moduna aldığımızda yazılar ekranın tam alt kısmında yarısı çıkacak şekilde görüntüleniyor.Yani ekrana tam sığmıyor bunu önlemenin bir yolu yok mu?

  Cevapla
 47. Bekir
  Bekir says:

  İki sorum var birincisi kindle 3 te pdf dosyalarında harf boyutunu nasıl büyütebilirim ikincisi ise kindle ğ ve ş harflerini görmüyor dil ayarını nasıl yapabilirim teşekkürler

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   PDF okumanın bilgisayardaki kullanımdan hiçbir farkı yok, nasıl bilgisayarda PDF’in yazı tipini değil de sadece belgenin tamamını büyütüp küçültmenize olanak varsa Kindle’da da aynısı geçerli. PDF okurken Aa tuşuna basınca metin boyutu yerine belgenin zoom özellikleri aktif oluyor. Eğer küçük gelirse sayfayı yan da çevirebiliyorsunuz.

   Kindle Türkçe karakterleri görüntülemede sorun çıkarmaz, inceleme ekran görüntülerini bulabilirsiniz; fakat ğ ve ş yazmak istiyorsanız Jailbreak gerekir.

   Cevapla
 48. Suat ATAN
  Suat ATAN says:

  Amazondan kindle siparişi verdim. Ancak bankamın iletişim bilgilerimi vermediğimi söylüyor. Ne yapmamız gerekir?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kredi kartı adresinizin Türkiye ama shipment adresinizin ABD olmasından kaynaklanan bir sorun, kredi kartı ekstre adresinizi ABD adresiniz yapıp sipariş verdikten sonra eski haline getirirseniz sorun çözülür.

   Cevapla
 49. Cihan
  Cihan says:

  Merhaba,

  Öncelikle son kullanıcı için çok faydalı olduğunu düşündüğüm bu yazı için teşekkür etmek istiyorum. Çok kapsamlı ve amacına uygun olarak hazırlanmış.

  İzninizle sormak istediğim birşeyler var.

  Birincisi; Hediye olarak birisine alacağım ve o kişi %95 türkçe e-bookları okuyacak. Kindle, Nook’a göre daha ağır basan bir cihaz incelemelerde. sormak istediğim, türkiyeden satın alınan e-bookların ya da internetten indirilen pdf,doc gibi dosyaları kindle da kullanmak kolay mı? bir problem çıkartır mı?

  ikincisi; Nook ile ilgili bir konu, nook’un ekranı doğrudan güneş ışığı altında nasıl bir karakteristikte davranıyor? kindle gibi rahat mı? yoksa Iphone,Ipad gibi uygulamalarda olduğu gibi sorunları mevcut mu?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hem Kindle hem de standart Nook e-ink cihazlar olduğu için güneş ışığı altında rahatlıkla okuyabilirsiniz. (Nook Color LCD’li olduğu için iPad gibidir.)

   Türkiye’den alınan e-kitapların Kindle ile uyumluluğuyla ilgili bilgiyi yazıda bulabilirsiniz. Nook ekran performansı anlamında Kindle’ın gerisinde kalsa da bu kötü bir cihaz olduğu anlamına gelmiyor. Eğer daha çok Türkiye’de satılan kitapları okuyacaksanız ve e-ink Pearl olsun derseniz Sony Reader almanız daha uygun.

   Cevapla
 50. Yusuf Demir
  Yusuf Demir says:

  İnceleme mükemmel ötesi olmuş. Çok teşekkürler. Yalnız satın alma karşılaştırması yaparken Sipix ekranlı Türkiye’de satılan Reeder cihazını almamışsınız. Reeder cihazı 7 ay önce aldım. Artık dönüş mümkün değil. Şimdi ne yapabiliriz? Ekranı inanılmaz hassas. 2 defa 40 cm den halıya düşmesine rağmen ekranı kırıldı. Bana çok pahalıya patladı. Ayrıca Adobe üzerinden şifreli aldığım legal kitapları 6 defadan fazla indirdiğim için (bilmiyordum) 20 civarı kitabım okuyamadan boşa gitti. Bunları tekrar cihazıma yükleyip okumak için yardımınızı rica ediyorum. illegal birşey için yardım istemiyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet, Reeder’ın ekranı fazlasıyla hassasmış, ben de duydum. Bu cihazları mutlaka ve mutlaka kılıfla kullanmak lazım.

   İndirmiş olduğunuz kitapları okumak konusunda yardımcı olabilirdim; fakat kitap indirememek sizin bu kitapları satın aldığınız yerle çözmeniz gereken bir konu. Size göre illegal olmasa bile satıcıların web sitelerine girip izinsiz olarak kitap indirmek hem teknik açıdan mümkün değil, hem de korsan kitaptan bile daha ciddi cezai yaptırımları olabilecek kadar yasa dışı bir konu.

   Cevapla
   • Yusuf Demir
    Yusuf Demir says:

    Burak Bey yanlış anlattım herhalde. Ben satın aldığım ve Adobe Digital Editions üzerinden indirdiğim 200 Kb ila 1 MB arasındaki EPUB formatındaki dosyaları Reeder e-kitap okuyucumda nasıl okuyabileceğimi sordum. Çünkü satın aldığım e-kitapları (Adobe şifresi şeklinde değil açılmış hali) okuyucuya attığımda ”Hata” diye bir mesaj veriyor ve kitapları okuyamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Yoksa illega yoldan siteden kitap indirmeyi kastetmedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

    Cevapla
 51. tayfun
  tayfun says:

  iyi günler burak bey; sanırım soru yağmuruna tutulduğunuz için yorgun olmalısınız:) sanrım şanslıyım arkadaşım 1 hafta içinde almanyadan dönecek.almanya adresine sorunsuz ve aynı ücretle getirilebiliyor mu?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Amazon Almanya’ya direkt gönderim yapıyor. Detaylı ücretlere buradan ulaşabilirsiniz.

   Almanya’ya gönderim yapacağınızı ayrıca Kindle’ı sepete eklerken belirtebiliyorsunuz, bu durumda size bütün vergi ve taşıma ile ilgili çıkacak maliyetleri öncesinden gösteriyorlar.

   Yani, eğer Almanya adresine Kindle almak istersniz Amazon Global‘den alırsanız hem direkt gönderirler hem de sizin için daha avantajlı olur. Mesela Kindle alırken, Amazon Global Kindle alışveriş sayfasının sağ tarafındaki “Add a power adapter for:” seçeneği ile Avrupa tipi Kindle prizini %50 indirimli satın alabiliyorsunuz.

   Cevapla
   • tayfun
    tayfun says:

    burak bey bügün gerçek test sonucu edindiğim bilgi: 190$ maliyeti oluyor vergi artı gönderim.bu sebeple avrupa üzerinden almaya kalkışmak hiç mantıklı değil.bilgilerinize…

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Vergi almayan Avrupa ülkelerinden almak mantıklı olabilir; fakat sanırım KDV ödemeniz gereken ülkelerde fiyat ister istemez artıyor.

     Cevapla
 52. Barış
  Barış says:

  Merhaba,

  Bu kapsamlı ve bilgilendirici yazı için çok teşekkürler. Kafama takılan bir konu hakkında sizden bilgi almak istedim.

  Gümrükte sorun çıkmaması için gerekli 150 avro üst sınır sadece ürünün ücretini mi kapsıyor yoksa kargo bedelleri de görünen faturadaki fiyatı mı? Amazon’dan DHL Easyshop aracılığıyla Kindle ve kılıf getirtmek istiyorum ve bu iki ürünün toplam fiyatları 150 avro sınırının hemen altında. Ama kargo da dahil olunca epey bir geçiyor.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hayır, sınır kargo hariç 150 avro; fakat kılıf alsanız bile bu sınırda kalırsınız. Işıklı kılıf alırsanız 139+59 = 198 dolar = 151 avro oluyor, diğer kılıflarla hiç geçmez.
   Bu şekilde alan çok.

   Cevapla
 53. 1999
  1999 says:

  sony reader prs 950 sorunsuz biçimde elime ulaştı.
  gerçekten kaliteli bir ürün.çok beğendim.
  dokunmatik ekran özelliği mükemmel.
  sadece internetteki sayfaları okurken zorluk çekiyorum.
  sayfayı büyütmeye kalktığımda yazılar ekranın dışına taşıyor.sayfaları yatay okuma imkanı da vermiyor.
  keşke bunun bir çözümü olsa.
  birde bu ürünün usb si windows 7 de çalışmadı.
  xp yüklü bir bilgisayarda kullanmak zorunda kaldım.
  windows 7 yi yeniden yükleterek tekrar deneyeceğim.
  pdf dosyalarını direk yükleyebiliyorum.
  sütün şeklinde yazılı olan pdf sayfasını büyütmede farklılıklar oluyor.
  bazı kitaplarda yazılar yeteri kadar büyük görünmüyor.
  sanırım kitabın taranma şeklinden kaynaklanıyor.
  pdf deki yazı biçimini belli bir yere kadar büyük gösterebiliyor.
  fakat tek sayfa şeklinde taranmış sayfalarda sorun yok ..
  buna uygun bir çözüm yolu var mı?
  sony reader prs 950 yi elime aldığımda üzerinde e ink vizplex yazıyor.pearl diye biliyordum.fakat değilmiş.
  görüntü kalitesinden mennunum.
  ingilizce bölümünde okuyanlara yönelik çok güzel bir ürün.
  harika bir sözlüğü var.inşallah sony 9 inç lik ekran da çıkartır.
  eminin internet açısından okumak çok kolay olacaktır.
  arştırmanız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
  sayesinizde bir çok insanın okuma alışkanlığının değişeceğini düşünüyorum.teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Sony kullanmadığım için detaylı kullanım konularında yardımcı olamıyorum; fakat araştırabildiğim konulara baktım.

   Takıldığınız yer olursa Özellikle mobileread forumlarından destek almanızı öneririm.

   Eğer PDF’ler metin halinde değil de tarandıktan sonra resim halinde bırakılmışsa sorun yaratabilir, bütün cihazlarda aynı durum söz konusu. Bu tip PDF’lerin metne çevrimi için OmniPage adlı programı kullanabilirsiniz.

   Windows 7 uyumluluğu ile ilgili araştırdığımda bir sorun bulamadım.

   http://esupport.sony.com/US/perl/swu-list.pl?mdl=PRS950 adresinde firmware güncellemesi ve Windows 7 uyumlu olan “Reader™ Library” yazılımı için güncelleme bulabilirsiniz, belki bu iki güncellemeyi yüklemek sorununuzu çözer.

   Vizplex konusunda da söz ettiğiniz kafa karışıklığını yaşayan başkaları da olmuş. Anlaşılan ekran Sony’nin sitesinde de belirttiği gibi Pearl; fakat aslında Pearl, Vizplex üzerine gelişmiş bir teknoloji olduğu için spesifikasyonlarında Vizplex demişler.

   Cevapla
   • 1999
    1999 says:

    omnipage yazılımını ilk defa duyuyorum
    kullanımı hakkında yardımcı olabilirmisiniz?
    pdf lerin taramaları resim olarak bırakılmış.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Bu bir OCR yazılımı, FineReader’ı duymuş olabilirsiniz, aynı işlevlere sahip; fakat sayfa düzenlerini koruma konusunda daha başarılı. Tek yapmanız gereken metne çevirmek istediğiniz PDF’i seçmek, kendisi analiz edip size yol gösteriyor.

     Cevapla
 54. ura Ataka
  ura Ataka says:

  Merhaba Burak Bey, Kindle ile ilgili bu bilgilendirici yazı için çok teşekkür ediyorum. Ben de Kindle aldıktan sonra yazıyı görenlerdenim ama oyunlarla, resimlerle, kısayollarla ve amazonda kindle yönetimiyle ilgili bir çok detayı sizden öğrendim. Ozellikle explorer ekranından çıkart dememiz gerektiğini öğrenmem çok iyi oldu. Ayrıca Amazon’daki Turkey adresini USA yaptım ama henüz oyun ve kitap indirmeyi denemedim, bakalım ne olacak:) Ben Kindle’ımı Amazon’dan alırken Türkiye adresli kredi kartımı kullandım, teslimat isim ve adresi olarak da arkadaşımın New Jersey adresini verdim. Her hangi bir ek vergi almadıkları gibi alışverişte de sıkıntı yaşamadım. Bir aylık yeni üyelik avantajından yararlanarak, 2 gün içinde kindle arkadaşıma ücretsiz teslim edildi. Bu arada kindle getirteceklere tavsiyem, kılıf işini de aradan çıkarmaları.. amazonda 59 dolarlık ışıklı kılıf miiguru sitesinde (nasıl bir site oldugunu çözememiş olsam da) 194 TL, ki bence bu korkunc bir rakam. GG de farklı görünmüyor. Türkiye’de albenili kindle caseleri bulmanız neredeyse imkansız gibi, en azından makul bir rakama. ben sahibinden.com’da düz bir deri kılıfı 40 TLye bulduğum için şanslı addediyorum kendimi ama tabi kılıf henüz bana ulaşmadı, bakalım ne gelecek. Bu arada kindle pdf konusunda hiç de fena değil bence. ben, foxit mobile’ın reflow özelliğinin olmadığı 6 inc bir readerda PDf’in hiç okunamamasından korkuyordum. Sayfayı yan çevirdiğiniz zaman gayet okunabilir karakter büyüklüğüne ulaşıyor. Ben de genelde İngilizce okuduğum için Türkçe sözlük, türkçe karakter ve türkçe kaynak konularına pek kafa yormamıştım ama deneme için attığım turkçe kitaplarda bir sorun olmadığını gördüm. Format konusunda ise Calibre’yi indirdim, deneyeceğim, bunun için ayrıca teşekkürler..:)

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet tüm ebook reader’lar hassas cihazlar, haklısınız kılıfsız kullanmamak lazım.

   Kılıf konusunda en iyi çözüm, Amazon’un kendi kılıfları. Keşke Amazon’dan direkt alabilseymişsiniz. Diğer kılıfı aldığınıza yakın bir fiyata çok daha iyi bir kılıf alabilirdiniz. Amazon kılıflarının en güzel özelliği cihazın solundaki girişlerle sabitlenebilmesi ve ışık için enerjisini Kindle’dan alması.

   Cevapla
  • tayfun
   tayfun says:

   mühendislik öğrencisi olduğum için işimiz gücümüz pdf.bende 6 inch küçük geleceğini düşünerek dx e yönleniyorum 1 hafta içinde de karar vermem gerek. pdf i (resimli olan pdf kitaplar) uzun saatler yorulmadan okuyabiliyor musunuz?

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Kindle DX PDF’ler için en doğru seçim.
    Resimli olsun olmasın, gözünüz kesinlikle yorulmaz. Özellikle kitabın orijinali de zaten siyah beyazsa orijinal kitaptan hiç bir farkını hissetmezsiniz. Renkli kitaplarda da fotoğraflar siyah beyaz olarak görünmesine rağmen görsel anlamda çok büyük bir farklılık olmaz.
    Kindle DX’in özellikleri zaten Kindle ile tamamen aynı. Sadece wifi yerine Türkiye’de de çalışan 3G var. Yukarıda verdiğim ürün sayfası linkinden de Kindle cihazlarının detaylı karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

    Cevapla
   • tayfun
    tayfun says:

    yani iş pdf diyorsanız dx alın diyorsunuz? ağırlık ve taşıma eksileri de olsa dx öne mi çıkar sizce? birde normal kindle da pdf çok mu yetersiz kalır?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Normalde PDF okumak için de normal Kindle’ı öneriyorum; fakat siz özellikle “resmli mühendislik kitapları” dediğiniz için size DX daha uygun olacaktır. Ben daha çok içinde çok fazla resim olmayan, yazılım geliştirme hakkında kitaplar okuyorum ve bence yeterli. PDF’leri kısa süreler için, işime referans olması açısından okuyorum; fakat siz PDF’leri ders çalışmak için kullanacak ve uzun süreler boyunca okuyacaksanız Kindle DX kitaba çok yakın bir deneyim sunacaktır.

     Taşınabilirlik anlamında doğal olarak Kindle’ın gerisinde; fakat yine de rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Kindle DX boyut olarak iPad’e yakın ve örnek olarak iPad taşıyan kişileri düşünün. 🙂 Tek dezavantajı, kılıfsız taşımak biraz riskli olabilir. Kindle DX kılıfları ya da Kindle DX çantaları seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Özellikle 10-20 dolar arası fiyatlarıyla çantalar çok hesaplı görünüyor ve Netbook, vb. cihazlarınızı da taşıyabilirsiniz.

     Cevapla
   • tayfun
    tayfun says:

    burak bey uzun soluklu incelememde sona geldik.son sorum ekranı yan çevirdiğiniz de pdf in tam ortasında kalan 2-3 satır hem üstte hemde altta çıkacak şekilde mi bölünüyor?

    tüm bilgilendirmeleriniz için sonsuz teşekkürler:)

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Evet yan çevirince son satırlar her iki sayfada da görünüyor; fakat bu satırlara metin bazında değil de sabit bir uzunluğa göre bakıyor, yani bölünen şey yarım yazı, resim ya da beyaz boşluk da olabilir. Bir de yan çevirince sayfa boyutuna göre tam ikiye bölmüyor, genişliğe göre zoom seçeneği aktifse uzun sayfaları 3 parçaya da bölebiliyor.

     Ben bu yüzden yan çevirmeden okumayı tercih ediyorum; fakat bu durumda da bazen yazılar küçük kaldığı için arada bir zoom’lamak gerekebiliyor.

     Cevapla
 55. Yusuf Demir
  Yusuf Demir says:

  Burak Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Ben illegal yoldan siteden e-kitap indirmeyi kastetmedim. Daha önce satın aldığım ve Adobe digital editions da açtığım (Şifre değil) EPUb formatlı e-kitapları okuyucumda tekrar nasıl okuyacağımı sordum. Çünkü bu açılmış e kitapları okuyucuma attığımda ”Hata” diye mesaj veriyor ve okuyamıyorum.(Boyutları 200 KB-1 MB arası) Yardımınızı istirham ediyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Başka amaçlar için de kullanılabileceği için burada detaylı anlatmam yine de mümkün değil, epub drm gibi aramalarla bulabilirsiniz.

   Cevapla
 56. 1999
  1999 says:

  omnipage i indirebileceğim bildiğiniz güvenilir bir site var mı?
  son sürümü indirmem doğru olur?sanırım 17 .
  birde pdf yi seçip hangi belgeye dönüştürmem gerekiyor?
  yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Link veremeyeceğim, arayarak bulabilirsiniz. PDF’i istediğiniz belgeye dönüştürmek mümkün, direkt Kindle ile uyumlu bir dönüştürme profili de var.

   Cevapla
 57. 1999
  1999 says:

  pdf yi worda çevirdim fakat bu dosyayı kaydetmesine rağmen listede görünmüyor.okuyamıyorum.
  direk olarak kaydetmiştim.
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Amazon DOC dosyalarını kendi sistemi üzerinden gönderildiğinde destekliyor.

   Manage Your Kindle panelinden belirlemiş olduğunuz “@Kindle.com” uzantılı Kindle E-Mail adresinize istediğiniz dosyayı gönderebilirsiniz. Email gönderdiğiniz adresin yine aynı ekrandan tanımlı olması gerekiyor. Sonrasında da bu dosyaları 3G üzerinden ücretli ya da Wifi üzerinden ücretsiz olarak cihazınıza ana menüdeki “Sync and Check for New Items” seçeneği ile indirebilirsiniz.

   Cevapla
 58. Sertaç
  Sertaç says:

  Burak Bey,
  Ben dediklerinizi yapmama rağmen resim görüntüleyemedim.Acaba jailbreak yaptığınız için sizinkin de gösteriyor olabilir mi?
  pictures diye klasör oluşturdum,içnde başka bir klasör.O klasörün içine attım dosyaları olmadı.pictures in içine atayım direkt dedim sonuç olumsuz.Nasıl yapabiliriz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hayır bunun jailbreak’le ilgisi yok. Ben jailbreak yapmadan önce bu incelemeyi yazmıştım.
   Pictures klasörünü “Documents” için de değil de Kindle’ın kök klasöründe oluşturmanız gerekiyor. Bölüm 5.1’in sonundaki ekran görüntüsü gibi bir klasör yapısına sahip olmanız gerekiyor.

   Cevapla
 59. Yusuf Demir
  Yusuf Demir says:

  Burak Bey başka amaçlar için kullanmam mümkün değil zaten. Çünkü satın almadığım bir kitabın şifresini bilemeyeceğim ve Adobe Digital Editions yoluyla açamayacağım için gönlünüz rahat olsun. Yöntemini mail adresime atmanız mümkünse gerçekten çok minnettar olurum. O kitaplara yaklaşık 120 TL vermiştim. Teşekkürler.

  Cevapla
 60. maestro_
  maestro_ says:

  omnipage güzel bir program ama maalesef Türkçe karakterleri sık sık tanıyamama sorunu var. Bu yönden daha iyi alternatif bir program önerisi olsa hiç fena olmaz.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   OmniPage’le Türkçe döküman taramayı hiç denemedim; ama Avrupa dillerinden metinler içeren kitaplarda yaşamamıştım. En kısa zamanda Türkçe bir kitap deneyip yorumlarımı paylaşacağım.

   Zaten bu işi en iyi yapan iki program FineReader ve OmniPage, eğer bu ikisinden birisi Türkçe karakterleri iyi çeviremiyorsa diğer OCR yazılımları hiç çeviremez. (Ya da güçlü server’lar üzerinde çalışan online OCR servislerine yönelmeniz gerekebilir.)

   Cevapla
   • maestro_
    maestro_ says:

    Burak bey, özellikle resim halinde taranmış pdf’leri denemenizi isterim (eski makaleler genelde hep bu şekilde formatlanır; elimdeki bazı kitaplar da böyle). Bu yönde en fazla tavsiye edilen programalrı kullandım : Nitro pdf professional ocr versiyonu, abby finereader ve omnipage. Dediğim gibi, Türkçe karakter okumada tam anlamıyla çuvallıyorlar.

    Cevapla
   • maestro_
    maestro_ says:

    hemen şunu ekleyeyim: ben abby’nin 8. versiyonunu kullandım. 10. sürümü Türkçe desteği var diyor ve bu konuda baya iddialı. Eğer yükleme kullanma fırsatım olursa, sonucu buradan duyururum.

    Cevapla
   • maestro_
    maestro_ says:

    Abbyy’nin 10. sürümü gayet başarılı. Resim halindeki pdf metinleri bile gayet iyi biçimde (yüzde yüz randımanla olmasa ve yavaş şekilde çevirse de, okunulur/anlaşılır seviyeye getirip) ‘editable’ olarak word’e aktarıyor. (Sadece 1930 yılında yayınlanmış içerisinde arapça kelimeleri olan bir makalede zorlandı) Artık bundan sonra karakter ve düzenle istediğiniz biçimde oynayıp, format değişikliği ile kindle’da rahatça okuyabilirsiniz.

    Cevapla
  • 1999
   1999 says:

   omnipage programını indirmeye çalıştım.
   ama başarılı olamadım.hepsi bozuk çıktı.
   abby yi indirip denemeye çalışacağım.
   taranmış pdf dosyalarını sony reader da yazı büyüklüğünü ayarlayabilmek için en uygun yol hangisi?
   bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Bir de Finereader’ı deneyin, eğer olmazsa Adobe Acrobat ile PDF dosyalarının sayfalarını bölerek daha büyük görüntülenmesini sağlayabilirsiniz ya da Calibre ile EPUB’a çevirmeyi deneyebilirsiniz, EPUB formatındaki dosyalarda daha fazla kontrolünüz olur.

    Cevapla
   • 1999
    1999 says:

    öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
    fine readerın deneme sürümüyle denedim fakat çok yavaş ve zahmetli.
    acrobat reader ile sayfaları bölme demişsiniz.
    anlayamadım.biraz açıklayabilir misiniz?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Adobe Reader dememiştim, Adobe’nin PDF düzenleyicisi olan “Adobe Acrobat”tan söz ediyorum. Bu programla PDF’leri detaylı bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz; fakat ben de uzun süredir kullanmadığım için detaylı bir kullanım klavuzu sağlayamayacağım.

     Cevapla
 61. Zeynep
  Zeynep says:

  Elinize sağlık. Benim birinci sorum şu, acaba vınn’la ya da kablolu internetle usb girişiyle kindle internete bağlanır mı? İkinci sorum amazondan kindle’ı yanlışlıkla sipariş verdim, paket bir iki gün içinde gelecek, paketi açmadan iade hakkımı kullanacağım. Telefonda ilgili kişiyle konuştum. Tabi bazı şeyleri tam anlayamadım. Bana gerekli iade kağıdını gönderdi ama emin olamadığım konu kargo parasını benden alırlar mı, yoksa hiçbir şey ödemeden bu yanlışlıktan kurtulabilir miyim? Türkiye’de değilim bu arada. Kendilerine de maille bu soruyu soracağım ama Türkçe anlatan birine ihtiyacım var:)

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Genel bilgi: PC’lerin USB’leri “host” modunda çalışmak üzere tasarlanmışken, USB’ye takılan cihazlar (bellekler, çevre arabirimleri ve Kindle) “slave” modunda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sadece USB-on-the-go özelliğine sahip sınırlı sayıda USB cihaz kendilerine takılan başka cihazlara karşılık host moduna geçme özelliğine sahiptir; fakat VINN sürücü gerektiren özel bir cihaz olduğu için USB-on-the-go destekli cihazlarda çalışmaz.

   İade konusunda ABD içinde olduğunuzu farz ederek şunları söyleyebilirim.

   Amazon açık açık belirtmiyor ama benim hatırladığım kadarıyla almıyor. Bu sayfadan anladığm kadarıyla da sadece büyük boyutlarda ve özel olarak taşınan ürünlerin iadesinde ücret alıyor. Yine de emin değilim; çünkü biraz araştırdığımda farklı cevaplarla karşılaştım, bazıları almaz diyor, bazıları keyfi iadeyse alır, kendi hatalarıysa almaz diyor. O yüzden siz emin olmak için Amazon’a sorun. 🙂 Teslim almadan ürünü reddederseniz şansınız artacaktır.

   Eğer ABD dışındaysanız politikalarını yukarıdaki sayfanın sonunda açıkça belirtmişler:
   “Send the original item back to us via an economical method and, if the return was the result of our error, we’ll reimburse you for the shipping costs once we receive it back.”

   Bu sayfada Kindle iadesi ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Uygun durumda olduktan sonra rahatlıkla iade edebilirsiniz.

   Cevapla
   • Zeynep
    Zeynep says:

    Teşekkür ederim. Güya ingilizce biliyorum ama nasıl olduysa 2 adet sipariş vermişim. Hala anlamadım, internetten bir şey almak bu kadar kolay değildi:) Aslında birini iade ederken diğerini de iade mi etsem diye arada kaldım çünkü; eski telefonumla yola devam edip, kindle mı alsam, yoksa iphone alıp bir taşla iki kuş mu vursam diye arada kaldım. çünkü malum bazen banka-mail gibi acil işleriniz oluyor ve yanınızda her zaman bilgisayarınız ve internetiniz olmuyor. önce kindle’ın az da olsa banka-mail işi için yeterli olacağını düşündüm. sonra acaba iphone alsam da kindle hizmetinden onun aracılığıyla mı yararlansam dedim. sürekli makale okuyorum ve kindle hepsini yanımda taşımak için ideal. iphone aynı tadı vermez herhalde. hem de aylık faturası (tam olarak ne civarlarda bilmiyorum ama) düşündürüyor. kindle da sadece wireless’a bağlı kalmak var. Bu arada Türkiyede kullanacağım. bir kaç ay sonra döneceğim. Avrupadayım ve buraya kindle’ın gelişi 200$’a mal oluyor. İade ücretini de bir miktar ödemek zorundayım sanırım. Alışveriş analizleriniz benim için mantıklı. arada kalmışlığımla ilgili söylemek istediğiniz bir şey olursa, dikkate alırım.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     iPhone’un oldukça kaliteli bir ekranı olsa bile hem LCD olduğu için gözünüzü yorar hem de kitap okumak için fazla küçük. Bu açıdan Kindle daha mantıklı.

     Eğer daha bilgisayar gibi kullanma niyetiniz varsa ve arada da kitap okurum derseniz iPad düşünebilirsiniz; fakat fiyat farkı çok ve yine uzun süreli okumalarda ekranı gözünüzü yorar.

     Cevapla
 62. Sertaç
  Sertaç says:

  Merhaba.Kindle da doküman üzerinde altını çizdiğimiz yerleri yazdırmak için ne yapabiliriz?Kendi içersine kaydediyor mu?
  Birde pictures adında bir klasör oluşturdum.İçersinde bir klasör daha oluşturdum.Resimleri attım.Hertürlü formatı denedim jpeg dahil makine göstermedi.Sadece pictures klasörünün içine atayım dedim o da sonuç vermedi.

  Cevapla
  • Sertaç
   Sertaç says:

   Pictures klasörünü dediğiniz gibi yaptım zaten.documents klasörünün içine değil kök klasöre ama yinede göstermedi.

   Cevapla
   • Sertaç
    Sertaç says:

    Alt+Z tuş kombinasyonunda resimler klasörü geldi.Teşekkür ederim.
    Bir sorum daha olacak.Kindle da doküman üzerinde altını çizdiğimiz yerleri yazdırmak için ne yapabiliriz?Kendi içersine kaydediyor mu?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Evet, kendi içinde “My Clippings” diye ayrı bir dosya yaratıp buraya atıyor. Ya da altını çizdiğiniz yerleri direkt facebook ve Twitter’da paylaşabilirsiniz.

     Cevapla
 63. abdullah
  abdullah says:

  Menfaat gözetmeden bu kadar yoğun emek gerçekten takdire şayan ,çok teşekkür ederiz.Hemen hemen tüm yorumları okudum fakat göremediğim önemli bir özellik:word dosyada köprü oluşturulmuş başlığın üzeri tıklandığında ilgili yer açılıyor mu?

  Cevapla
   • suatatan
    suatatan says:

    Burak Bey, Üstadım. Zaten şüphemiz yok. Yanlış anlaşılmasın. Sorduğum hususu tamamen öğrenme amaçlı sordum. Belirttiğim gibi, benim karşı olduğum ‘karşılıksız işlerin’ daha fazla şirin görünmesinin anlaşılmazlığı. Çalışmanız her yönü ile takdire şayandır bizim için bu önemlidir.

    Cevapla
 64. abdullah
  abdullah says:

  benim için çok önem taşıyan cevabınız için tekrar teşekkür ederim ,unuttuğum mühim bir soru: pdf ve word dosyada kelime aratma seçeneği var mı?

  bıkmadan bu kadar araştırmayı paylaşıp yine usanmadan tüm sorulara cevap verdiğiniz için herkesi gıyabınızda dua etmeye davet ediyorum.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hayır onu PDF’lerdeki resimler için söylemiştim, o soruya özel bir cevaptı, yazıda bu konuya değinmemiştim.

   Altın çizdiğiniz metinler ya da “Clip This Article” komutu ile kaydettiğiniz makalelerin hepsi “My Clippings” adlı dökümana kaydediliyor.

   Hiç ihtiyaç duymadığım için denemedim ama bu dökümanı bilgisayara atıp Kindle for PC ya da Calibre ile açılabilirsiniz diye tahmin ediyorum. (Kopya koruması olsa da sorun değil.)

   Cevapla
 65. Sanlı
  Sanlı says:

  merabalar
  bu kapsamlı arastırmanız için tesekkur ederiz ben de bu yazıyı okuduktan sonra bende hemen siparıs verdım ve aldım kayıt ettirdim ancan sitede manage my kindle da ürünü göremiyorum sürekli arıyor ancak bulamıyor ve resimlerimi bulamıyorum alt+g dısında bir yöntemle bulamıyormuyum?
  cok tesekkur ederim

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Eğer cihazınızı kendi Amazon hesabınız üzerinden aldıysanız manage my Kindle bölümünde otomatik kayıtlı gelir.

   Yoksa, cihazınızın settings menüsündeki ilk seçenek ile “deregister” edip kendi hesabınıza yeniden “register” etmeniz gerekir.

   Resim için kök klasörde, pictures klasörü içinde bir klasör daha yaratın ve oraya atın. Ana sayfada resimlerinizi pictures klasörü içinde yarattığınız klasörün adıyla görebilirsiniz. Alt+G ve Alt+Z resimlerinizi göremezseniz sadece bir kerelik yapmanız gereken bir şey, Kindle’ın kendisini yenilemesini sağlıyor.

   Cevapla
   • Sanlı
    Sanlı says:

    ama bende oyle bir klasor yok ben kendim yarattım ve goremıyorum maalesef mesela usbyle bagladıgım zaman documents music falan var ama pictures yok

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Muhtemelen bir adım eksik kalmıştır, bu konu ile ilgili olarak daha önceki yorumları okumanızı öneririm, daha önce aynı konuda yönlendirmelerde bulunmuştum.

     Cevapla
 66. Nuran Atakan
  Nuran Atakan says:

  Merhaba Burak Bey,
  Sizin Kindle’ın şarjı son durumda kaç gün gidiyor acaba? Benim wi-fi kapalı halde 3-4 günü geçmiyor.. Teşekkürler..

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Günde 3-4 saat kitap okuyup 2 günde bir wifi üzerinde bir şeyler indirirsem 10-15 gün gidiyor. Oyun oynar ya da web’de gezinirsem bu süre biraz daha kısalıyor ama bir haftanın altını sadece ilk aldığım zaman bir ya da iki kez sürekli wifi’lı ve sayfa çevirmeli kullanımda gördüm. Bir keresinde de pil seviyesi yarıdan biraz azken cihazı kullanmayı bıraktım ve ekran koruyucu modunda 15 gün hiç dokunmadım, yeniden açtığımda çok az da olsa pili hâlâ vardı.

   Wifi dışında mp3, text-to-speech gibi özelliklerini kullanıyorsanız cihazın şarjı daha az dayanacaktır. Eğer hiçbir şey yapmıyorum, sadece kitap okuyorum diyorsanız pil ömrü tamamen ne tür dosyalarla kaç sayfa çevirdiğinize bağlı. Günde 5-6 saat kitap okuyup, sürekli sayfa çeviriyor ya da daha çok işleme gerektiren PDF formatında kitaplar okuyor ve bol resimli dosyalarla uğraşıyorsanız yine daha az gidecektir.

   Wifi kapalı derken çevrede wifi bağlantısı mı yok yoksa Kindle üzerinden wifi kapalı mı? Çevrede bağlanabilecek wifi bağlantısı yoksa bile Kindle’ın wifi alımı açıksa yine pil harcayacaktır.

   Yine de 3-4 gün çok az, settings menüsünden “restart” seçeneği ile cihazınızı yeniden başlatın ve sonrasında şarja takın, yeşil ışık yanana kadar çıkarmayın.

   Cevapla
   • Nuran Atakan
    Nuran Atakan says:

    wi-fi cihazdan kapalı. Şu an okuduğum kitap pdf ve her sayfayı 3 kez çevirerek yaklaşık 70 sayfa okudum. daha önce mp3 ve text to speech denemiştim ama son şarj ettiğimden bu yana sadece kitap okudum, yine 1 gün içerisinde gösterge yarıya indi. bir de outletten mi usbden mi şarj daha iyidir.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Şarj konusunda USB ya da outlet fark etmiyor. Dediğim gibi, cihazınızı yeniden başlatıp bir deneyin, cihaz tüm ekranların geçmişini tutuyor, geçmişte çok fazla bilgi birikmiş olabilir, yeniden başlatmak cihazınız belleğini temizleyecektir. Ayrıca, ışık kılıf kullanıyorsanız onun da etkisi vardır.

     Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Hayır olmaz; fakat Kindle’daki Li-Po pil de telefon ve bilgisayarlardaki Li-Ion pillere benzer özellik taşır, pilin kapasitesinin daha uzun sürede düşüşe geçmesi için mümkünse ayda bir pilinin tamamen bitmesini bekleyip sonra pili dolana kadar şarj etmek faydalı olacaktır.

    Cevapla
   • Nuran Atakan
    Nuran Atakan says:

    Sorularıma sabırla yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim Burak Bey. Kindle’ın bu batarya durumunu oldukça ilginç bulmaya başladım. Dün full şarj edip, taş çatlasa bir saat okuyup, uyku moduna alıp yattıktan sonra sabah kalkıp neredeyse boşalmış bir pil görünce hmm dedim bu iş ne ola ki..:) Yabancı forumlardan takip ettiğim kadarıyla görülmedik bir şey değil. İndekslemeyle ilgili bir durum mu acaba diye düşünmeye başladım. indeksleme tam olarak ne işe yarar anlamasam da:) Neyse bakalım indekslemeyi bitirmek üzere, bitince normalleşecek mi? Bir de sizin kindleda kaç items var? Azar azar yüklemek, okunup bittikçe silip yenisini eklemek gerekmiyordur umarım. Ben sonradan görme e-book okuyucusu olarak kitaplığımı yanımdan taşımayı çok seviyorum, kindle’ın belleği izin verse tamamını, ama şimdilik 1200 adet kadar bir kitap. Home sayfasında nerede tamamı listeleniyordu, belki işe yarar umuduyla onları collection ile grupladım, home 2 sayfaya indi. Şimdilik kindle maceram bu durumda. Sizin yön göstermeniz sayesinde amazondan indirdiğim ücretsiz oyunlarla günlerim daha bir şenlenecek gibi görünüyor. Sanırım yeniler ya da ben daha önce görmemişim. İlk hedef blackjack öğrenmek..:) Tekrar tesekkur ediyor, kolaylıklar ve iyi eğlenceler diliyorum.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Endeksleme de pil ömrünü etkiliyor; fakat bu tek seferlik bir işlem olduğu için sizi bu kadar etkileyeceğini tahmin etmemiştim. Eğer sorun düzelmezse mobileread’de endekslemeyi devre dışı bırakan bir hack mevcut. Bende şu anda 50-60 civarında item var, kütüphanemi Calibre ile bilgisayarımda tutuyorum. Tek seferde 1200 kitap atmanın teknik olarak bir sakıncası yok; fakat okuma hızınızı bilmesem de o kadar çok kitabı okumak için yıllar gerekeceğini düşündüğüm için bu kitapları tek seferde atmanın cihaz içinde aradığınızı bulmak açısından iyi olmayacağını düşünüyorum. Nasıl olsa cihazı şarj etmek için bilgisayara düzenli olarak bağlayacaksınız.

     Oyun konusunda da yazıda belirttiğim diğer oyunları da incelemenizi tavsiye ederim. Ben Monopoly’i sürekli oynuyorum. Eğer seviyorsanız Scrabble da hiç fena değil.

     Cevapla
   • Nuran Atakan
    Nuran Atakan says:

    Tekrar merhaba; endeksleme bittikten sonra pil ömrü normalleşti, sahibinden.com’dan aldığım kılıf geldi, özellikle ön kapağı dayanak olarak kullanabildiğim için yatakta kitap okumayı kolaylaştırdı, bir de kıskaçlı minik okuma lambalarından aldım, kindle’ım Nuri ve ben acayip mutluyuz:)Bu arada ilgimi çeken bir şeyi paylaşmak istiyorum. İngilizce kitaplarda telif hakları gerçekten çok sıkı korunuyor. Siz ne yaparsanız yapın, ne kadar ararsanız arayın yeni çıkmış bazı kitapların ücretsiz halini sanal ortamdan bulamıyorsunuz. Ama açıkçası 2 yıldır kitaba para vermediğim için artık biraz harcamanın zamanı gelmişti, Amazon’u indirimler vb açısından yakından takip ediyorum. Ve farkettim ki ebook readerın kolaylığına fena halde alıştım, artık normal kitapta zorlanıyorum..:)

    Cevapla
 67. ibrahim
  ibrahim says:

  öncelikle bu bilgilendirici yazı için çok teşekkürler.e-book okuyucular hakkında hiç bilgim yokken şu anda kafam çok net sayenizde.bnm şöyle bi sorum olacak bnm fransada akrabalarım var.acaba fransada kindle fiyatları ne civardadır?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Şimdi Amazon Avrupa sitesinde denedim, Fransa’da Kindle satılmadığı için Kindle diye arama yaptığınızda sizi Amazon Global sayfasına yönlendirecektir.

   Fransa’ya direkt gönderim yapıyorlar, yani fiyatı yine 139/189 dolar; fakat shipping ücretleri ve vergilerin ne kadar olduğunu öğrenmenin tek yolu ürünü sepete ekleyip adres bilgilerinizi girmeniz. (Sipariş vermenize gerek yok, sadece vergilerin hesaplanması için sepetinize eklemeniz ve sipariş verir gibi yapmanız yeterli.)

   Daha önceki yorumlara bakarsanız Almanya’ya gönderim vergilerden dolayı daha pahalıya gelmiş, buna karşın İtalya’ya gönderim uygun olmuş. Fransa için de sizin denemenizle daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz. 🙂

   Cevapla
 68. suatatan
  suatatan says:

  Merhabalar Burak Bey;
  Sayenizde bir Kindle aldım ve çok memnunum. İlk kitabımı da amazondan alıp bitirdim bile. Ancak tuhaf olabilir ama kitapların okunma yüzdesi kindle’de görünüyor ama kitabın hardcopy olarak kaç sayfa olduğunu bir türlü öğrenemedim. Nereden öğrenebiliriz.
  Diğer husus ise bir haber;
  Idefixle yaptığım yazışmada kitap formatlarını kindle’a da uygun hale getirmek için çalışma yaptıklarını söylediler.
  Saygılarımla…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Sayfa numaraları özelliği Kindle 3.1 güncellemesi ile geçtiğimiz hafta hizmete sunuldu. Bunun için okuduğunuz kitapların Amazon’dan satın alınmış orjinal kitaplar olması yeterli, Amazon bütün Kindle kitaplarının orijinal sayfa numaralarını ekleyeceğini söylüyor; fakat bu biraz vakit alacaktır.

   Cevapla
   • suatatan
    suatatan says:

    Benim anlamadığım, amazondan kitap alırken internet sitelerinde de alacağınız kitabın sayfa bakımından hacmine ilişkin bir verinin yer almaması?
    Bunu öğrenmek şimdilik mümkün değil mi?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Bu bilgi zaten mevcut. Amazon’da ürün sayfalarının alt kısmında “Product Details” bölümünde “Print Length” kısmında bulabilirsiniz.

     Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Zaten bu kitap bana alınabilecek bir kitap gibi gelmedi, çok büyük ihtimalle içeriğinden memnun kalmayacaksınız, bu tarz büyük konuşan kitaplardan uzak durmanızı tavsiye ederim, genellikle içerikleri internetteki yazılardan copy-paste oluyor.

   Cevapla
 69. ibrahim
  ibrahim says:

  fransadaki akrabam üzerinden almayı düşünüyordum ama fransa ve italya gibi avrupa ülkelerine kindle siparişi verirseniz kargo ve tüm masraflar dahil 191 dolar oluyor.eğer ingiltere ye verirseniz kargo ve diğer masraflar yok ama amazon.com değil amazon.co.uk üzerinden sipariş verilebiliyor.o sitede fiyat farklı oluyor.111 pound kindle wi-fi.bu durumda yine hmn hmn aynı paraya geliyor yani.sanırım en uygunu amerikaya giden bi tanıdık bulmak olacak 🙂

  Cevapla
 70. Melik
  Melik says:

  amazaon.com dan kindle wifi 139$ alsam acaba türkiyeye gönderim yapar mı amazon kargo bedeli ne kadar olur veya gümrükte sorun çıkar mı?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Zaten bu yazıyı o yüzden yazmıştım, yazıyı okursanız sorduğunuz soruların cevabını en ince ayrıntısına kadar bulabilirsiniz.

   Cevapla
 71. ibrahim
  ibrahim says:

  internette kindle ı araştırırken amerikada adres sağlama işinin citibank tarafından da yapıldığını gördüm.sanırım bu güvenilirlik açısından brz daha iyi diğer sitelere göre.en azından problem olduğunda karşınızda bi bankayla muhattap oluorsunuz.citibankın globeshopper hizmetiymiş bu.acaba daha önce bu hizmeti kullanan veya kalitesi hakkında bilgi sahibi olan var mı?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Citibank bu hizmeti Amerikadaniste üzerinden veriyor, sitesine bakacak olursanız da Amerikadaniste’nin birebir aynısı olduğunu göreceksiniz. Rate’leri Amerikadaniste’den biraz daha ucuz olmakla ve taşıyıcı olarak NEX yerine TNT ve DHL kullanmakla birlikte yazıda da söz ettiğim gibi NY adresi alacağınız için Amazon’dan sipariş edeceğiniz Kindle ya da e-kitaplarda ekstradan vergi ödersiniz. O yüzden ben olumlu ya da olumsuz bir yorum yapmıyorum, karar sizin.

   Cevapla
 72. ibrahim
  ibrahim says:

  teşekkürler dostum.o vergi farkı da 12 dolar civarında bişey oluyor.bence çok da önemli bi para değil böle bişeye kalkışıldıysa 🙂

  Cevapla
 73. Musti
  Musti says:

  Tekrar merhaba 🙂
  Yeni bir güncelleme çıkmış ben genelde wifi kapalı kullanıyorum. Wifi’yi açtığımda otomatik güncelleme yapar sanıyorum ama avrupa amerika versiyonu güncellemeleri farklı oluyor galiba. Alet bunu kendi ayırt edebilir mi?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Wifi açıksa otomatik indirir ve günceller ve farklı güncellemeler varsa otomatik tespit eder. Eğer güncelleme dosyasını indirmiş ama yüklemeye fırsat bulamamış olursa da “Settings” menüsünde “Update Your Kindle” seçeneği aktif hale gelir, siz de istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

   Cevapla
 74. Musti
  Musti says:

  Çok çok teşekkürler 3.1’e yükseldi. 🙂 Bu arada sevdiğim pdfleri mobi formatına çevirip biriktirmeye ve bir arşiv oluşturmaya başladım. Türkçe karakter sorunu olmayan çoğu fine reader taramalı kitapların sayısı 1000 civarı olunca nette paylaşmaya çalışacağım. Böylece insanlar boş yere uğraşmamış olur. Yeni kindle sahiplerine katkım olur. Görüşmek dileğiyle.

  Cevapla
 75. ramazan
  ramazan says:

  Merhaba
  Amazon kindle hakkında araştırma yaparken sizin başka yerde yaptığınız bir yorumdan buray geldim ve kelimenin tam anlamıyla şok oldum! üşenmeden sade bir dille bunca ayrıntıyı aktarmak doğrusu büyük emek. yazınızı baştan sona okumaya çalıştım. Yorumlarda aynı soru sorulmuşsa özür dilerim:
  Kindle 6″ olanında 3g özelliğinin amerikada aktive-register edilmesi gerekiyormu?
  Tekrar teşekkürler

  Cevapla
 76. turgut bekil
  turgut bekil says:

  Benim sorum sözlük hakkında olacak.Ben sözlüğe çok önem veriyorum ve bilgisarımda cambrigde’in bir sözlük programı yüklü .Arayüzü sayesinde ingilizce bir kelimenin uzun ingilizce anlamının yanısıra, o kelimenin içinde kullanıldığı örnek cümleler ve o kelimeyle paralel manalarda başka kelimelere de ulaşabiliyorum.Kindle’in kelimeye dokununca anlamını vermesi çok güzel ancak sorum şu ? Uzunca bir açıklama veriyor mı kelime için ve örnek cümle de var mı bu açıklamanın içerisinde ?????? Çünkü örnek cümle olması kelimeyi anlamayı çok kolaylaştırıyor.+ bir soru daha bu sözlük cihaz wifi internete bağlı değilken de çalışıyor mu ?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Enter tuşuna basarsanız sözlüğün tamamına ulaşabilirsiniz.

   Kindle iki sözlük ile birlikte geliyor, herhangi bir ağ bağlantısı gerekmez. Bu sözlüklerden hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış, ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz:
   The New Oxford American Dictionary (ABD İngilizcesi için)
   The Oxford Dictionary of English (İngiliz İngilizcesi için)

   Sözlük tahmin edebileceğinizden çok daha kapsamlı. Uzun açıklama ve örnek cümlelerin yanısıra kültürel notlar ve maddeler (ünlü kişi adları da var), anlamı karışabilen sözcüklerde anlam farklılığını anlatan bölümler mevcut. (örneğin “burn” sözcüğünün anlamına baktığınızda ikinci sayfasında aslında sadece sebze yemekleri yandığında “burn” kullanıldığını, et ya da diğer tür yemekler yandığında farklı sözcüklerle ifade etmeniz gerektiğine dair bilgiler bulabilirsiniz.)

   Cevapla
 77. zeynep hediye
  zeynep hediye says:

  iyi günler Burak bey, öncelikle bu kapsamlı yazınız için çok teşekkürler. Çok uzun bir zamandır e kitap okuyucu almak istiyordum ve sizin yazınızı okuyunca kindle almaya karar verdim. Amerika da adres veren sitelerden hoşlanmadığım ve bir sorun olduğunda ulaşabileceğim birini istediğimden gittigidiyordan almaya karar verdim (biz onay vermeden satıcı hesabına para aktarmamaları da kararımda etkili oldu. 350 liraya kindle WiFi modelini aldım. Yaklaşık 6 gün içerisinde elimde oldu. Satın alırken dikkat ettiğim şey, satıcının bu ürünü daha önce satıp satmamasıydı. Paylaşmak istedim teşekkürler.

  Cevapla
 78. Turgut BEKİL
  Turgut BEKİL says:

  Burak bey sözlük hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bir sorum daha var şimdi =) şöyleki:

  İsveçten arkadaşım gelicek ben de kendi kredi kartımla alayım arkadaşın isveç adresine göndereyim dedim.Kredi kartının ekstre adresini garanti internet bankacılığından değiştirdim.Sonra alışverişimi yaptım ve adres ve teslim alacak kişi olarak arkadaşı ve isveç adresini girdim.İsveç’e gönderim olduğu için zaten sorun çıkmadı o ana kadar.

  Ancak kredikartından biliyorsunuz gönderim yaparlarken tutarı çekiyorlar.Sorun burda oldu sanırım.Amazondan bir mail aldım :siparişi gönderemiyoruz bize üzerinde adınız, adresiniz ve finansal aracınızın teli olan kredi kartı ekstrenizi fakslayın filan diyordu..ayrıca mevcut hesabımı bloke ettikleri gibi bilgisayarımdan yeni hesap açmamı da engelledi amazon.bu da yazıyor mailde ve denedim izin vermiyor.helal olsun dedim.

  Ancak sorum şu olucak ben nerde yalnış yaptım ??? =) Kredi kartt esktre adresi farklı.
  Ama bir kredi kartının TRR ye ait olduğunu veya bilmek için bu adrese gerek yok bence yani direkt numarasından da anlayabilir.

  Şimdi arkadaşım kendi kredikartıyla isveç’e sipariş edicek ancak.Benim nerde hata yaptığımı da anlamak isterim doğrusu.vakit ayırıp cevap verirsrniz çok sevinirim.

  çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Aslında bu, tamamen güvenliğiniz için yapılmış bir uygulama ve tahminimce fraud takibi yapan özel yazılımlar kullandıkları için sizin durumunuzu şüpheli görüp blokelediler. Sanırım kredi kartı ekstre adresinden bağımsız olarak kartın hangi ülkeye ait olduğunu bilebiliyorlar, TR kredi kartına İsveç gibi çok ilgisiz görünen bir adrese ABD üzerinden sipariş vermek istatistiksel anlamda dikkat çekici bir durum.

   Kredi kartınızın başka biri tarafından ele geçirilmiş olabileceği düşüncesiyle Amazon hesabınızı bloke etmiştir. Yeni hesap açmayı da muhtemelen cookie bazlı engelliyorlardır, yani “delete cookies” yaparak yeniden hesap açabilirdiniz.

   Aslında Amazon hata vermediği sürece kredi kartı adresinizi değiştirmenize gerek yoktu, ben ekstre adresim TR tanımlı olduğu için sorunsuz bir şekilde aldım. Hatta dediğim gibi, ters tepmiş bile olabilir.

   Cevapla
 79. Umut
  Umut says:

  Tekrar merhaba,
  Bu site Kindle araştırmamda çok iyi bir kaynak olmuştu. Bugün itibariyle ben de Kindle’ıma kavuştum. Bana biraz tuzluya patladı. Almayı düşünenlere rehber olması amacıyla işte başımdan geçenler:
  1. Aldıklarım: Kindle WiFi, Işıklı kılıf, Türkiye için priz
  2. Ödediğim tutarlar:
  a. Amazon’a: 219$ = 360 TL
  b. Kargoya : 33.75$ = 55 TL (USPS, Priority Mail)
  c. Gumruge : 96 TL (USPS ile gonderen yakinim urunlerin degerini 300$ yazdigi icin onun %20’si)
  d. PTT’ye: 2,05 TL
  TOPLAM 520 TL civari bir rakam cebimden cikmis oldu.

  2. Siparis Tarihi: 20 Subat 2011
  Ankara’ya Ulasma Tarihi: 11 Mart 2011.

  Yani 360 TL’lik bir urun bana 520 TL’ye maloldu. Belki sansli olanlar gumruk ucretinden yirtabilirler ama her zaman boyle bir risk oldugunu unutmayin. Henuz kindle’i inceleme firsatim olmadi, ABD uzerinden alacaklari bilgilendirmek icin yazdim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kusura bakmayın ama sizinki biraz bile bile lades olmuş. Eğer paketin üzerine ürünlerin değerini yazdırmayıp, “gift” olarak göndertseydiniz ya da en fazla 200$ yazdırmış olsaydınız gümrük muafiyetinden yararlanabilirdiniz.

   Ayrıca, yazıda da belirttiğim gibi, PTT’den aldığınız için gümrüğe takılsa dahi memurları ikna edip gümrüksüz alabilirdiniz. Kindle çok satılan bir ürün olduğu için artık herkes tanıyor ve sorun çıkartmıyorlar. Ve eğer gümrük memuru Kindle’ın değerinin 130$ olduğuna inanmasa bile, internete girip bakmasını rica ederseniz ikna edebiliyorsunuz.

   Cevapla
   • Umut
    Umut says:

    Haklısınız. Ama ne kadar anlatıp, internetten fiyatını gösterdiysem de işe yaramadı. Ben faturanın yeterli olduğunu düşündüm ama gönderen USPS’de değeri 300$ olarak yazdırdığı için hiçbir mazereti kabul etmediler. Ben de daha fazla uzatmadım, “lanet olsun” deyip parayı ödeyip Kindle’ı aldım. Alacaklar hiçbir yerde 150€ üzeri bir rakam olmamasına dikkat etsinler, yoksa beyinsiz ve inatçı gümrük memurlarıyla muhattap olabiliyorsunuz…

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Geçmiş olsun. İnatçı memurlar konusunda ben de bir ekleme ve uyarı yapayım. Gümrüğe takılmasın diye 50$ gibi inandırıcı olmayan değerler de yazmamak gerekiyor, bu durumda da kandrılmaya çalıştıklarını düşündükleri için “insiyatiflerini” kullanıyor ve tamamen kafalarına göre oldukça yüksek bir değer belirliyorlar.

     Gerçekten en iyisi ne aldıysanız onun değerini yazmak, ne eksik ne fazla. (Yine de adaptör gibi ufak aksesuarları es geçebilirsiniz ya da kılıfı daha düşük bir değerde yazabilirsiniz.)

     Cevapla
 80. turgut bekil
  turgut bekil says:

  Burak bey ,

  Ok dir .Anladım.Çok teşekkürler.Şimdi son sorum artık =) (sorularım diyelim) (walla =))

  Arkadaşım kendi isveç menşeili kredi kartı ile İsveç’e sipariş etti Kindle’ımı.139$ lık wifi Kindle aldım.Ben artık Amazon başka kelek yapmasın diye ona yeni Amazon hesabı açtırdım.O hesabı sonra ben -manage your kindle- için kendim kullanıcam..Yani Kindle satın almamış bir profilden belki de register ettirmicek Amazon bilmiyorum =) (olabilir mi böyle bişi?)

  1 ) Esas sorum şu..3g yok bunda yani konfigurasyon gerekmiyor ama Amazon’dan seri no ile register etmem gerekiyor ve bir nevi amazon hesabını kindle’a bağlamam gerekiyor (değil mi?).Şimdi onun bana vereceği hesaptan register edicem ama bunu TR den yaparsam sorun olur mu ? IP den filan TR ye satışı olmadığı için register etmeyebilir mi ??? Yani TR ye getirmeden İsveç’ten amazon sitesine girip register mı etsin ???

  2)Diğer sorum şu olucak.Sizin verdiğini cevaba göre register ettik diyelim Kindle’ı. Ben sonra Amazon hesabına kendi kredi kartımı bağlayıp bu kredi kartı ile kindle kitap gönderebilecekmiyim sorunsuz birşekilde ?? Yani kredi kartının adresi vesairesi ? Sonra adresi geçtim zaten numaradan anlıyor TR olduğunu ..sorun çıkartıyor mu ? (bu soruyu yukarda açıklamışsınız ben cevap vereyim hayır kredi kartı adresimimizi değiştirmemiz gerekmiyor ama manage your kindle hesabında adresin bir USA adresi olarak kalması yeterli değil mi ?

  3)Bu şekilde sorunsuz birşekilde TR kredi kartımızla kitap alabiliyoruz veya beleş kitapları indirebiliuyoruz ama bir süre sonra upss uyarı alıyoruz usa dışındayız diye (gıcık amazon).Bunun için de yukarda şu bilgileri vermişsiniz = ””Neyse ki bu durumu aşmak için bir belge göndermenize gerek yok. Sadece sizi Amerika’daymış gibi gösterecek bir proxy (Navige, v/ktunnel gibi) ya da VPN (Hotspot Shield gibi) hizmeti kullanarak Amazon’a bir kez giriş yapmanız yeterli. (Uyarı: Bu tarz proxy hizmetlerini kullanarak kişisel bilgilerinizi paylaşmış oluyorsunuz.)””

  Sorum burdaki uyarı hakıında olacak =

  ** Vtunnel’e ile amazona giriş yaptım bir kez diyelim sorun halloyor (yani bişi almama gerek yok)
  ** Peki burda kişisel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz diyorsunuz bundan neyi anlamam gerekiyor.Benim bildiğim bu tip serverlardan kredi kartı nosu girerek nette alışveriş yapmak güvenli değil.Amazon hesabına da bir kredi kartı bağlı kalıyor.Bu durumda risk var mı bu giriş için ? Yani amazon şifremiz başkasının eline geçebilir mi ? Kredi kartı bilgilerine muhtelemen ulaşamazlar ama onları amazon şifreliyordur diye düşünüyorum ama amazon user şifresi riske girer mi ? Kişisel bilgileri paylaşmaktan kastınız ne ?
  ** Eğer böyle bir durum varsa amazon’a sanal kartımı bağlıcam.Ona da parayı az koydum mu güvenli olur.

  Bunlar son sorularımdı..Burak bey teşekkürler.

  TURKİSH KİNDLE OWNERS CLUP kuralımmııı ?? ==)) şakaydı..tamam gidiyorum.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   1) Hayır, sorun olmaz. Amazon bu konuları o kadar dert etmiyor. Sonuçta bunu bir arkadaşınıza hediye almış da olabilirsiniz, o yüzden Amazon, cihaz kaydı konusunda sıkı davranmıyor.

   2) Ben TR kredi kartımı TR ekstre adresi ama ABD shipping adresi ile kullanıyorum. (Fiziki bir gönderim olmadığı için ne adres kullanırsanız kullanın, ABD adresi olması yeterli.)

   3) Ben, beni ABD’deymiş gibi gösteren bir hizmetle (hangisi olduğunu söylemiyorum, sizin tercihiniz) giriş yapıp Amazon’un ücretsiz kitaplarından birini “satın alıyorum”. Ücretsiz kitap indirmeden hiç denemedim, bu şekilde de çalışıyor olabilir. Kredi kartı bilgilerim Amazon’da zaten kayıtlı olduğu için bu hizmetleri kullanırken kredi kartı bilgilerimi zaten girmiyorum. Amazon şifreniz https üzerinden iletildiği için teknik olarak şifreniz güvende olsa bile yasal zorunluluk olarak uyarılarımı yapıyorum. Kullanıp kullanmamak size kalmış. Eğer güvenmezseniz bu şekilde giriş yaptıktan sonra normal giriş yapıp şifrenizi değiştirebilirsiniz. (Ben değiştirmeye ihtiyaç duymuyorum.)

   – Kindle Owner’s Club öneriniz şaka olsa bile ciddiye alıyor ve Facebook’ta bununla ilgili bir grup kuruyorum, eğer sayımız büyürse belki Mobileread gibi bir community bile olabiliriz. 🙂

   Cevapla
   • Nuran Atakan
    Nuran Atakan says:

    Ben de kendi adıma Kindle Owner’s Club şahane bir öneri olduğunu düşünüyorum ve Facebook grubunuzu da heyecanla bekliyorum. Bu arada bu yorumla ilgili ben de izninizle bir iki şey söyleyeyim. Güvenlik düzeyi konusunda bir bilgim yok ama kullanım açısından ben hotspot shield’i tercih ediyorum. Vtunnel vb sayfalar, onların üzerinden ulaşmak istediğiniz adresi yazıp girdiğiniz sayfalar ama hotspotta bir kere bağlandıktan sonra tarayıcınızı normal bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ama tabi her sayfanın üzerindeki bannera ve reklam videolarının sesine katlanmak durumunda kalıyorsunuz. Şahsen hoparlörümün sesini kısmak bana v, k vb tunnellerle uğraşmaktan kolay geliyor. Ben de TR kredi kartımı TR ekstre adresi ama ABD shipping adresi ile kullanıyorum. Ücretsiz kitaplarda ve paralı da olsa oyunlarda bir sorun yaşamadım. Haa pardon siz USA’desiniz diye ücretsiz Holy Bible almama izin vermedi:D
    Benim soruma gelecek olursak (evet Burak Bey yine bir sorum var:) ben şimdiye kadar hep usb aracılığıyla satın almayı kullandım. evimde internet kablolu ve kablosuz internet olan bir yeri aramak ya da bildiğim bir yere gidene kadar beklemekle uğraşmadım. kitap, oyun vbde bu sorun olmuyor ama ben süreli yayına abone olmak istiyorum, haliyle wi-fi ile teslim edilecek. siz bu konuda deneyim yaşadınız mı, türkiyede olmakla ilgili bir sorun yaşar mıyım? teşekkür ediyorum.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Ben Bloomberg Businessweek’e abone oldum, wifi üzerinden teslimatta herhangi bir sorun yaşamadım. Hatta artık USB kablosunu sadece şarj etmek için kullanır oldum, tüm kitaplarımı wifi üzerinden cihaza gönderiyorum.

     Yine de isterseniz dergileri de “Manage Your Kindle” sayfasında subscriptions kısmından bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

     Cevapla
 81. yusuf ziya
  yusuf ziya says:

  Harikulade incelemeniz için teşekkür ederim Burak Bey,

  Merak ettiğim husus şu; cihazın müzik kalitesi yeterli mi, kulaklık girişi var mı? Çünkü Kindle almaktaki asıl amacım sesli kitap dinlemek. İnternetten ve özellikle Librivox isimli siteden indirdiğim sesli kitapları halihazırda 2005 model Palm Lifedrive isimli ilkel cihazımla bir yandan dinliyor bir yandan da metni takip ediyorum. Gayem ingilizceyi duyarak öğrenmek. Kindle ile hem ingilizce kitaplar dinlemeyi hem de türkçe kitapları her istediğim yerde okumayı amaçlıyorum.

  Bir yerlerde Kindle’ın ses kalitesinden çok şey beklememek lazım gibi yazılar okumuştum.Bu konuda sizin tecrübeniz nedir?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Böyle bir cihazdan bekleyebileceğinizden daha iyi ses veriyor.

   Audiobook denemedim; fakat text-to-speech ve klasik müzik mp3’leri denedim, memnun kaldım. (Denediğim mp3’ler 320kbps’ydi, muhtemelen daha düşük kaliteli dosyalarda performansı da düşecektir.) Hoparlörler de kulaklıklar da iyi ses çıkarıyor, sadece en yüksek sesi çok yüksek değil.

   Bundan bağımsız olarak text-to-speech Windows’unkinden daha akıcı; fakat yine de mekanik sesli.

   Cevapla
   • Moşe Bahar
    Moşe Bahar says:

    Merhaba Burak Bey
    daha Önce bana yardımcı olmuştunuz. Şimdi tekrar küçük bir sorunuma yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
    Satın aldığım bir cihazın PDF formatındaki kullanım kılavuzunu Calibre yardımı ile mobi’ ye çevirip amazon kindle’ ma yükledim. Yazılar da sorun yok ama resimler tamamen siyah çıkıyor. Bunun çözümü varmı? Varsa ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Kindle PDF’leri sorunsuz bir şekilde desteklediği için MOBI’ye çevirmenize gerek yok. Eğer yazı boyutu küçük geliyorsa zoom seçeneklerini kullanabilir ya da sayfayı yan çevirebilirsiniz.

     Eğer illa MOBI yatapcağım derseniz ve Calibre istediğniz gibi sonuç vermiyorsa dosyayı “convert” konulu bir email’a ekleyerek Kindle email adresinize gönderirseniz Amazon çevrim işlemini gerçekleştirip cihazınıza wifi ile gönderir. (Mesajın konusuna convert yazmazsanız doğrudan PDF olarak gönderir.)

     Cevapla
 82. tayfun
  tayfun says:

  dün itibariyle bir kindle sahibi daha arttı:)uykumdan da etti o ayrı. bugun ilk sorunum ve çözümünü diğer arkadaşlara iletmek istedim.ekranın üstünde reload yazan ir bar var. bir türlü gitmiyordu.20 sn kapatma tuşuna sürekli basarak reset attım sorun çözüldü.burak bey; calibre müthiş çevirici ancak pdf den mobi ye sorunlar çıkıyor tabiyki. ayarlarıyla oynarsam mükemmel sonuçlara ulaşabilir miyim? bir de kendi resimlerimi bir türlü gösteremiyorum( pictures dosyasına atsam bile)…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Pictures klasörünün içindeki başka bir klasöre resimleri koymanız gerekiyor, sonra da Alt+G ile ana sayfayı yenilemeniz gerekiyor. Bakınız önceki yorumlar.

   Calibre’nin çok detaylı çevrim seçenekleri var; fakat biraz deneme yanılma içeriyor. Özellikle “structure detection” bölümünü iyi kurcalamak lazım.

   Bu arada varsayılan olarak kapalı gelen “heuristic processing” seçenği de bazen daha başarılı sonuçlar üretebiliyor, yine açık ve kapalı denemek lazım.

   Cevapla
 83. ali
  ali says:

  Öncelikle bu ayrıntılı inceleme için çok teşekkürler. Kindle ımı bu incelemeyi okumadan önce almıştım ama eğer almamış olsaydım kesin alırdım. Çok etkileyici olmuş.
  Benim calibre programı ile bi sorunum var. Çevirdiğim e-book larda ğ, ş, ı gibi türkçe harflerin yerine başka simgeler koyuyor. En son sürümü olan 0.7.49 u kurup denedim ama yine de bu problem çözülmedi. Sanırım programın ayarlarında bi yeri yanlış yapıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
   • ali
    ali says:

    evet öyle hallettim. teşekkürler.

    buraya yolunu da yazayım da bu problemi yaşayan olursa kolayca halletsin.

    preferences > common options > input character encoding > cp1254.

    Cevapla
 84. Elif
  Elif says:

  merhabalar.ben sony prs 900 almayı düşünüyorum ancak ekranının parlama yaptığı söylendi.bu konuda bilginiz varsa yardımcı olur musunuz ? kindle düşünmüştüm ancak türkiyedeki kitapları yüklemede problem yaşanır mı ?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   PRS 900 eski bir cihaz, görüntü teknolojisi bir önceki nesil. PRS 900’ü kesinlikle düşünmeyin, eğer büyük ekranlı bir cihaz düşünüyorsanız en yeni model Sony Reader Daily 950 ya da Kindle DX sizin için daha uygun bir seçim olacaktır.

   Parlama konusunda gelince, Sony’ler dokunmatik olduğu için üzerlerine bir seviye ekstra dokunmatik katman var, bu yüzden Kindle’a göre daha parlamaya yatkın olabiliyorlar. Bu durum, eski bir cihaz olan PRS 900’de daha hissedilebilir olmakla birlikte, PRS 950 bu konuda çok daha başarılı ve Kindle’a yakın bir görüntü performansı sunuyor. Yani bu durum PRS 950 için çok önemli bir sorun değil.

   Kindle’ın Türkiye’deki kitaplarla uyumu konusunda yazıda detaylı bilgiler mevcut olduğu için ek bir yorum yapmayıp sizi yazıya yönlendireceğim.

   Cevapla
 85. Umut
  Umut says:

  Kindle 3 mükemmel bir cihaz. Yaklaşık bir haftadır kullanıyorum ve hayran kaldım. Canımı sıkan iki konu var:
  1. En önemlisi Türkçe mobi sıkıntısı. Ne yazık ki parasını verseniz bile Türkçe kitap alma şansınız yok. Idefix’te ePub formatında kitaplar var ama onlar da ya dandik, ya da normal kitapla aynı fiyat. Hem de mobi’ye çevirmek için DRM’i çözmek vs. gerekecek. Bir diğer seçenek olan ‘korsan epub’ sitelerindeki kitaplar ise ya eksik ya dizgileri rezil ya da tarama sırasındaki dikkatsizlikler nedeniyle v’ler y, u’lar ı vs. olmuş. Yani çok ciddi bir Türkçe kitap sıkıntısı var. Bu konuda ilk atılımı kim (idefix, d&r, kitapyurdu vs.) yaparsa voliyi vurur, benden demesi 🙂
  2. Ne yazık ki RSS kaynakları sıkıntılı. Kimi zaman içerikteki tablolar vs. kayboluyor, kimi zaman gereksiz içerikler (beğen, paylaş vs. butonları) ekleniyor. Kimi zaman da yazıtipleri çok büyük oluyor. Bunları Calibre’yle çözmeye çalışıyorum ama henüz tam kavrayamadım. Bir de kısmi rss’leri tam rss’lere çevirme olayı var ki o da önemli. Sadece 2 satır yazıp gerisi için siteye link veren rss’ler için çözüm bulunmalı. kindlefeeder.com ve kindle4rss.com sitelerinin free kullanımları yetersiz.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   1. Evet kesinlikle. Suatatan’ın yukarıdaki yorumlarında bu konuda İdefix ile görüştüğünü ve İdefix’in bu konuda çalışması olduğnu söylemişti.

   2. Aslında Calibre web sitelerinden içerik çekme konusunda çok başarılı. Kurcalayınca iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz, Calibre’nin tutorial’larının detaylı olarak üzerinden geçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca çok çok az php bilgisine sahip olursanız Calibre’nin içerik reçetelerini çok daha rahat geliştirebilirsiniz.

   Calibre’nin mevcut reçetelerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. RSS kullanmadan siteden veri çekme konusunda Wired Magazine reçetesi sadece gerekli içeriği almak ve biçimlendirmeyi %100 korumak konusunda çok başarılı. Hatta resimler bile Kindle ekranına sığacak şekilde küçülüyor ve okurken resme tıklayıp tam ekran görebiliyorsunuz.

   RSS’li reçeteler daha fazla, birkaç farklı reçeteyi incelemenizi öneririm. Bazı siteler RSS’lerine tam içeriği koyuyor, bu durumda Calibre RSS’ten direkt içeriği alırken bazı siteler sadece özet koyduğu için Calibre RSS üzerinden bağlantıyı alıyor ve ilgili web sayfasından içeriği alıyor. Her iki çeşit site için de mevcut reçetelerden örnekler bulabilirsiniz.

   Ayrıca, gereksiz içerikleri filtrelemenin en kolay trick’lerinden biri de printable version’ları kullanmaktır. Bu konuda da Calibre’nin tutorial’ında bilgi mevcut. Ben printable version’ları alacak şekilde Bloomberg Businessweek reçetesini değiştirdim ve sonuçlarından çok memnunum.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle alsanız tabii ki görüntü kalitesi anlamda daha iyi; fakat Türkiye’de satılan kitapları okuyacaksanız biraz daha uğraşmanız gerekir.

   Ben bu açıdan öncelikle Kindle, eğer illa Türkiye’de satılan kitapları dönüştürmeye uğraşmadan okurum derseniz de Sony tavsiye ediyorum. Bu üçlü arasında Nook’u son sırada tutuyorum.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Önceki yorumda söz edilen dosya değil de Calibre’nin “fetch news” özelliği. Burada en iyi örneklerden biri de “Wired Magazine” için kullanılan “recipe”.

   Dosya formatlarından genel olarak söz etmek gerekirse:
   Mümkün olduğunca kitaplarımı Amazon’dan satın alıyorum, ekstra bir çevrime ihtiyaç olmuyor ve wifi üzerinden cihazıma otomatik yükleniyor. Ya da Project Gutenberg ve Scribd gibi sitelerin MOBI formatındaki kitaplarını indiriyorum. Türkiye’de satılan e-kitaplar hem çok pahalı hem de çok kısıtlı sayıda, bu yüzden Türkiye’den hiç kitap almıyorum.
   Bu nedenle de Calibre’nin çevrim özelliğine çok ihtiyaç duymuyorum, daha çok fetch news özelliğini kullanıyorum.

   (Zaten Calibre’de çok fazla çevrim yapıyorsanız çok fazla korsan kitapla uğraşıyorsunuz demektir, bu da iyi bir şey değil, Türkiye’de e-kitabın yaygınlaşamamasının nedeni de korsan korkusu.)

   Yine de bilgilendirme amaçlı olarak deneyimlerimi paylaşayım:

   Calibre’de word, lit (MS Reader) ve txt dosyaları iyi çevriliyor. Ek bir ayara gerek yok.
   PDF ve EPUB çevrimleri dosyasına göre daha zahmetli olabiliyor; fakat PDF’leri zaten çevirme ihtiyacı çok duymuyorum. Çevirecek olursam da heuristics processing seçenekleri ile satır atlamalarını, search and replace seçeneklerinde belirlediğim regexp’ler ile ile sayfa geçişlerini düzenliyorum. Özellikle regexp’leri doğru ayarlarsanız iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Alternatif olarak Amazon’un kendi çevrim hizmetinden yararlanıyorum. (Önceki yorumlarda detayını bulabilirsiniz.)

   Cevapla
 86. tayfun
  tayfun says:

  kindle a bir şey yükledikten sonra çıkar dememiz şart.e tekrar bir dosya atmak istediğimizde her seferinde usb bağlantısını çıkarıp takmamız mı gerekecek?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bir şey yükledikten sonra çıkarmak şart değil ki. Tek seferde istediğiniz kadar dosya yükleyebilirsiniz. Eğer derdiniz ön izlemeyse Calibre’nin kendi e-book viewer’ını ya da Kindle for PC yazılımını kullanabilirsiniz.

   Alternatif olarak, Kindle e-mail adresinize e-posta gönderebilirsiniz.

   Cevapla
 87. tayfun
  tayfun says:

  tekrar teşekkürler burak bey.artık dayamayıp soracağım.benim gibi karşılık beklemeyip yardım etmeyi hele hele bilgilenme alanındaysa seferber olmanızı anlayabiliyor ancak gününüzün büyük bir kısmını bize ayırmanızı kafam almıyor.acaba emekli misiniz:)

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Tam aksine, zihinsel yükü fazla ve oldukça yoğun bir işim var; fakat bu mesajlara cevap vermesi günde yarım saatimden fazlasını almıyor ve çalışma saatlerim “esnek” olduğu için zaten bir şekilde telafi ediyorum.

   Çevremdeki kişilere de her türlü teknik konuda sonuna kadar yardımcı olmak gibi kötü bir alışkanlığım var, bu size özel bir durum değil. 🙂

   Cevapla
 88. tayfun
  tayfun says:

  sanırım dünyada herkesin sahip olması gerektiğini düşündüğüm kötü alışkanlık.aman hiç bırakmayın:)tekrar teşekkürler

  Cevapla
 89. Caner
  Caner says:

  Öncelikle müthiş bir araştırma yazısı olmuş, emeğinize sağlık. Sorum şu, Kindle aldık ve kendi üzerimize kayıt ettirdik. Akabinde Kindle DX modelini alabilmek için Kindle’ı sattığımızda, alan kişi tekrar kendi ismine kayıt yaptırabiliyor mu?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   320-350. En iyi ihtimalle ABD’den getirmeye göre en 50 TL civarında daha pahalıya alırsınız ama bu fark genellikle daha da fazla oluyor, tamamen arz talep meselesi.

   Cevapla
   • Mehmet Papila
    Mehmet Papila says:

    cevap için teşekkürler çok güzel bir inceleme fakat ipod touch ile arada kaldım ne yapacağımı şaşırdım sizce hangisini daha önce almalıyım?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Hani iPad ya da Galaxy Tab deseniz verecek cevabım olurdu da iPod Touch tamamen farklı bir cihaz. iPod’da hiçbir şekilde kitap okuyamazsınız (ekranı ne kadar kaliteli olursa olsun çok küçük ve LCD olduğu için gözünüzü yorar).

     Ayrıca, iPod touch bence çok da gerekli bir cihaz değil, bu fiyata almışken iPod Touch’tan çok daha fazlasını yapabilen bir cep telefonu alabilirsiniz.

     Ben Kindle’ı seçerdim, zaten ipod’dan 150-200 TL daha ucuz. Ama seçimimi diğer taraftan kullanacağım derseniz de kesinlikle iPod Touch almayın, iyi bir cep telefonu alın.

     Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet ilki 950’yle uyumlu değil; fakat Miiguru her zamanki gibi bu üründe de adam kazıklıyor. Miiguru’dan bir şey almanızı önermem.

   Bu set ya da bu set ya da bu lamba işinizi görür gibi görünüyor. Bu kılıf da 9.99’luk fiyatıyla bence oldukça yeterli. Miiguru’dan kılıf alacağınıza bu kılıftan 8-10 tane alırsınız. 🙂

   Alternatif olarak, Sony’nin orijinal kılıfını da düşünebilirsiniz.

   Cevapla
 90. 1999
  1999 says:

  cevabınız için çok teşekkür ederim.
  ben o seti çok beğendim.
  hangi site vasıtasıyla almamı önerirsiniz.
  amerikadan isteye üye oldum.
  bir amerika adresi verdi.
  daha denemedim.
  ama bu site için kargo masrafının fazla olduğunu yazınzda okumuştum.
  yada amerikadaki bir yakınıma aldırsam.türkiyeye yollamasını istesem en uygun kargo şirketi hangisi?
  bana pahalıya mal olur mu?
  tekarar teşekkür ederim.
  iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu sitelerin hangisini kullanırsanız kullanın en az 30-35$ kargo masrafı olur, buna karşın ABD’deki bir yakınınıza USPS üzerinden göndertirseniz daha ucuza gelecektir. Borderlinx (eski DHL) en ucuzu, bununla USPS’in ücretlerini karşılaştırmak lazım.

   Ucuz ürünler için USPS’in giriş seviyesi servisi bence çok makul. (Shipitto’nun en ucuz servisini de düşünebilirsiniz.)

   ABD’de bir sürü alışveriş sitesi var; fakat Amazon güvenilir olduğu için detaylı araştırma ihtiyacı hissetmedim. Böyle ufak aksesurarlarda çok fiyat farkı olmayacağı için araştırmaya vakit ayırmadım.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Sonuçta bu klipsli standart bir kitap lambası. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz diye tahmin ediyorum; fakat diğer söylediğiniz lambadan daha ağır. (100 gr)

   Ben Kindle’a standart bir kitap muamelesi yaptığım için okuma lambasını çok gerekli bir aksesuar olarak görmüyorum, normal kitap okurken şimdiye kadar lambasız idare edebildiğime göre bundan sonra da ederim diye düşünüyorum. 🙂

   Cevapla
 91. vaiocnr
  vaiocnr says:

  Kindle’da kitapları kategorileştirmek, dosyalamak gibi bir seçeneğimiz var mı? Misal “Dan Brown kitapları”, “Yabancı kitaplar” gibi dosyalar oluşturabiliyor muyuz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet, bu klasörlere “Collections” adı veriliyor, bunları cihazdan ya da collection yaratan web sayfaları aracılığyla oluşturabilirsiniz.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Ben cihazı dışarıda değilsem kılıfsız kullanıyorum. Bence o yüzden ikincisi yeterli. Zaten ikincisi Sony’nin orijinal kılıfı.

   Cevapla
 92. Sanlı
  Sanlı says:

  beklemedeyken cıkan resimleri kendimiz secebiliyormuyuz mesela kendi eklediğim resimleri ayarlayabiliyor muyum? tesekkurler 🙂

  Cevapla
 93. SevdakaR
  SevdakaR says:

  Bu kılavuzu okumadan önce de Kindle almaya karar vermiştim. Ancak kılavuzun tamamını (soru ve cevaplar hariç) okudum ve Kindle’nin daha uygun olduğuna bir kez daha karar verdim. 4 gün önce Kindle’a kavuşmamla birlikte kılavuzun tamamını (bu sefer soru ve cevapları da dahil) bir kez daha okudum.

  Kılavuz ile birlikte soru ve cevaplar da çok ama çok yararlı olmuş. Tüm sorular sorulduğu için ayrıca bir soruya gerek kalmadı. Kindle’yi aldığımda versiyonu 3.0.2 idi ve kılavuz yardımıyla 3.1 versiyona yükselttim tamam oldu.

  Burak Bey,
  Emeklerinizden dolayı size çok ama çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

  Cevapla
 94. Soru
  Soru says:

  Bu müthiş çalışma için çok teşekkür ederim.

  Kindle’ın kayıt ettirilmesi gibi bir durum var. Ben Kindle 3 Wi-Fi modelini, bilgisayardaki txt, Word convert to MOBI) formatındaki dokümanları okumak ve Wi-Fi ile nete bağlanmak (sözlük, haber sitesleri vb.) için aldım. Türkçe kaynaklı içerikleri satın alıp convert yaparak okumayı düşündüğüm için Amazon’dan herhangi bir içerik satın almayı düşünmüyorum. Durum bu iken (saati ayarlayamamak önemli değil) Kindle’yi kaydettirmem gerekiyor mu? Kutudan çıktığı haliyle kullanmaya başlasam bir sorun olur mu?

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kaydettirmek birkaç dakikada halledebileceğiniz çok kolay bir süreç ver herhangi bir bağlayıclığı yok. Kaydetmezseniz sorun yok ama kaydettirirmenizi öneririm.

   Cevapla
   • Soru
    Soru says:

    Cevap ve öneri için teşekkür ederim.

    “Menu>Settings>Registration>create account” yolunu takip edip yeni hesap alarak kaydettirirsem olur mu? Kayıt sırasında Amazon, Türkiye adresi kabul etmediği için Ameraka’da herhangi bir otel veya Fast Food dükkanı adresi vermeyi düşünüyorum; ancak kaydettirme işlemi için Wi-Fi ile Türkiye’den bağlanmak sorun olmaz değil mi?

    Teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Kayıt konusunda wifi bölgeniz önemli değil; fakat ileride kitap alırken sıkıntı çıkarsa yazıda ve yorumlarda söz edilen yöntemleri uygulayın.
     Ayrıca, ABD’den adres veren hizmetlerin herhangi birinden adres alabilirsiniz. Bir kısmı ücretsiz veriyor.

     Cevapla
   • Soru
    Soru says:

    Merhaba,
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Biraz heyecanlıyım bu konuda o yüzden takıldım bu kayıt işine. Şimdi;

    Cihaz üzerinden, Menu>Settings>Registration>create account yolu ile yeni ber hesap açmak suretiyle Kindle’ı kayıt ettirdiğim zaman yine bir ABD adresi girmem gerekir mi? En azından orta vadede Amazon’dan kitap ve oyun gibi içerikler almayacağım için amacım ayarlar sayfasındaki tüm menülere ulaşabilmek ve Kindle’a isim vermek. Eğer öyleyse adres işini ileride içerik almak isteyince de hallederim diyorum.

    Merak işte.
    Teşekkür ederim.

    Cevapla
   • Soru
    Soru says:

    Öncelikle size çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oluyorsunuz.

    Öneriniz ardından bugün “Menu>Settings>Registration>create account” yardımı ile Kindle’ı kayıt ettirdim. Kayıt aşamasında İsim, mail adresi ve şifre istedi. Bu üç alanı doldurup onayladıktan sonra kredi kartı bilgilerini isteyen bir yeni sayfa geldi. Bu alanı doldurmadım ve öyle biraz bekledim. Sonra “Home” ve “Settings” ekranlarına baktığım zaman Kindle’ın kayıtlanmış olduğunu gördüm:

    1) “Settings” ekranı tek sayfa iken 3 sayfa olmuştu ve diğer ayarları yapabiliyordum.
    2) “Menu” tuşunda pasif olan bazı satırlar aktif olmuş yeni koleksiyon yapma özelliği gelmişti.
    3) “Home” ekranında kitapları yazara göre sıralama özelliği aktif olmuştu.

    Sanırım bunlar kayıt işleminin tamamlanmış olduğu anlamına geliyor?

    PC’den Amazon hesabıma girdiğim zaman kredi kartı ve adres satırlarının boş olması dışında herhangi bir sorun görünmüyor. İleride Amazondan içerik almaya başlayınca “Manage Your Kindle” sayfasından ABD adresi ekler işimi görürüm sanıyorum.

    Burak Bey,
    İlginize çok teşekkür ederim.

    Cevapla
 95. Emrah
  Emrah says:

  Muhtesem bir inceleme olmus ellerinize saglik. Daha once jailbreak konusunu anlatacagini yazmistiniz, daha cok beklememiz mi gerecek acaba? Simdiden tesekkurler..

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Açıkçası 3.1 güncellemesini beklemiştim. 3.1 ile jailbreak’i engellediler ve bu nedenle başka bir yöntem bulundu.
   Yine de yazmışken basit bir yazı değil, hem jailbreak hem de bir ileri seviye olan usbnetworking hack’i anlatmak istiyorum ve kapsamlı bir yazı olacağı için gerçekten zamana ihtiyacım var. Özellikle bu aralar işllerim gittikçe daha da yoğunlaşıyor ve yazıya vakit bulmakta zorluk çekiyorum.

   Cevapla
 96. Uğur Haspolat
  Uğur Haspolat says:

  Öncelikle bu temiz ve detaylı inceleme için çok teşekkür ediyorum Burak.

  Ben yıllardır e-kitap teknolojisi ile ilgiliyim. Seneler önce “Nokia 6630” telefonumda “Repligo” programı ile e-kitaplar okurdum. Ekran çok küçüktü, ama yine de e-kitap okuyabilen bir cihaz sizin küçük dünyanızdır. Daha sonra “Samsung Omnia i900″üm oldu; onun geniş ekranında, “MobiPocket” ile kitap okumak çok keyifliydi. Şimdi ise bir Ipod Touch’ım var. Daha geniş ekran ve yine “Stanza, iBooks” gibi harika yazılımlar ile e-kitap tadını yaşamaya devam ediyorum. E-ink teknolojisini kullanan bir cihaz edinmeyi düşünüyorum ve bu cihazlar kesinlikle harika birer buluş. Ancak hâlâ biraz pahalıca geliyor. İkinci el seçeneklerini de değerlendirmek gerekiyor belki.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bence 139-149$ Kindle ve Nook için oldukça makul bir fiyat. İkinci el alacağınız cihazlar eski teknoloji olacağı için çok daha az keyif alırsınız.

   Cevapla
 97. mckahveci
  mckahveci says:

  çok açık ve tatmin edici bir yazı olmuş.

  iki sorum olacak;

  yazın bir arkadaşım ingiltere’ye gidecek ve kindle alıp bana oradan yollayacak. Adres olarak amerika yerine ingiltere’de bir adres göstersek sorun olur mu?

  birde amazon.com’da 139 dolar, amazon.co.uk’da 111 euro. aradaki fiyat farkı fazla. kidnle’ı ingiltere’den satın alırken amazon.com’u kullanabilir miyiz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   İngiltere’ye Amazon.com’dan almak isterseniz Amazon Global üzerinden alabilirsiniz. (Bu durumda Avrupa tipi priz için Kindle adaptörünü de %50 indirimli alabiliyorsunuz.)
   Buna karşın shipping cost tabii ki daha fazla olacaktır, ürünü sepete ekleyip satın alma aşamasında toplam maliyeti öğrenebilirsiniz. Bu maliyetle Amazon.co.uk’in Kindle maliyetini karşılaştırın. (Bu arada, co.uk’de 111 euro değil, 111 pound, yani oldukça pahalı)

   Cevapla
 98. Burak
  Burak says:

  internetten bu yazınıza ulaştım ve merak ettiğim konu ben amazon kindle sahibiydim hala sahibiyim bir anlamda fakat sorunum şu ki kindle ın ekranı hafif bir baskı sebebiyle bozuldu, ekranın yarısı gözükmüyor ve bozuk, sizce bu durumda ne yapabilirim? daha 1,5 aylıktı makine:(

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Öncelikle, yazıda da belirttiğim gibi, şiddetle kılıf kullanmanızı öneririm.

   Amazon’un, Kindle müşteri hizmetleri konusunda iyi bir ünü var, müşteri hizmetleriyle temasa geçerseniz cihazınızı değiştirebilirler diye tahmin ediyorum.

   Cevapla
  • tayfun
   tayfun says:

   sayenizde iyi bir bilgi almış olduk, hafif baskıyla bozulabileceğini hiç düşünmemiştim.teşekkürler

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Cok dikkatli olmanizi oneririm su an baya arastirmalarim sonucu kindle in degistirilmeme ihtimali oldugu ogrendim kullanici hatasi diye damgalanabiliyormus, malum kargo fiyatlarina baktim 45€ uzerinede garanti disi servis ucreti vs alirlarsa bu durumda yeni bir kindle daha mantikli geldi ama artik bir soru isareti var kafamda Amerika disinda servisinin bulunmamasi beni su an icin farkli ebook readerlara bakmaya itti:(

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Tabii aynısı Türkiye’de de geçerli, kullanıcı hatası olduktan sonra Türkiye’de servisi olan bir cihazınız bile olsa hasarına göre 200-300 TL’ye varan rakamlar ödemeniz gerekebilir.

     Cevapla
 99. Erol Mehmet YILDIZ
  Erol Mehmet YILDIZ says:

  Burak bey ben Kindle 3 aldım.Cihaz içindeki kitapları koleksiyon haline getirmem için ne yapmam gerekir? Şu an tüm kitaplar ana ekranda görünüyor.13 sayfalık bir ekran oldu.Ben bunları sizin yaptığınız gibi koleksiyon veya klasörler halinde tutmak istiyorum.Yazı mükemmel olmuş.Okuduktan sonra hemen aldım ve cihaz olağanüstü derecede kaliteli.Reeder almıştım, hepsiburadadan ama yazınızı okuyunca iade ettim hemen.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Herhangi bir kitabın üzerine gelip sağ ok tuşuna basın. Daha sonra “Add to collection” diyerek mevcut ya da yeni bir koleksiyona ekleyebilirsiniz.

   Cevapla
 100. Enes Gülçek
  Enes Gülçek says:

  Gerçekten de çok emek harcanmış ve insanların sorunları düşünülerek yazılmış bir değerlendirme. işime çok yaradı teşekkür ederim

  Cevapla
 101. abdullah
  abdullah says:

  ne diyeyim arkadaşım eline diline yüreğine sağlık sayende ben de kindle sahibi oldum -her ne kadar aldatılıp kindle-2 alsam da(2. el) memnunum.malumunuz kindle-2’de wi-fi yok 3g var.3g ile web’e bağlanmanın bir yolu yok mu?(wiki ve amazon kastetmiyorum)

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Ne yazık ki hayır. Bir ihtimal cihazınızla ABD’de bağlantı yapıp Türkiye’ye geri dönerseniz ya da ABD’de yaşadığınızı belge ile kanıtlarsanız olabiliyor.

   Cevapla
 102. jale
  jale says:

  öncellikle araştırmalarınızı paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  benim de birkaç sorum var:

  1. denmiş ki ; “Kindle’yi aldığımda versiyonu 3.0.2 idi ve kılavuz yardımıyla 3.1 versiyona yükselttim tamam oldu.” , kindle 2nd g. için böyle birşey mümkün mü?

  2. dediğiniz şekilde oluşturduğum pictures klasörü içindeki diğer klasörün içine koyduğum resim de klasör de ana ekranda görünmüyor alt+g de yaptım sonuç değişmedi..

  3. normal(scanner ile taranıp dönüştürülmemiş) pdf dosyalarda highlight ekleme yapamadım ,bu özellik sadece word ve mobi(prc.) dosyalar için mi geçerli?

  4. türkiyede 3G ile web’e bağlanmak mümkün değil mi?(amazon ve wikipedia hariç)

  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   1. Kinde 2’nin Kindle 3’e paralel sayılabilecek ama ayrı bir yazılım güncelleme serisi var, o yüzden 3.1’deki özellikler bulunmayabilir.

   2. Alt + Z deneyin. Eğer Kindle 2 ise bu özellik tam olarak çalışmıyor olabilir.

   3. Taranmış belgelerdeki metinler zaten resim olarak algılandığı için bilgisayarda dahi metin seçim özelliğni kullanamazsınız. Bir OCR yazılımı aracılığıyla dönüşüm yapmanız gerekiyor.

   4. Hayır

   Cevapla
   • jale
    jale says:

    cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim.alt+z gerçekten işe yaradı artık ben de resimlerimi görebiliyorum.amazonda çalışan birisi olsaydım şu sitedeki çalışmalarınızdan dolayı bir şekilde sizi ödüllendirmek için çaba sarfederdim.

    bu arada alttaki yanıtınızdan yola çıkarak,scanner ile taranıp “”dönüştürülmemiş”” dikkatinizden kaçmış sanırım.yani normal işaretlenip kopyalama yapılabilen pdf den söz etmiştim.yani bu tip pdf’lerde highlight ekleme yapamadım

    (3. Taranmış belgelerdeki metinler zaten resim olarak algılandığı için bilgisayarda dahi metin seçim özelliğni kullanamazsınız. Bir OCR yazılımı aracılığıyla dönüşüm yapmanız gerekiyor.)

    Cevapla
 103. 1999
  1999 says:

  kindle da su doku oynanabiliyor.
  sony reader 950 nin oyun özelliği var mı?
  bu arada gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş.
  sayenizde akşamları çok yorgun olmama rağmen sony reader ile kitap okumak çok zevkli hale geldi.
  teşekkürler…

  Cevapla
 104. Alpaym
  Alpaym says:

  kindle wifi aldım amerikadaki dergi ve gazetelere mesela economiste nasıl üye olabilirim amazon sitesinden yapamadım bir türlü birde dergi ve gazeteler abonelik ne kadardır bilginiz var mıdır.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Gazete aboneliklerini burada, dergi aboneliklerini burada ve blog aboneliklerini de burada bulabilirsiniz.

   Sabit bir fiyat yok, dergisine/gazetesine göre değişiyor. Tek tuşla bile abone olabilirsiniz. Muhtemelen ABD adresiniz tanımlı olmadığı için üye olamadınız, ABD adresinizi seçerek yeniden deneyin. Abone olduğunuz içerik wifi üzerinden cihazınıza otomatik gönderiliyor. İsterseniz de “Manage Your Kindle” sayfasından indirebiliyorsunuz.
   Ayrıca tereddütleriniz varsa 14 günlük deneme süresi çok makul.

   Cevapla
 105. kunefge
  kunefge says:

  E-okuyucularla bilimsel makale (veya birden fazla sütunlu biçimdeki makaleler) okumaya çalışanlar için makalelerin pdf’lerini düzenleyen bir program var, tavsiye ederim.
  http://code.google.com/p/papercrop/
  Ayrıca internette gezinirken rastladığınız sayfaları, readitlater veya instapaper kullanarak kaydedip, calibre yardımıyla “çekip” (fetch news seçeneğiyle) e-okuyucunuza atabilirsiniz. Şurada da biri readitlater’ın reçetesini, okuma listesindeki bütün sayfaları alacak şekilde güncellemiş (calibre’la gelen reçetede 10’la sınırlı).
  http://mem.bio.pitt.edu/?q=calibre-readitlater
  Ayrıca Kindle’cılar için: Bazı kitaplar amazon.co.uk’de daha ucuz. Oraya da bakmadan satın almayın derim.

  Cevapla
 106. serdar
  serdar says:

  merhabalar, öğrenciyim ben de.
  ayrıntılı incelemenizden ötürü çok teşekkürler.

  Kindle satın almak istiyorum, türkiye’den kindle satın almanın en uygun yolu nedir ? bir site veya satıcı bilgisi verebilir misiniz ?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Zaten bu yazıyı bu cihazlar Türkiye’de resmi olarak satılmadığı ve yurtdışından almanın daha uygun olduğunu gördüğüm için yazmıştım.

   Türkiye’den almakla ilgili yorumlarımı önceki yorumlara yaptığım cevaplarda bulabilirsiniz.

   Cevapla
 107. reederMARKETING
  reederMARKETING says:

  reeder ekranı ile ilgili yapılan ve yayılan görüntülerle ilgili ARGE servisimizin hazırladığı resime aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  http://on.fb.me/hFm77G

  Çin malı e-kitap okuyucular ve Kindle’da kullanılan Vizplex ekran ile Tayvan menşeili SiPix ekranının kontrast görüntü kıyaslaması, maliyeti ve yorumlamasıdır.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet haklısınız, Vizplex ekran çok iyi değil; fakat ne yazık ki Türkiye’de satılan tüm cihazlarda ya SiPix ya da Vizplex var.

   Zaten bu yüzden de Kindle 3 ve yeni Sony Reader’da Vizplex ekran değil, yeni nesil E-Ink Pearl ekran kullanılmaktadır. Kindle 2’de Vizplex ekran kullanılmaktadır ve Amazon da Kindle 3’ün kontrast oranının eski model Kindle 2’ye göre göre %50 daha iyi olduğunu belirtmektedir.

   Cevapla
  • Sertaç
   Sertaç says:

   Kindle ekranıyla bu resimde gözterilen ekranın ne alakası var. Videolar da herşeyi gösterdim.Hala reeder ın ekranının iyi olduğu gibi bir saçmalıkta diretmeye gerek yok.Reeder yavaş ,ekranı iyi değil.Pil süresi çok kötü.Cihazın üstünde markası falan hiçbirşey yok. Milleti kandırmaya çalışmayın.

   Cevapla
   • Soru
    Soru says:

    Bende resimdeki manuel dönüştürücü vardı. Kinde’ı bu dönüştürücü yardımı ile şarj ettim. Zaten Kindle şarj adaptörünün üstünde “input: 110-240V”, “output: 4.9V” gibi ibareler var. 110-240v arasındaki elektriği 4.9v’a düşürerek şarj ediyor cihazı. (Elektrik bilgim yok ama ben öyle olduğğunu düşünüyorum)

    http://i54.tinypic.com/2zzkeo1.png

    Ben böyle yapıyorum. Ancak Burak Bey’in de dediği gibi; “Yine de yasal sorumluluk gereği, risk sizin diye belirtmem gerekiyor.”

    Bin bir emekle aldığınız cihazınızın yazdıklarım yüzünden zarar görmesini istemem.
    İyi günler.

    Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Ben elimdeki 400mA’lık ve 500mA’lık USB adaptörleriyle denedim, 400mA’lık şarj edemiyor; fakat 500’lük başarılı.
   Alternatif olarak ABD tipi prizi Avrupa tipine çeviren dönüştürücü kullanıyorum, Kindle’ın adaptörü 220V desteklediği için sorun olmuyor.

   Yine de yasal sorumluluk gereği, risk sizin diye belirtmem gerekiyor. 🙂

   Cevapla
   • maestro_
    maestro_ says:

    Teşekkür ederim, iki sorum olacak:

    1) Kullandığınız dönüştürücü hangisi?

    2) 500mA’lı başarılı olan USB adaptörü hangisi acaba?

    Mümkünse link (o da olmazsa marka ismi) verirseniz çok makbule geçecek.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Bu tarz aksesuarların markası olmuyor, mesela 500 mA’lık adaptörüm aslında Bluetooth kulaklığımın adaptörüydü. Herhangi bir elektronikçiye giderseniz size yardımcı olacaklardır. Hatta cihazınızı götürürseniz test etme şansınız olabilir.

     Cevapla
   • Soru
    Soru says:

    Bende resimdeki manuel dönüştürücü vardı. Kinde’ı bu dönüştürücü yardımı ile şarj ettim. Zaten Kindle şarj adaptörünün üstünde “input: 110-240V”, “output: 4.9V” gibi ibareler var. 110-240v arasındaki elektriği 4.9v’a düşürerek şarj ediyor cihazı. (Elektrik bilgim yok ama ben öyle olduğğunu düşünüyorum)

    http://i54.tinypic.com/2zzkeo1.png

    Ben böyle yapıyorum. Ancak Burak Bey’in de dediği gibi; “Yine de yasal sorumluluk gereği, risk sizin diye belirtmem gerekiyor.”

    Bin bir emekle aldığınız cihazınızın yazdıklarım yüzünden zarar görmesini istemem.
    İyi günler.

    Cevapla
  • Ipek AG
   Ipek AG says:

   Anlayamadim. Benim kindle’ımın kutusundan kablosu cikti. Ucunda amerikan fişi var, o fişin arkasindan kabloyu cikariyorsunuz, USB kablo oluyor. Sizin kutudan cikmadi mi???

   Cevapla
   • maestro_
    maestro_ says:

    Aynen öyle, yukarda elmasepeti uzantılı adreste hem ipod hem de kindle’a uygun dönüştürücü var, tabi biraz pahalı gelebilir. Bu arada diğer cevap ve ilgiler için teşekkürlerimi sunarım.

    Cevapla
 108. Ali
  Ali says:

  Merhaba;
  Ben şimdi 3g+wifi model bir kindle sipariş ettim ama burada geçen hesap iptal etme mevzuları beni gerdi. Eğer hesabınızı iptal ederlerse, yeni bir tane açabiliyor musunuz? Ayrıca benim de Amerika’da bir tanıdığım var ve onun adresini kullanabilirim ama sorun şu ki bu ayarı yapmam için ürünün Türkiye’ye ulaşması gerek. “Nefin Pera” isimli kullanıcı ürünü Türkiye’den Amerika’da göstererek sorununu hallettiğinden bahsediyor. Zaten amacım amazon’dan alışveriş yapmak değil. Sadece günlük hayatımda kindle’dan wikipedia ve bazen de twitter’a girmek. Yani bu imkanlar için 3g iyi bir seçenek gibi geldi ama okuduğum gibi bir durum söz konusuysa siparişimi durdurup wifi’ya dönüştürmeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hesabınız iptal olmaz; fakat 3G özelliğini çok kısıtlı bir biçimde kullanabilirsiniz, yani cihazınızın wifi’lı olandan pek bir farkı kalmaz.
   Sadece, eğer beyaz renk istiyorsanız tek alternatifiniz 3G’li model.

   Cevapla
   • Ali
    Ali says:

    peki ama şöyle bir mesele daha var ki o da amazon’un hesabımı kapatması gibi bir durumda yeni bir hesap açarak kindle’ımı o yeni hesaba geçirebilmem mümkün müdür? Bir de kindle’da adres gösterdiğim amerika adresini türkiyedeki i.p. numaramla seçsem dikkat çeker mi? wi-fi kullanarak kindle’ın amazon radarına yakalanması mümkün müdür?

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Hiç dert etmenize gerek yok, Amazon hesabınızı kapatmaz ya da wi-fi kullanımınıza karışmaz. Yani “Amazon’un radarı” gibi bir durum mevcut değil, Kindle zaten uluslararası olarak satılan bir ürün. Adres konusunda da sıkıntınız olmasın. Kindle’ınızın bağlı olduğu hesabı her zaman değiştirebilirsiniz.

     Cevapla
   • Ali
    Ali says:

    O zaman 3g kullanımını da sorun etmeme gerek yok çünkü wikipedia bile benim için fazlasıyla hoş bir seçenek. İşte ama hep endişeleniyor insan. Gerçi ürünü istettim üç dört gün içinde elimde olacak bir aksilik çıkmazsa. Kimisi de 3g’yi sorunsuz kullandığından bahsediyor. Herhalde biraz şans işi. Çok teşekkürler. Bu “Amazon Radarı” mevzusu olmamasını öğrendiğim de çok iyi oldu. Sağolun.

    Cevapla
 109. maestro_
  maestro_ says:

  Burada, Burak beyin veya diğer arkadaşların ellerinde bulunan e-kitap arşivlerini rapidshare, hotfile vs. tarzı sitelere upload etmesi mümkün değil mi acaba? Böyle bir paylaşım güzel olurdu sanırım, tabi site sahibinin onayını almak gerekir.

  Cevapla
 110. Murat Salihoğlu
  Murat Salihoğlu says:

  İnanılmaz bir yazı hazırlamışsınız tebrik etmemek elde değil…Ve sayenizde biraz önce bende bir kindle 3 sahibi oldum, teşekkür ederim…Cihaz gerçekten çok güzel ve inanılmaz bir okuma deneyimi veriyor. Oğlumun Ipad’inde de biraz okuma yapmayı denemiş ve “sulu göz” modunda terk etmek zorunda kalmıştım…
  Yukarıda da denildiği gibi ne yazık ki tek eksik yeterince türkçe kaynak olmaması…
  Açıkcası bol bol korsan kitap olmakla beraber hiçbirisi bu kadar güzel bir cihazda kullanılabilecek kadar düzgün değil. Hatalarla dolu satırlar, sayfa boşlukları vs vs ve hiçte iyi bir okuma deneyimi sağlamıyor…
  Bu sebeple İdefix’ten iki adet kitap satın aldım ama sabahtan beri tam anlamıyla başıma dert oldu diyebilirim…Ne yaptıysam kindle’a aktaramadım.
  Kısaca; önce yönergeleri okuyarak adobe digital editions’ı kurdum ve Adobe ID’m olduğundan da sıkıntısızca kurulum yaptım. Ancak bu kitapları kindle’a atamadım…
  Cihazı usbDen takın ve sonra Adobe digital editions’ı açıyorum ama kindle hiçbir şekilde sol taraftaki panelde görünmüyor. Ne olur ne olmaz diyip eject etmeyi de denememe rağmen kitapları atamadım…Library’den “autorized computer” seçeneğine basınca da zaten bu bilgisayar autorized edilmiş diyor ki zaten doğru. Ama kindle’ı bu panel de göremiyorum bir türlü…
  Not: Bilgisayarımda kindle bir sürücü olarak gözüküyor ve de içeriğine de ulşabiliyorum…

  Daha başka ne yapmalıyım sevgili üstadım yaklaşık 6 saattir bir ağız tadıyla kitap okuma zevkini tadamadım…

  Saygılarımla,
  Murat Salihoğlu

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Övgüleriniz için teşekkürler.
   Yazıda da birçok kereler belirttiğim gibi Kindle, Türkiye’de satılan kitapları doğrudan desteklememektedir. Ara bir çözüm kullanmanız gerekmekle birlikte bu çözüm kötü amaçlarla kullanılabileceği için üzülerek bilgi veremiyorum.

   Cevapla
   • Murat Salihoğlu
    Murat Salihoğlu says:

    Ancak idefix’in sitesinde diğer cihazlara da kurulabileceği özellikle belirtilmiş. Hatta bir yönerge bile var ki zaten denediğimde oydu. Ancak dediğiniz doğru herhalde ki ne yaptıysam beceremedim…
    Bu durumda ilginç bir şey ama yasal aldığım kitapları, korsan bir yöntemle okuyacağım demektir…İlginç bir durum…

    Cevabınız için teşekkür ederim…

    Saygılarımla,

    Cevapla
 111. Burak Atac
  Burak Atac says:

  yazılarınızı ilgiyle okudum ve cok faydasını gördüm, öncelikle teşekkür ederim.
  Bu cihazlardan bir tanesini alacağım ama reederda olan ingilizce-sözlük özelliğinin diğerlerinde olmaması beni kuşkuya düşürüyor çünkü ingilizce kitap okurken bana çok fayda sağlayacağını düşünüyordum. Nook yada Kindle’da bu yönde bir alternatif çözüm olup olmadığını danışmak istiyorum. saygılarımla…

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bütün cihazlarda kelimenin üzerine gelince otomatik çalışan İngilizce-İngilizce sözlük var.

   Kindle iki sözlük ile birlikte geliyor, herhangi bir ağ bağlantısı gerekmez. Bu sözlüklerden hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış, ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz:
   The New Oxford American Dictionary (ABD İngilizcesi için)
   The Oxford Dictionary of English (İngiliz İngilizcesi için)

   Sözlük tahmin edebileceğinizden çok daha kapsamlı. Uzun açıklama ve örnek cümlelerin yanısıra kültürel notlar ve maddeler (ünlü kişi adları da var), anlamı karışabilen sözcüklerde anlam farklılığını anlatan bölümler mevcut. (örneğin “burn” sözcüğünün anlamına baktığınızda ikinci sayfasında aslında sadece sebze yemekleri yandığında “burn” kullanıldığını, et ya da diğer tür yemekler yandığında farklı sözcüklerle ifade etmeniz gerektiğine dair bilgiler bulabilirsiniz.)

   Cevapla
  • erol mehmet yıldız
   erol mehmet yıldız says:

   Yukarda yolbulduran arkadaşın paylaştığı bir dosya var.Mutlaka indirin.Gerçekten işinize yarayacak, reeder ı öyle bir unutacaksınız ki, zihninizde koyduğunuz yeri bir daha bulamayacaksınız…

   Cevapla
 112. Birol Aygün
  Birol Aygün says:

  Bir akademisyen ve yazılımcı olarak Benim daha çok okuyacağım webden indirilen pdf, html, txt, ppt, doc, xls tipi dokümanlar,videolar e-book’lar. Üstünde not alabilme, alt çizme, sayaç, hızlı olarak ön sayfalara (contents) ve arka sayfalara (index)gitmek, link takip edebilmek (şart) de gerekiyor. 7 inçten büyük istemiyorum. Bana kullanışsız geliyor.Garanti, teknik servis ile deneyiminiz oldu mu?

  Çok etraflı bu çalışmayı paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   LCD olmayan hiçbir cihazda video izlemeniz mümkün değil. Bütün bu cihazlarda MS Office dökümanlarını okuyabilmek için PDF ya da diğer formatlara çevirmeniz gerekiyor. Sadece Kindle’da eğer doc dosyasını Kindle email adresinize gönderip cihazınıza yüklerseniz ek bir işleme gerek yok. Yine de döküman konusunda çok büyük sıkıntı yaşamazsınız, MS Office’in kendi PDF çeviricisi ile rahatlıkla okunabilir dosyalar elde edebilirsiniz.

   Hepsinde dosya içi linkleri takip edip bölümler arasında gezinebiliyorsunuz; fakat bu tamamen dosyanın düzenine bağlı. Dosyanın kendisinde bu bölümlerin tam olarak tanımlanmış olması gerekiyor. Kindle’da dosya içindeki web linklerini de açabiliyorsunuz. (Bu özellik diğerlerinde de var diye biliyorum ama emin olmadığım için yorum yapamayacağım.)

   Not alma ve altını çizme özelliği hepsinde mevcut ve oldukça da iyi çalışıyor. Sony Reader dokunmatik olduğu için alt çizme ve benzeri özellikler açısından biraz daha kullanışlı.

   Bu noktada, PDF ağırlıklı bir okuma düzeniniz olacağı için size Sony Reader Daily (PRS-950)’yi tavsiye ederim. Ekranı 7 inç olduğu için PDF görüntüleme konusunda iyi; fakat büyük de değil.

   Cevapla
 113. fallenmer
  fallenmer says:

  Aylardır istiyordum. Cesaret edememiştim. Sayenizde, kafamdaki tüm soruların yanıtlanmasının verdiği huzurla, bir tane de ben aldım. Henüz elime geçmedi, sabırsızlanıyorum. Eve yığdığım kitaplar yüzünden azar işitmekten, okuduklarımın insanların gereksiz yere dikkatini çekmesinden, ingilizce kitapların fiyat ve ulaşılabirlik dezavantajlarından, okurken işaretleme, sözlük karıştırma not alma, notları bir yere geçirme alışkanlığımın uzattığı süreden kurtulacağım ki bunlar şu an ilk aklıma gelen özellikler. Hala kitap kokusu diyenleri anlayamıyorum.
  Çok teşekkürler!

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Ben de aynen sizin gibi aylardır isteyip ama cesaret edemediğim için çok kıvrandım. Buna karşın aldıktan sonra, yine sizin gibi o kadar memnun kaldım ki, bizim gibi kararsız kişileri cesaretlendirmek için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Faydası olduysa ne mutlu. 🙂

   Sadece kitap kokusu konusundaki görüşlerinize katılmıyorum. Hatta, e-kitap okuyucularda kitap kokusu yayan bir parfüm haznesi olmalı bence. 🙂

   Cevapla
   • fallenmer
    fallenmer says:

    Bakalım, belki kullanınca ben de fikrimi değiştiririm.
    Parfüm haznesi deyince aklıma bana hediye gelen ipod nanonun, herhalde kutusuna ve içine parfüm sıkılmış, aylarca parfüm kokması geldi.
    Eğer kokuyu bulabilirlerse, çok da uçuk bir fikir değil yani.:)))
    Tekrar teşekkürler.:)

    Cevapla
  • Nuran Atakan
   Nuran Atakan says:

   Ben kitap kokusunu arayanları da anlayabiliyorum, benim gibi aramayanları da. Anlamadığım sadece bu nedenle e-book’u tamamen reddedenler. Sanırsınız ki bu arkadaşlar kitap okumuyor, sadece kokluyor. Kitabı kitap yapan kelimeler, cümleler orada da burada da aynı, sadece sunumu farklı..:) Bir anlamadığım da adı üstünde e-book reader, kitap okuyasınız diye var. Adamlar bize komplike bir boş zaman geçirgeci sunmuyor ki, alın bununla kitap okuyun diyor. Ha üzerine ben size bir güzellik yapayım mecbur kaldıkça işinizi görecek kadar internete girin, otobüste canınız sıkıldıkça kelime oyunu falan oynayın diyor; daha ne desin. Ben ipad hayranıyım, kısmet olursa bir gün alıp, film de izleyeceğim, dergi de okuyacağım, oyun da oynayacağım, hatta 2 yıl boyunca omnianın 3.5 inch gözü yoran ekranında kitap okumuş biri olarak, sefam olsun diye kitap da okuyacağım.. Ama kitap okumak için öncelikle kindleım başucumda ve çantamda olacak. Zaten DX yerine bu boyutunu isteyerek aldım çünkü her an çantamda taşıyabileceğim, otobüste dolmuşta okuyabileceğim bir şey olsun istiyordum, öyle de oldu..:)

   Cevapla
 114. Daha Berker
  Daha Berker says:

  Renkli Nook’u gördükten sonra Kindle tek renk tv gibi kalıyor insanın elinde.
  elinize sağlık bu arada, çok yönlü bir araştırma ama güncellemek gerek artık incelemeyi.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Nook Color LCD ekranlı bir cihaz olduğu için incelemeye bilerek katmıyorum, yoksa zaten bölüm 1.1’de Nook Color’dan çok çok kısa söz ediyorum. LCD ekranlı cihazlar ne kadar kaliteli olursa olsun şu an için e-ink’in sağladığı okuma keyfinden çok uzakta. (Tabii renkli içerik okumak istiyorsanız başka çareniz yok.)

   Ama yakında incelemeyi “Kindle with Special Offers” ile güncelleyeceğim. Onun dışında bu yazının araştırma kısmındaki bulguları etkileyebilecek bir cihaz henüz çıkmadı.

   Cevapla
 115. Daha Berker
  Daha Berker says:

  Maddi anlamda tek bir okuyucu alacak insanlar için, özellikle internette dolasmak isteyen, oyun oynamak isteyen, renkli kitaplara-dergilere-gazetelere vs bakmak isteyen insanlar için nook’un yeni versiyonu da tanıtılması hos olur cünkü kindle ve versiyonları gercekten “sıkıcı”, insanı sevdiren değil okumaktan uzaklastıran bir yapısı var. satıs basarısını amazon’dan aldığı güce bağlıyorum acıkcası. yani içerik desteğiyle önde gidiyor geliyor bana.

  Cevapla
  • arzu
   arzu says:

   Gerçek kitap okuyucuların kindle ve diğer e-ink teknolojisiyle çalışan kitapları sıkıcı bulacağına inanmıyorum. Her kitap okuduğumda hala şaşırıyorum. “elimde elektronik bir cihaz var, içinde binlerce sayfalık kitap saklayabiliyorum; ama kağıttan okurmuş gibiyim” bu hissi şuan “renkli” yani lcd ekranlı hiç bir cihaz veremez bence. Tabiki rankli e-ink teknoloji hepimizi çok mutlu edecektir. Umarım kısa sürede çıkar.

   Cevapla
   • Daha Berker
    Daha Berker says:

    Kitap okuyucuları neden dergi de okuyamasın cihazında.
    neden cocuğuna ipaddeki gibi renkli bir kitap okutamasın aynı cihazla.
    ben bu bir fazlalık değil, eksilik.

    Cevapla
   • vaiocnr
    vaiocnr says:

    Bu bahsettiğiniz işlemlerin çoğunu ipad fazlasıyla yapabilmekte.
    O zaman neden ipad kullanıcılarının bir çoğunda aynı zamanda Kindle’da bulunmakta? Amerika’da bu inanılmaz rakamlara ulaşsa de bu Türkiye’de de bu geçerli.
    Neden insanlar bilgisayarda rahat rahat hesaplama yapabilecekken ve bilgisayaları varken halen hesap makinesi almakta?
    Neden İsviçre çakısı gibi komplike bir alet varken biz tornavidayı, makası tek tek alıyoruz?
    Kindle dediğiniz alet salt kitap ve dergi okuyabilmeniz için. Eksiklik olarak gördüğünüz şeyleri fazlasıyla yapabilen cihazlar piyasada varken “Neden Kindle
    bunları yapamıyor?” diye yargılamanızı anlamaya çalışıyorum. Kindle’da oyun oynayabiliyorsunuz mesela, “Neden PES 2011 yok?” diye soralım o vakit.

    Cevapla
   • fallenmer
    fallenmer says:

    Aynı fikirdeyim. Ipad almadan önce Kindle mı, Ipad mi diye çok düşündüm. Çok okuyan biri olarak kütüphane erişiminin zorluklarından yıldığım için beni heyecanlandıran Kindle oldu. Ancak cevaplarını bulamadığım sorular, ve amazon’un Türkiye engelinden dolayı Ipad’i tercih ettim. Asıl kitap okumaktan uzaklaştıran cihaz Ipad kesinlikle. Gözünüzü yormasından öte, ipadle yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki, kitap okumaya vakit bulamayabiliyosunuz. Genel anlamda sınırların bence tek faydası da bu zaten.:)
    Renkli e-ink teknolojisi hoş olabilir tabi.

    Cevapla
 116. laedri
  laedri says:

  Kindle’ın şu özelliği paylaşıldı mı göremedim; ne bilgisayarda ne de kitaplığınızda yapabileceğiniz, eşi bulunmaz bir özellik :

  kindle’da diyelim ki 300 adet kitabınız var(mesela hadis,tefsir,akaid vbg..) tevbe konusunda araştırma yapacaksınız ,menu tuşuna ardından search tuşuna basıyorsunuz “tevbe” yazısını girip “search my items” diyorsunuz ve max. 1dk içerisinde 300 kitap içerisinde kaç yerde “tevbe” geçiyorsa birkaç satırlık kesitler halinde(ilgili kitapların başlığı altında) alt alta sıralanıyor.

  dikkatinizi çeken satırların üzerini tıkladığınızda sayfa açılıyor ve tamamını okuyabiliyorsunuz.yani bilgisayarda tek tek dosyalara girerek ve her defasında sonraki tuşuna basarak sonuna kadar yapabileceğiniz taramayı tek hamlede yapabiliyorsunuz.

  sadece bu özelliği ile bile ,konu araştırmaları yapmak isteyenler için kindle almaya değer.araştırma esnasında içinde ç,ş,ğ gibi karakterlerin(geçtiği kelimelerin) tuşlarda olmaması da sorun değil ,siz c,s,g yazsanız da ç’li ş’li ğ’li kelimeler karşınızda.

  burak bey kardeşimin burada paylaştıkları vesilesi ile kindle hazinesine sahip oldum,kendisine teşekkürden de ziyade şöyle dua ediyorum: (burada da yaptığı gibi )menfaat gözetmeksizin insanların faydalarına yönelik tüm çalışmalarını rıza-yı İlahi doğrultusunda tanzim edip bol bol sevapla ahiretine azık edinmesini Allah’tan dilerim.

  kul haklarına riayet edip korsan’dan uzak durması da çok kıymetli..

  Cevapla
 117. fallenmer
  fallenmer says:

  Kindle’ım geldi. Bir saattir inceliyorum. Dokunmatiğe alışmış biri olarak tuşların sertliğinin rahatsız edici olduğunu söyleyebilirim. Ancak elime geçince lcd ekranlı cihazlarla kıyaslama yapmanın haksızlık olacağını, elmayla armutu kıyaslamak gibi olduğunu söyleyebilirim. Denemek için ilk bu siteyi açtım, türkçe karakterler okunmuyor. Sanırım jailbreak yapmak gerekiyor. Aslında çok sorum var ama şimdilik sadece en önemlisini sormak istiyorum. Elimdeki cihaz 3Gli. 3G’yi kullanmak istemiyorum. Her yerde wifi var. Nasıl iptal edebilirim? Edebiliyor muyum? 🙂

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Sadece 3G’yi kapatma gibi bir seçenek yok, “turn off wireless” ile aynı anda hem wifi hem 3G’yi kapatmanız mümkün. Bildiğim kadarıyla zaten iki tür bağlantı mevcutsa cihaz kendisi otomatik olarak wifi’ı tercih edecektir.

   Bununla birlikte, kitap okurken zaten wifi’ın açık kalmasına gerek yok, ben pil tüketmemesi için genellikle kapalı tutuyorum.

   Cevapla
  • laedri
   laedri says:

   Bendeki cihaz da 3G li fakat wikipedia ve amazon dışında bir yere bağlanamıyorum,siz nasıl başardınız?

   Cevapla
   • fallenmer
    fallenmer says:

    Amazon hesabıma amerika adresi tanımladım. Sonra da kindle’ı tanıttım. Bunun dışında birşey yapmadım. 3Glilerden bu yorumu duydukça korkuyorum benimki de açılmaz diye. Cihazın 3Gsinin, telefonlardaki gibi, kapatılabilir olduğunu düşünüyordum.

    Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Bu konuyla ilgili daha önce birkaç yorum yapmıştım. Genellikle 1 ay boyunca sorunsuz kullanabiliyorsunuz, sonrasında 3G’nin normal çalışması için cihazın ABD’den 3G’ye bağlanması ya da sizin ABD’de oturma izniniz olduğunu kanıtlamanız gerekebilir. Ya da sadece Wikipedia ve Amazon çalışır.

    Tabii bu konuda Amazon’un net bir açıklamasını bulamadım, bu söylediklerim genel kullanıcı deneyimlerine dayanıyor. Belki daha uzun süre de kullanabilirsiniz. Denemekten başka çare yok. 🙂

    Cevapla
 118. fallenmer
  fallenmer says:

  Bendeki Kindle’ın (bir açık arttırma sitesinden 1 ay kullanılmış aldım sabırsızlığım yüzünden:)) 2.3 sürümünü 3.1 e güncellemek isterken Seri numaramın avrupa veya amerika’ya ait olmadığını öğrendim. Güncelleme yapamıyorum yani.
  Türkçe karakter sorunu ve diğer her şey için Jailbreak’ı beklemeye, şimdilik içine koyduğum kitapları okuyup susmaya karar verdim.:) Neden yetinemiyoruz, hep daha fazlasını arayıp cihazların sınırlarını zorluyoruz anlam veremiyorum.:)

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   2.3 derken? Normalde doğru versiyonu seçerseniz otomatik güncellenir.
   Sizinki Kindle 2 olabilir mi? Kindle 2’nin bu versiyona güncellenmesi mümkün değil. Kindle 2’nin en son versiyonu 2.5.

   Kindle 3 kullanıyorsanız 3.0.* versiyonlu bir yazılım kullanıyor olmanız gerekir, daha aşağısı yok.

   Buradan tüm Kindle versiyonları ve tüm bölgeler için doğru güncellemeyi indirebilirsiniz.

   Kindle’da Menu->Settings ekranının en altından görebileceğiniz seri numaranızın ilk dört hanesine göre indireceğiniz güncelleme değişecektir. (Eğer bu B002 ya da B003 ise Kindle 2’dir – B008, B006 ya da B00A ise Kindle 3’tür.)

   Cevapla
 119. fallenmer
  fallenmer says:

  :))) Bana Kindle 3 diye sattılar. Sahibi de bilmiyordu sanırım. Almış, kullanamamış zaten. Çok feci rezil olmuş hissediyorum şu an.:))
  2 ve 3 ün karşılaştırmalı fotoğrafına baktım, aralarında fazla bir fark yokmuş görünüş açısından. Color çıkarsa orijinalini alırım artık.
  Çok teşekkürler ilginiz ve yardımlarınız için.

  Cevapla
   • fallenmer
    fallenmer says:

    Okumuştum, evet. Ancak bu sitelerden 70e yakın alışveriş yaptım şimdiye kadar. Bu yüzden kendime güveniyorum. 3 sandığım Kindle 2’yi de komik bir fiyata aldım. Bu yüzden problem yok.:))

    Cevapla
 120. laedri
  laedri says:

  Aynı şekilde Amazon hesabıma amerikada adres tanımladım ve kindle’da da girdim ,address 2 ‘de midir nerdedir adres tanımlama hep hata veriyor,oysa doğru zip ,eyalet-şehir ve tel. no’su giriyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
 121. maestro_
  maestro_ says:

  Bu protesto bu bloga uğrayanları da ilgilendiriyor zira artık bundan böyle kindle tarzı cihaziları bile yurtdışından getirtmek imkansız hale gelebilir bu düzenlemeyle, ilgili facebook grubunda bir üye aynen şunları yazmış, dikkatinize sunuyorum:

  “Ankaradaki posta işleme merkezini arayıp bilgi istedim, oradaki görevli hobi amaçlı elektronik malzemeleri, müzik aletlerini ve parçalarını ve bir çok önemli ve ucuz malzemeyi bile getirtemeyeceğimizi artık ticari sayılacağını beyan etti. Kesinlikle işi bilmeyen uygulamaya çalıştıkları düzenlemenin ne kadar farklı alanlarda insanlara zarar vereceğini anlamayan ve sistem kurmaktan aciz bir bürokrasi takip eden yöntecilerin sorumsuzluğudur bu yaptırım.”

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Genelgeyi detaylı bir şekilde okudum, bizi ilgilendiren kısmına bakarsanız 150 euro altındaki ürünler için sağlanan muafiyetin yılda en fazla 5 kez ve iki aylık aralar ile kullanılabileceği söyleniyor. Benim tereddüt ettiğim nokta açıkçası burası, muafiyetten yararlanma sıklığını ne şekilde takip edecekler çok merak ediyorum. Örneğin aynı adrese farklı isimler altında sipariş verdiğimizde ne olacak? – Burada ciddi açık noktalar var.

   Başka merak ettiğim bir konu ise Dealextreme’den alınan ufak tefek ıvır zıvırların ne olacağı. 🙂 – Genellikle fiyatı 5 doların altında olan bu ürünler gümrüğe takılırsa çok saçma olacaktır. Posta işleme merkezi bu kadar fazla sayıda gümrüklü postayla mümkün değil uğraşamaz.

   Bununla birlikte bu hafta içerisinde Borderlinx üzerinden oldukça büyük bir paket (5kg) Lego aldım; fakat gümrüğe takılma sorunu yaşamadım. Aynı zamanda bu hafta içerisinde bir arkadaşım ABD’den Nook aldı, o da aynı şekilde gümrük sorunu yaşamadı. Genelge geçerli olsa da henüz uygulanamıyor gibi bir izlenime kapıldım.

   Cevapla
 122. maestro_
  maestro_ says:

  Genelge yeni yeni uygulamaya geçiyordur; bir de üstüne üstlük, ülkemizde gümrüklerde genelgenin uygulaması gümrük memurunun insiyatifi ve yorumlamalarıyla döndüğü için, bizi nelerin hangi sınırlandırmaların beklediğini ve bunların nasıl uygulanacağını bilmek güç şimdiden. Ama şurası açık ki, maalesef bu genelge birilerinin çıkarları uğruna, binlerce kişiyi mağdur edecektir zaman içerisinde. Posta gümrüğün bunu uygulamayacağına katılıyorum, ya uygulamak için “toptan” bütün paketleri engelleme yoluna saparlarsa? Yok canım olur mu öyle şey demeyin. Kim ne iddia edebilecek. Sonuçta “posta”, kayboldu denir geçilir-güzel ülkemde 🙂 -Çok mu karamsar oldum ne?

  Cevapla
 123. Ali
  Ali says:

  Peki bu durum kişisel kargoları da etkileyecek mi? Yani tanıdığınız birinin size ürünü gelirken peşinde getirmesi gibi bir durumu örneğin?

  Cevapla
   • Ali
    Ali says:

    Benim kindle’ım bir tanıdığımla gelecek ama uçakla sanırım yani bu konuda kişisel eşya mevzusunda bir sorun çıkaracaklarını tahmin etmiyorum. En azından umut ediyorum bir sorun çıkmamasını.

    Cevapla
 124. ertan
  ertan says:

  ben de almak istiyorum kindle ancak birşey soracaktım toplamda kindle fiyatı hariç kargo ne kadar ödediniz?.

  Cevapla
   • Ipek AG
    Ipek AG says:

    114’e satilan sadece Birlesik Devletlerde gecerli bazi ozellikleri ile satiliyor. ekran koruyucu acikken size reklam ve sponsor firmalarin linklerini ve ozel indirim tekliflerini gosteriyor kindle’iniz.

    Cevapla
   • ertan
    ertan says:

    türkiyeye ne kadara getirttiniz?. 114 dolarlık iyi aslında ama sizce ekran koruyucu süresi ayarlanabilir mi ? 25 dolar için sonra uyuz olmayalım cihaza sürekli reklam çıkmasın var mı kullanan bildiğiniz?.

    Cevapla
 125. Tuncer
  Tuncer says:

  İncelemeniz için teşekkürler.

  bir küçük ek yapayım. mail adresinize (ben gmail ile denedim) göndereceğiniz mobi veya desteklenen formatlı e-kitapları indirmeyi seçtiğinizde direkt kütüphanenize ekliyor kindle. böylece gereksiz yere bilgisayara bağlamaya gerek olmuyor her seferinde.

  Cevapla
 126. laedri
  laedri says:

  kindle ‘da işaretlediğimiz yerleri copy/paste gibi e-maillerimize ekleyip gönderme formülü var mı? facebook,twitter’da paylaşma imkanı güzel ama benim için birşey ifade etmiyor..

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Önceki yorumlara yaptığım cevaplara bakacak olursanız, cihazınızda yaratılan “my clippings” dosyası aslında standart bir düz metin dosyası, bu dosyayı bilgisayarınıza transfer ederek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 127. Çağlayan
  Çağlayan says:

  Yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Kindle 3 almaya karar kıldım. sorum olacak. Turkcell veya Vodafonun vınn veya vodemi ile bu cihazlarımızdan internete girmek mümkün müdür acaba. Şimdiden Teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bağlantı anlamında ipad gibi düşünebilirsiniz, yani USB girişi olmadığı için direkt bir USB cihaz ile bağlayamazsınız, kendi 3G’li modelini almanız gerekir.

   Buna karşın multivınn gibi kablosuz ağ üzerinden 3G bağlantısı sağlayan modemler ile bağlanmanız mümkündür.

   Cevapla
 128. laedri
  laedri says:

  jailbreak işi tamamdır .kendi ekran koruyucum ve türkçe fontlarımla artık daha da bir güzelleşti cihazım.burak bey ben iki tip font değiştirme gördüm ikisi de jailbreak’tan sonra yapılıyor.alttaki linkteki tüm dillerin karakterlerini içerdiği ve tek hamlede kurulduğu için tavsiyem budur.(belki siz bunu değil diğerini görmüşsünüzdür diye ekliyorum) http://blogkindle.com/unicode-fonts-hack/

  Cevapla
 129. emrah
  emrah says:

  merhaba amazonda 139 ve 114 dolarlık iki farklı fiyat var bunun farkı nedir acaba, yardımcı olabilir misiniz.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   114 dolarlık Kindle with Special Offers ekran koruyucu olarak reklam sunuyor ve ev ekranının altında bir banner çıkıyor. Aynı zamanda size günlük fırsat sitelerinde sunulan fırsatlara benzer özel fırsatlar sunuyor.

   Kitap okuma deneyiminizi etkileyen bir durum söz konusu değil. Eğer bütçe konusunda sıkıntılarınız varsa çok makul bir seçenek.

   Cevapla
 130. Ramazan
  Ramazan says:

  Ben music ve documents klasörlerinin olduğu bölümde (kök klasörde) pictures adıyla bir klasör yarattım sonra da o klasörün içerisinde resimlerim diye bir klasör yarattım. o klasörün içerisine de 5 tane Jpeg formatlı fotoğraf koydum Ancak bu fotoğrafları ve yarattığım klasörleri göremiyorum. Ana menüden yani home tuşuna basınca çıkan bölümdeki kollleksiyonlar arasında benim yarattığım klasör görünmüyor. Nerede yanlış yaptım? Nereye bakmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu soru önceki yorumlarda birkaç kez daha soruldu, geçmiş yorumları okursanız bilgi sahibi olabilirsiniz. Alt+Z ya da Alt+G kombinasyonlarını deneyin.

   Cevapla
 131. Ersan Kumru
  Ersan Kumru says:

  İyi günler
  Benim önceliğim ingilizce kitap ve pdf lerdeki bilmediğim kelimelere sözlükten bakabilmek. Türkçe tercüme tercih ederim ama ingilizce de olabilir.
  Dokunmatik yada klavyeli modeller arasında kullanım açısından hangisini tercih etmemi önerirsiniz?

  Cevapla
 132. null
  null says:

  Burak Bey merhaba,

  Screensaver lı kindle ın Türkiye’de kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bilginiz var mı?

  Teşekkürler

  Cevapla
 133. ertan
  ertan says:

  merhaba tekrar ben birşey sormak istiyorum ben de bu yurtdışından sitelerden getirticem de kindle’ı bu oradaki isim farklı oluyor ama daha sonra amazon’un sitesinden mail adresi aldığımız zaman kindle için onun ismini biz belirliyoruz değil mi sonra sıkıntı olmasın?

  Cevapla
 134. bohemian
  bohemian says:

  Merhaba,kılıf kullanıyor musunuz? Amazonun kendi kılıfları gereksiz pahalı geldi.ayrıca ışığından çok da memnun değil kullananlar sanırım.Aşağıdaki kılıflardan almayı düşünüyorum,görüşlerinizi merak ediyorum. Bu arada amazon shippingi yaptıktan sonra mı parayı çekiyor acaba karttan?

  Acase Classic Kindle 3 (Latest Generation) Leather Case (Hot Pink) with Screen Protector Film Clear (Invisible)

  Pyrus Electronics 100% Real Leather Folio Case for Kindle 3 (Lastest Generation Kindle, Kindle Wi-Fi, or Kindle 3G + Wi-Fi , 6″ Display) – Black

  Bear Motion 100% Real Leather Folio Case for Kindle 3 (Lastest Generation Kindle, Kindle Wi-Fi, or Kindle 3G + Wi-Fi , 6″ Display) – Red

  Cevapla
 135. bohemian
  bohemian says:

  Bir şey daha soracaktım,bir arkadaşıma 114$lıktan sipariş ettim ama yukarda bi arkadaş amerika için geçerli demiş,o versiyonun burada kullanımında bi sorun çıkar mı sizce?ben wi-fi ile o sponsor reklamlarının çıkacağını düşünmüştüm aslında

  Cevapla
  • ertan
   ertan says:

   o 114 dolarda amazon.com da harcanabilecek promosyonlu hediye çeki ve diğer reklamlar var gerisi normal aynı kindle ucuz olmasının sebebi ekran koruyucu olarak reklamların çıkması bende araştırdım ve amazon.com daki yorumları okudum 114 dolarlıktan alacağım bakalım.

   Cevapla
   • Ipek AG
    Ipek AG says:

    :(((
    dunden beridir bana da lazim oldu. her yerde priz var ve 3 saatte sarj ediyormus prizden. saatlerce bilgisayara ttakili kalmak zorunda degil yani…
    Orijinali mi getirteyimm hepsiburda’dan mi alayim bilemiyorum. ooof

    Cevapla
 136. fatma
  fatma says:

  Merhaba, çok güzel bir araştırma yazısı olmuş. Sizin yazınızı okuduktan sonra kindle dx graphite sipariş ettim. ancak malesef hala gelmedi. gümrüğe takılmış, umarım yarın halledebilecegim. yalnız şöyle bir problem var. amerika da yaşayan türk bir satıcıdan aldım ürünü ve o açıp register etmemiş ürünü. türkiye de onun adresi ile yapabilecegimi söylüyor. bu mümkün mü?

  Cevapla
  • fatma
   fatma says:

   yazmayı unutmuşum 3g yi kullanabilmek için register yapmam gerekiyormuş ya nasıl olcak hiç anlamadım. sonuçta ıp adresinden türkiye de oldugum anlaşılcak onun adresini girsem bile. bilgilendirirseniz çok sevinirim..

   Cevapla
 137. fatma
  fatma says:

  Tekrar merhaba,

  Gümrükten bugün gümrük vergisi vermeden aldım kindle’ımı. Dediginiz gibi kindle’ın varlıgından haberleri yokmuş. O yüzden Türkiye de satışı olan reader lardan emsal değer biçmeye kalkıştılar bende amazonun sitesinden gösterdim fiyatını neyseki olumlu bir kadındı ve sorun çıkmadan hallettik. Kindle’ı elime ilk aldıgımdaki tepkim ‘aaa kağıt’ oldu. ciddende kağıt gibi. Çok enterasan şaşırmamak sevmemek elde değil. Ayrıca 3g’sinide hallettim. Rahatlıkla kullanabiliyorum. Ancak dediğiniz gibi çok işlevsel değil interneti ancak köşe yazılarını takip etmek için muhteşem bir ayrıcalık.

  Buradaki bilgiler inanın çok yararlı oldu, ne kadar teşekkür etsem az. Tekrar tekrar tekrar çok teşekkür ederim (=

  Cevapla
 138. ack
  ack says:

  merhaba,

  bir süre önce ayrıntılı incelemenizi okumuştum ve kindle almaya karar vermiştim. yakın zamanda amazon, kindle with special offers ı duyurunca da derhal sipariş verdim. ürün bugün elime geçti. 20 dolarlık kargo ücretiyle birlikte 134 dolara benim de bir kindle’ ım oldu.
  kindle with special offers la ilgili sorularınız varsa elimden geldiğince katkı sağlamak isterim.

  kullanışsız ürünlerini 2 katı fiyata satmaya çalışan birtakım kişiler karşısında da size sabır diliyorum. bu incelemeden yararlanmış binlerce insan gibi sizi ve yazdıklarınızı destekliyorum.

  teşekkürler.

  Cevapla
  • Ufuk
   Ufuk says:

   Merhaba öncelikle Kindle’ınızı güle güle kullanın.
   special offers konusunda birkaç sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.
   1) İçinde bulunan reklamlar hangi kısımda çıkıyor? (Kitap okurken veya wi-fi kullanırken birden karşımıza çıkmıyor değilmi.)
   2) Reklamları hiçbir şekilde kaldıramıyormuyuz?
   3) Sizin bu reklamlar konusunda canınızı sıkan kısımlar var mı?

   Cevapla
   • ack
    ack says:

    1) reklamlar sadece ana sayfanın alt kısmında şerit şeklinde çıkıyor. bir de ekran koruyucuların hepsi reklamlı. normal okurken veya wifi kullanırken çıkması sözkonusu değil.
    2) reklamları kaldırmak belki çeşitli şekillerde mümkün olabilir ama enteresandır ki ben reklamlı daha çok seviyorum. amazon’un admash diye bir uygulaması da var. bunda ileride gösterilecek reklamlı ekran koruyucuları oylama şansımız oluyor. bu şekilde daha yaratıcı veya esprili reklamlar yapmaya gayret gösterdiklerini söyleyebilirim.
    3) bazen benim oy verdiğim ekran koruyucu seçilmediğinde canım sıkılıyor ama genel anlamda güzel ekran koruyucular reklamlı olmasına rağmen.

    Cevapla
 139. fatma
  fatma says:

  Tekrar Merhaba,
  Farklı gazetelerde yazan bir kaç köşe yazarını takip ediyorum ancak kullandıgım siteyi kindle da kullanamıyorum. sizin önerebileceginiz bir site var mı? ya da direk mail yoluyla favori yazarlarımızın yazılarını mail olarak gönderen bir site, ya da abonolik var mı? celibre ye baktım ancak orda sadece 2 tane gazete var türk yayını olan. birde kindle a nasıl celibreyi kurdugunuzu hiç anlamadım doğrusu..

  Cevapla
 140. yasin
  yasin says:

  shipito yu kullanarak amazon kindle satın aldım gümrüğe takıldı mağdur oldum ankarada yaşıyorm fedexten ankara gümrüğe gönderilmesi için talepte blndm ne yapabilirim yardmcı olun fedexteki 800-1000 arasında para verirsiniz diyp durdu bu nasıl birşey ya eğlence amaçlı alıyoruz sanki öğrenciyiz şu bize sundukları cezaya bak ! Burak bey ne yapabiliriz bu konuda bir yolu var mı :/

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bana daha çok birileri “komisyon” almak için biraz gözünüzü korkutmaya çalışmış gibi geldi, bu kadar tutmaz. Gümrüğe takılma konusunda bakınız önceki yorumlar.

   Yapmanız gereken gümrük müdürlüğüne gidip gönderinizin ticari amaçlı olmadığı ve maliyetinin shipping hariç 150 euro’luk muafiyet sınırının altında kaldığına dair ikna etmek (Memuruna göre internetten direkt cihazın web sayfasına girip fiyatını gösterebilir, kredi kartı ekstrenizdeki ilgili harcamayı gösterebilir ya da sözlü olarak ikna etmeyi deneyebilirsiniz.)

   Cevapla
   • yasin
    yasin says:

    teşekkür ederim kardeşim bu yazı için emek harcadğn için ve bizlerle ilgilendiğin için Şu işten bir çıkaym fedexi kullanmcm oradan oraya telefonlara yönlendirdiler durdular. Ankara gümrüğe gelmesi için fax çektim artık moralimin bozulmasından bazı şeyleri yazmayı unutmuşum yarın tekrar arayım düzeltmelerini isteyeceğim. Artık tekrar tekrar arayıp farklı kişilere derdimi anlatıp durdum. Bizim yapacağımız birşey yok.Gümrüğe karışmıyoruz firma olarak dediler. Diyorum kitap okuyucu yasak bir ürün değil 139 dolar ürünün fiyatı anlamadılar ki gümrükte anlamamış sorun çıkarttı. Umarım alabilirim ankaraya gelirse havaalanına mı geliyor ürün nereye gelecek bunu bile bilmiyorum fedex görfevlisi bir numara verdi fedexin gümrük ofisi mi var anlamadım ?

    Cevapla
 141. yasin
  yasin says:

  fedexten uzak durun !!!!!! Ürünü pttyle alsaymşm gümrükte takılmayabilirmiş hatta para vermeyebilirmişim. Fedexle getirttiğim için vergisini herşeyini vermeden alamıyormuşum ürünü. ordino parası v.s ne kadar masraf olacak bilmiyorum. Daha ankaraya gelmedi ürünüm istanbul da.. Kazıklamak için herşeyi yapıyorlar .

  Cevapla
 142. ertan
  ertan says:

  bu yeni gümrük kuralları ne zaman yürürlüğe girdi? bir arkadaşım getirtmiş hiç bir sorun çıkmamış bende getirtmek istiyorum aynı şekilde

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu yeni genelge Nisan ortasında yürürlüğe girdi; fakat ticari amaçla sürekli yurtdışından bir şeyler getirtmiyorsanız bu genelgeden etkilenmezsiniz. Yukarıdaki olay tamamen Fedex’in işgüzarlığı. Yoksa ben de yakın zamanda Borderlinx üzerinden DHL kullandım ve sorun yaşamadım.

   Cevapla
  • fatma
   fatma says:

   gümrüğe takılmıştı benim kindle ancak amazon sitesinden gösterirseniz kindle ı ve gümrük sınırının aşağısında oldgunu belirtirseniz sorun olmaz. ben kindle dx almıştım. 139 dolarlık fatura koydu satın aldıgım kişi ki gümrüğe takılmasın diye. birde hediye olarak gönderdi. yenide takıldı ürünü tanımadıkları için. ama sonrasında gümrüğe gidince hediye oldugunu ve amazondaki fiyatını gösterdim, tabi 139 dolarlık olanı. sorun çıkmadı sonra hemen gidip postahaneden aldım. umarım sorun çıkmaz sizde.

   Cevapla
 143. 1999
  1999 says:

  ben sony reader prs kullanıyorum .
  memnunum.fakat internet sayfalarının boyutu okuma için elverişli değil.
  bende sadece internette gazete ,dergi okuma için hangi ebook önerirsiniz?

  Cevapla
 144. 1999
  1999 says:

  ben sony reader prs kullanıyorum .
  memnunum.fakat internet sayfalarının boyutu okuma için elverişli değil.
  bende sadece internette gazete ,dergi okuma için hangi ebook önerirsiniz?
  kındle dx internet için uygun mu?

  Cevapla
 145. Reyhan
  Reyhan says:

  Hocam bu güzel paylaşım için teşşekürler, uzun süredir bu biçimde alış veriş yapmak isteyim ve aklına pek çok soru takılan kişiye ilaç gibi geldin,

  Ben de söylediğin yöntemle kindle aldım,

  Aracı kargı şirketi olarak NYBOX’ı kullandım, 1,1 lb kutu ağırlığı belirttiler, kargı için 24USD para verdim, ve hiç sorunsuz 1 hafta içinde elime ulaştı, tabi onlar, kargo gift’tir diye yazmışlar, belirtmeseniz de bu yola gidiyor kargo şirketleri anladığım kadarı ile.

  sadece kılıf almadığım için pişman oldum, onu da başka bir biçimde tedarik edeceğim.

  İdefix kitapları yorumlarda dendiği gibi direkt olarak okutulamıyor, E-Pub’ı Mobi formatına çevirmek gerekiyor, ancak bu da e-pub kitaplar protected oldukları için direkt olarak yapılamıyor, bu sebeple önce e-pub’ı kırıp ardından mobi’ye çevirebiliriz, bu işlemi eğer kitapı gerçekten satın aldıysanız gerçekleştirmenizde hiç bir sakınca yok.

  Saygılarımla.

  Cevapla
 146. beste
  beste says:

  Hic aklimda yokken bu detayli ve bilgilendirici yazi sayesinde simdi bende almak istiyorum:) cok tesekkurler emeklerinize saglik. Fransa’dan sevgiler

  Cevapla
 147. fatma
  fatma says:

  Merhaba,

  Bu twitterda kitaptan paylaşım yapmamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 148. ceys
  ceys says:

  Merhaba,
  acaba bu ingilizce türkçe sözlüğü yüklersek kindle garanti kapsamından çıkıyor mu?
  bir de instapaper diye bir uygulama var nasıl kullanılıyor ?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 149. tuo
  tuo says:

  cok ıyı bı calısma tebrık ederım.amazon kullanan arkaslar text-to-speech için bilgilrndirirseniz sevinirim.teşekkürler

  Cevapla
 150. vaiocnr
  vaiocnr says:

  Cihazınız kesinlikle garanti kapsamından çıkmaz. Lakin siz bu sözlük yüklemesi için Jailbreak işlemi yapmıyorsunuz. Sözlüğü normal bir kitap yükler gibi cihazının içine atıyorsunuz. Sözlük olarak da İngilizce-İngilizce yerine İngilizce-Türkçe sözlüğü seçiyorsunuz.

  Cevapla
 151. Tamer Duruakan
  Tamer Duruakan says:

  Merhaba, kindle dx sahibiyim.Genelde pdf dosyalarını direk atıp okuyorum, henüz hiç format dönüştürmeyle uğraşmadım.Direk pdf okumak cihazın ömrünü kısaltır mı ? Çünkü cihazı resetlerken (7saniye basılı tutuyorum ve bırakıyorum) beyaz çizgiler oluşuyor.Yeniden açılınca ve kullanınca bir problem yok ama danışmak istedim bu tür bir problem olabiliyor mu diye.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle sadece Amazon’da satılan bir ürün olduğu için ebay’den kesinlikle ve kesinlikle almayın. Ebay’de daha ucuza bulmanız mümkün değil. Ayrıca, Kindle 3 fiyatına “yanlışlıkla” Kindle 2 alabilirsiniz.

   Cevapla
  • thomass
   thomass says:

   ben ebaydan aldım ve bir sorun yaşamadım. (Şansıma satan Türk çıktı 🙂 ) Ama gerçekten çok dikkatli olmak lazım. Ürününün tanımına ve satan şahsın profil değerlerine iki üç kez dikkat edin. almadan önce mesaj atarak kafanızdaki şüpheleri giderin. Biraz şansa bakan bir mesele açıkçası…

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Ebay’den almak bazı açılardan daha kolay olsa da Kindle ve Nook sadece kendi internet sitelerinde ve onaylı bazı mağazalarda sabit fiyattan satıldığı için bu fiyattan çok ucuz olması durumunda ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Özellikle Kindle 3 yerine Kindle 2 ya da New Nook yerine önceki nesil Nook olabilir.

    Cevapla
 152. null
  null says:

  Günaydın,

  13.05.2011 de kindle special offers’ım elime ulaştı. Fakat son olarak dün akşam kullandıktan sonra sabah açtığımda ekranın donduğunu gördüm. Amazonun sitesinde yapılması gerekenleri uyguladım fakat herhangi bir değişiklik olmadı ve bugün Amazon’a mail attım. Aranızda bu gibi bir sorunla karşılaşan oldu mu ve akabinde amazon ile ilgili görüşme yapan var ise tecrbelerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.

  Cevapla
  • Issız Adam
   Issız Adam says:

   selam. amazon’dan kindle satın almak istedim ama türkiye’ye yollamadıklarını belirten bir ibare çıktı karşıma. siz nasıl getirmeyi başardınız merak ettim. teşekkürler.

   Cevapla
  • fahriye
   fahriye says:

   benimde kindle arada donuyor ama 1 dakika sonra kendine geliyor. ancak birkaç arkadaş yazmış daha önce ekşi ve başka bir siteye tam hatırlamıyorum. kısacası kindle da herhangi bir sorun çıkınca hemen yenisini yolluyorlarmış. maille ulaştıysan muhtemelen sana döneceklerdir.

   Cevapla
   • ceys
    ceys says:

    benim kindle imda wifi yle baglandıktan sonra donuyor bazen resetlemem gerekiyor iki uc kez oyle oldu ama sanırım sadece wifinin iyi cekmediği yerlerde oyle oluyor

    Cevapla
 153. fahriye
  fahriye says:

  merhaba, ben idefix ya da dr dan e-kitap alacagım ancak nasıl almam gerektigi hakkında hiçbir bilgim yok ve kindle e-pub desteklemedigi için nasıl yol izleyecegim onu da bilmiyorum. e-kitap alan arkadaşlar varsa nasıl aldıklarını ve hangi yollarla okuduklarını yazarlarsa çok sevinirim.

  Cevapla
 154. Osman Kura
  Osman Kura says:

  merhaba, benim merak ettiğim bir soru var. bazı sitelerde pdf’leri kindle’da okuyabilmek için önce amazon’a göndermek gerektiği şeklinde bilgi gördüm. böyle birşey var mı? örneğin ben internetten indirdiğim herhangi bir pdf’yi direk olarak usb’den kindle’a atıp hemen okuyamıyor muyum. bu arada incelemeniz çok güzel başarılar dilerim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hayır, okuyabilirsiniz, sorun olmaz.

   Amazon’a gönderim, dosyayı cihazınıza kablosuz ağ üzerinden yüklemek isterseniz alternatif olarak kullanabileceğiniz bir yöntem. Zaten bu durumda da aslında dosyayı kendi Kindle email adresinize gönderiyorsunuz.

   Cevapla
  • Nuran Atakan
   Nuran Atakan says:

   Burak Bey, daha önce dile getirdiğiniz bir şeyi ben de deneyimlerim doğrultusunda tekrar belirteyim istedim. Resimli olmayan pdfleri kindle’a atmak için hiç uğraşmıyorum. evet pdf atmak ve okumak mümkün ama kindle üzerinde mobinin nimetlerinden yararlanmak bambaşka:)Doğrudan calibre ile mobiye çevirip öyle atıyorum ve okuyorum. Calibre kesinlikle çok güzel bir program..

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    3G özelliği Türkiye’de çalışıyor; fakat önceki yorumlara bakacak olursanız, Amazon belirli bir süreden sonra kısıtlayabilir. Bu durumda da ABD’de yaşadığınızı belgelemeniz ya da cihazı ABD’ye götürüp getirmeniz gerekir. Kısıtlaması halinde sadece Wikipedia ve Amazon’un mağazasına girebiliyorsunuz.

    Buna karşın eğer yakın zamanda almayı düşünüyorsanız, 25 dolarlık hediye çeki hediyeli Kindle 3G çok cazip bir kampanya olmuş. Bu durumda wifi’lı Kindle ile arasında çok ciddi bir fiyat farkı olmuyor.

    Cevapla
 155. Ipek AG
  Ipek AG says:

  Çok enteresan bir şey oldu. Kindle ile WiFi baglanip bir kitap satin aldim ve baglantiyi kesip okumaya basladim. Tekrar ana ekrana dondugumde bir uyari cikti. “kusura bakmayin, kredi kartinizdan odeme cekilememistir lutfen baglanti kurun” gibi bir sey.
  sanal kartimin bilgileri var amazonda. ve evet, limiti bitirmisim gecen gun. demin girdim limiti arttirdim, odemeyi tazeledim. olay bitti.
  olayin enteresan olan kismi: “kardeşim önce parayi ode, sonra alirsin kitabi” dememeleri.
  simdiye kadar iyi bir sicilim oldugundan mi boyle bilmiyorum ama 8 dolarlik kitap icin vikvik etmemeleri hosuma gitti. Amazon iyi bir site.

  Cevapla
 156. Bahtiyar Hoca
  Bahtiyar Hoca says:

  Kafamda neredeyse hiç sorun kalmadı.Tek sorun hibrit ekranları bekleyip tablet+ebookreader olan bir cihaz alsammı diye düşünüyorum şu an tek tük örnekler var ama henüz yaygınlaşmadı 1 sene kadar gider diye düşünüyorum.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Hybrid cihazlar aslında uzunca bir süredir piyasada mevcut (teknik olarak Nook da böyle bir cihaz.). Sorun şu ki bu cihazların pil ömrü düşük, ekranları küçük ve fiyatları gereksiz pahalı. O yüzden çok da cazip olmuyor.

   En iyisi ya e-book reader ya da tablet almak. Bu da tamamen sizin ihtiyaçlarınızla ilişkili bir karar.

   Cevapla
 157. Musti
  Musti says:

  Bu [GUI Plugin] Kindle Collections eklentisi bir hack midir jailbreak gibi yoksa basit bir editlememidir? Kullanmakta tereddüt ettim.

  Cevapla
 158. Onur
  Onur says:

  Sadece bir sorum olacak amazon kindlenın sponsorlu olması kitap okumada bir rahatsızlık yada başka bir şey veriyor mu?

  Cevapla
 159. muharrem
  muharrem says:

  Merhaba ,
  ben ikinci elden bir adet amazon kindle dx9.7 internatıonal versiyon kitap okuyucu aldım. kindle yazılımını güncelledim.adıma kayıt yaptırdım.cihazımda hem kindle hem duokan alternatif yazılım kullanıyorum.çok memnunum.
  cihazımı ile vikipedia ve kindle store dışında internet bağlantısı mümkün olmuyor.acaba kayıt sonrası cihazım blokemi edildi.
  yoksa kitap okuyucularının tümü ile türkiyeden interneterimi mümkün değilmi.cevabınızı bekliyorum.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle’daki 3G bağlantısının genel özelliği. Cihazınızla ABD’den bağlanır ve sonra Türkiye’ye geri gelir ya da ABD’de oturduğunuzu kanıtlarsanız her siteye bağlanabilirsiniz.

   Cevapla
 160. tayfun
  tayfun says:

  burak bey, yeni bir uygulama hakkında bilgi vermek istedim.( klip.me ).uygulama kafa yedirtecek cinsten. uygulamaya yüklüyorsunuz.sonra herhangi bir internet sayfasında tek tuşla 10sn içinde Kindle’ınıza gönderiyor…
  ben usb kullanmadan nasıl kitap gönderirim diye araştırırken buldum.sanırım kitap gönderemiyorum bu uygulama ile.mümkünse e-mail üzerinden kitap göndermeyi açıklar mısınız?

  Cevapla
  • tarık toğrul
   tarık toğrul says:

   arkadaşlar ben yeni ldım. ama kullanamıyorum.. acil olarak bana ilk şarj süresini yazar mısınız..ayrıca amazona kredi krtımı vermeden internete girememmi..daha sorecağım bir sürü soru var ma bunlar acil :))

   Cevapla
   • Burak
    Burak says:

    Önceki yorumlara bakarsanız bütün cihazlarda bu özellik mevcut. Hatta Kindle’da artık Türkçe sözlük bile mevcut. Yine detayını önceki yorumlarda görebilirsiniz.

    Cevapla
 161. Murat D.
  Murat D. says:

  yeni Nook 2 için ilk yorumlarınız nelerdir hocam?

  dokunmatik olmasına rağmen, ekranının eskiye oranla daha iyi bir deneyim yaşattığı söyleniyor.

  Barnes&Noble ‘ın yeni Kindle hamlelerine bir cevabı olabilir mi, başarılı olur mu sizce?

  Cevapla
   • Murat D.
    Murat D. says:

    Merakla bekliyoruz hocam..
    şimdiye kadar ürünle ilgili okuduğum tüm yorumlar oldukça olumluydu.
    browser ve audio eksikliği dışında, eksi diyebileceğimiz pek bir yönü yok gibi.
    fiyat da hiç fena değil

    Cevapla
  • Murat D.
   Murat D. says:

   Eksiklere ek olarak sadece Portrait modunda görüntüleme yapabildiğine dair de şikayetler geliyor. Özellikle pdf tipi, sadece metinden oluşmayan dosyalarda sıkıntı yaratabilecek bir durum olabilir.
   Sizin de incelemenizi merakla beklemekteyiz.

   Cevapla
 162. Aytug Alatas
  Aytug Alatas says:

  üstad benide bir kindle 3 sahibi ettin okudum hemen gittim aldım netten, malum ikinci el sitesinden sıfır olacak gelecek inşallah,

  ellerine parmaklarına sağlık çok güzel paylaşım….

  Cevapla
 163. muharrem
  muharrem says:

  206 nolu sorunumma ek:
  Birçok e kitap kullanıcısı wifi,3g interneti kullanabildiğini iddia ediyor,benim amazon kindle dx beyaz internetional B005 cihazımın internet özelliğini kullanabilmem için neler yapmam gerekiyor.
  teşekkür ederim.

  Cevapla
 164. kandemirgs
  kandemirgs says:

  peki kindle yüklediğiniz bir pdf. formatı her türlü açılabiliyor mu? İçinde tablolar varsa kayma oluyor mu? Ya da dipnot varsa yazı aralarına kayıyor mu?

  şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   PDF formatının özelliği, cep telefonunda da, Kindle’da da, tablette de, bilgisayarda da açsanız dosya görünümünün bozulmamasıdır.

   Cevapla
 165. emre
  emre says:

  Burak bey, güzel derlemeniz için teşekkür ederim. Şunu belirtmek isterim ki, şimdiye kadar okudğum en detaylı türkçe inceleme olmuş. Bana çok faydası oldu ve aklımdaki bütün sorulara cevap verdi.:D

  Cevapla
 166. Yasin
  Yasin says:

  Merhaba Burak bey. Emeginize saglik ne guzel bir sayfa hazirlamissiniz. Ben surekli seyehat eden biriyim ve her sefeinde bilgisayarimi sirtlayip göturmem cogu zaman hammallik gibi geliyor bu nedenle tablet bilgisayarlardan almak istiyorum ama hangisinin kitap okuma formatinda ve tabi özellikle turkce kitap satinalma ve kendi elektronik kitapligimi olusturma formatinda oldugunu bilmiyorum. Verdiginiz bilgilerden anladigim kadariyla Sony PRS 950 turkce kitap okumak icin en ideali ve WiFi agina sahip ayrica yine yanlis anlamadiysam sony PRS 950 nin kendi bunyesinde bir turkce kitaplik ( kac adet oldugunu bilmiyorum ) bulunmakta.

  Google adroid tablet : Tabtech M7 8GB 7″ Google Android Tablet PC with Multi-Touch CAPACITIVE touch screen and Android 2.2 Froyo (supports Flash 10.3 latest version – BBC iPlayer & Youtube etc) – working Android Market – Samsung 1GHz Processor – 2MP Camera , anladigimkadariyla iy bir adroid tablet ustelik iPad larda olmayan USB giriside var ama kendi bunyesinde turkce kitapligi varmi veya turkce kitap satin alma-okuma da bir problem yasanirmi bilimiyorum. Bu konuda bir bilgi verirseniz cok sevinirim.

  Selamlar
  Yasin

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Bu Çin malı tabletlerden kesinlikle uzak durun. Bu cihazlar hem çok kalitesiz hem de gözünüzü yorar.

   Sony’lerin kendi Türkçe kütüphanesi yok; fakat Türkiye’de satılan kitapları sorunsuz destekler.

   Cevapla
 167. Aytug Alatas
  Aytug Alatas says:

  üstad cihazım geldi … hemen birşey danışayım, resimleri calibre ile dönüştürürken kitaba işledim ama kitap ilk açıldığında oresim gelmiyor direk yazıdan başlıyor, ben isteiyorumki kitap gibi olsun, ilk açıldığında o resim çıksın, olabilirmi o benmi beceremedimki ?

  Cevapla
 168. 13
  13 says:

  sony reader prs 650 ülkemiz de neden satılmıyor ? saatli radyosuna kadar sony türkiye getirmiş ama böyle yeni çıkmış muhteşem ürünü getirmemiş çok üzüldüm çok.

  Cevapla
 169. oktay
  oktay says:

  arkadaslar kindle 3g li modeli aldım bir arkadastan..iki soru soracaktım..3 g ozelligini goremedim henuz..bi yerdenmi acılıyor…ikinci sorum ise pc ye taktıgımda usb aygıtı tanınmadı diyor…bilgisayarım kısmında da cıkmıyor..ne yapmam lazım

  Cevapla
 170. kacete
  kacete says:

  merhabalar,

  amerika adresi veren sitelerin hepsi güvenilir midir (sizin araştırma yazısı içinde verdikleriniz) ? Herhangi bir dolandırma olayı olmaz değil mi? teşekkürler

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Aslında o kadar da harika bir cihaz değil, nispeten eski ve E-Ink Vizplex kullandığı için görüntü kalitesi Kindle ya da Sony gibi değil. Bu cihazla ilgili daha önce de yorumlarım olmuştu diye hatırlıyorum.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Yazıda da belirttiğim gibi bu sitelerin büyük bir kısmının az da olsa riski bulunuyor. Önceki yorumlara bakarsanız hangi siteleri daha güvenilir olduğuna dair bilgi edinebilirsiniz.

   Cevapla
 171. Vahap
  Vahap says:

  Slm Burak Bey, 139 $ lık kindle 3 wi-fi satın aldım. Üç gün önce elime geçti. Wi-fi ile nete bağlanamıyorum. Ortak net kullanıyoruz, wireless in şifresini doğru yazmama rağmen ya şifreyi tekrar girmemi, ya set up kısmına girmemi ya da bağlanmayı ertelememi istiyor. Set up kısmında tüm olası seçenekleri denedim ama olmadı…Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Cihaz daha yeni çıktığı için bu konuda kesin bir bilgim olmamakla birlikte, Amazon cihazın özelliklerinin birebir aynı olduğunu söylüyor, bu durumda kullanılabilir.

   Cevapla
  • Musti
   Musti says:

   ağ alt geçidi gibi ayarları yapmanız gerekiyor ve dns’de. tıpkı pc’de ki gibi tabi farklı bir ip ile.
   pcdeki ip 192.168.2.2 ise sizi 2.3 vermeniz lazım.. Bende yapmayınca sizde ki hatayı alıyordum.

   Cevapla
 172. bohemian
  bohemian says:

  merhaba,benim amazon hesabımdan arkadaşıma ve kendime 2 kindle almıştım.arkadaşım kindleını başka amazon hesabına aktarma imkanı var mı acaba biliyormusunuz?

  Cevapla
 173. oktay
  oktay says:

  okudugum kitaplari faceooka yada twittera ekleyemiyorum.sadece amozondan alınan kitaplar mı ekleniyor acaba..ayarlardan ekledim facebook ve twitter adresimi…ama this content does not support sharing diye hata veriyor

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Tabii kılıf mutlaka ve mutlaka kullanın.

   Amazon’un kılıflarının en önemli avantajı, Kindle’a cihazın solundaki klipsler aracılığıyla sabitlenebilmesi ve ışığının da enerjisini doğrudan cihazdan alabilmesi.
   Gösterdiğiniz kılıflar fiyatlarına göre makul olmakla birlikte, kılıfların kilit kısımları bazen sinir bozucu olabiliyor. Özellikle de ilk kılıfta bu kısım tam ekranın üzerinde kaldığı için okurken rahatsızlık veriyor, sürekli kenara çekmeniz lazım. Bununla birlikte ilk kılıfın ek bir dezavantajı daha var, kapağı diğerleri gibi tamamen arkaya gitmediği için tutması biraz daha zahmetli.

   Cevapla
   • bohemian
    bohemian says:

    teşekkürler yorumlarınız için.klips olayını hiç düşünmemiştim gerçekten.dealextremede de 10$ civarında kılıflar var belki orda alırım diye düşünüyordum,ama bunların gerçek deri olması cezbetti.

    Cevapla
   • bohemian
    bohemian says:

    114$in reklamları sadece ekran koruyucu modunda çıkacağı için sorun olmayacağını düşündüm ben de.kindleım da zaten kargolanmış .bu arada yorumlarda ışıkla ilgili çok sorun oluştuğunu ayrıca fazla aydınlatmadığını okudum,ondan almak istemedim.onun yerine pille çalışan kılıfın yanına sıkıştırabileceğim ayrı bir ışık alıcam,bikaç dolarlık bişey o da ztn.

    Cevapla
   • bohemian
    bohemian says:

    yorumlarda ışıkla ilgili çok sorun oluştuğunu ayrıca fazla aydınlatmadığını okudum,ondan almak istemedim.onun yerine pille çalışan kılıfın yanına sıkıştırabileceğim ayrı bir ışık alıcam,bikaç dolarlık bişey o da ztn.

    Cevapla
  • arzu
   arzu says:

   Merhaba,

   Ben amazonun ışıklı deri kılıfını kullanıyorum. Çok memnunum. Sadece kindle’ın okuma alanını aydınlatıyor etrafı ışık vermiyor. Gece karanlıkta sadece o ışıkla ile kitap okuyabiliyorum. Çok güçlü bir ışık olmadığı için de gözlerimi yormuyor. Dediğim gibi çok güçlü bir ışığı olmasada bence yeterli.

   Cevapla
 174. Ethem
  Ethem says:

  Teşekkür ederim, ben de evvelki gün aldım bir tane, çok tedirgin oldum ilk önce çünkü taobao.com dan aldım cihazı, ve çince seviyem satıcının gerçek mi yoksa replikasyon bir cihaz mı sattığını anlamama yetmedi. Nedenine gelince kadın cihazın USA den geldiğini söylemekle beraber çinde üretildiğini söylüyordu. Bir Apple ürünü alacak olsan da bu böyle diyordu, ben meseleyei anlamamışım marka her ne kadar USA orjinli olsa da üretim yeri burası yani çin olduğu için böyle diyormuş, her neyse aldım ve ertesi gün geldi cihaz. Her ne kadar Chung adına da kayıtlı olsa deregister ettim ve kendime kaydettim. Cİhazı tamamen Çince yapmam veya yapabilmem için içinden (kargo paketinin içinden yoksa kindle paketini ilk ben açtım) bir dvd çıktı ve çin klasikleri de dahil bir sürü sözlük vb kitap ve yardımcı programlar çıktı.
  Daha cihazı açmamıştım ve ekrana ne yapıştırmışlar diye düşünürken onun ekranın kendisi olduğunu görünce şaşırdım.
  3 gün oldu ve gayet memnunum, yalnız ışıklı kılıf çok enerji harcamaz mı diye merak ediyorum?
  USA den ucuza aldım desem yalan olmaz 135 USD.
  Bu sitedeki bilgilere de göz atınca iyi ki almışım diyorum.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Cihaz daha yeni çıktığı için bu konuda kesin bir bilgim olmamakla birlikte, Amazon cihazın özelliklerinin birebir aynı olduğunu söylüyor, sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

   Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle’ın fiyatı tüm dünyada 139$ ve sadece Amazon’da satılmaktadır. Bu fiyattan ucuza aldıysanız işin içinde başka bir iş olabilir.

   Cevapla
  • ademoğlu adem
   ademoğlu adem says:

   fiyat dişindaki diğer şeyler gayet doğru. Çince bir proğram da mevcut halihazırda Duokan, DuokanLite. Amazon’a kaydedebildiğine göre sorun yok(orjinal) , hayırlı olsun 🙂

   Cevapla
 175. hikmet
  hikmet says:

  Burak bey bu güzel emeğinize teşekkürler. sizin de tavsiyeniz ile kindle 3 aldım. elimde pdf formatında 30-40 kitap var. hepsini de kindle ye yükledim. ama çok küçük yazı karakterleri var okunmuyor hiç birisi. Aa tuşu ile yazıyı büyütemiyorum malesef, zoom yapıyor sayfanın 1/4 lük kısmında sayfa 4-5 parçaya bölünüyor. yan da çevirsem olmuyor. okumak tam bi işlence ve kullanamadım bile cihazı. bu durumu nasıl düzeltebilirim veya kindle 3 te gayet okunacak büyüklükte tek sayfaya sığan yazıların olduğu türkçe kitapları nereden bulabilir ve alabilirim.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Anladığım kadarıyla korsan kitap kullanıyorsunuz ve muhtemelen bu kitaplar taranmış kitaplar olduğu için de görüntülemede sorun yaşıyorsunuz.

   Orijinal Türkçe ebook’lar EPUB formatında satılmaktadır, PDF değildir. Bu kitapları sorunsuz bir şekilde okuyabilirsiniz. (Kindle’da okumak için detaylarına girmeyeceğim ek bir işleme ihtiyaç vardır; fakat formatı bozulmaz.)

   Cevapla
  • Musti
   Musti says:

   abbyy fine reader ile taratmanız gerekli ham haldeki o pdfleri.

   diğer “türkçe mobi kitaplar”ı google’dan sorabilirsiniz var biraz. 🙂

   Cevapla
 176. oguzcana
  oguzcana says:

  Lütfen yardım edin. İnternette dolaşmaya çalıştığımda due to local… ile başlayan bir hata veriyor. Adresimi türkiye olarak değiştirdim ama bi sonuç vermedi. Ne yapabilirim?

  Cevapla
   • fatma
    fatma says:

    çok teşekkür ederim için rahatladı. bir de bir şey daha soracagım. benim kargom gümrüğe takıldı.gönderen arkadaş hediye olarak işaretleyip gönderdi. kindle ı da 139 dolar olarak göstermiş ve 28.5 dolarda kargo ücreti. buna rağmen ptt dekiler bana kargomo vermedi ve beni bursa gümrük müdürlüğüne yönlendirdiler. gümrükten kurtulmak için ne yapmam gerekiyor. yani zaten hediye yazıyor üstüne üstlük gümrük sınırını da aşmış değilim. ne yapıcam hiç bilemedim.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Sanırım yeni genelgeden dolayı bu aralar işi biraz daha sıkı tutuyorlar ya da Bursa’dakiler bu cihazı tanımıyorlar, bu fiyata elektronik alet olur mu diye düşünmüş olabilirler. (Neyse ki hiç işim düşmedi ama duyduğum kadarıyla İstanbul’da bu cihazı ve fiyatını artık çok iyi bildikleri için sorun çıkarmıyorlar.)

     Yapmanız gereken gümrük müdürlüğüne gidip gönderinizin ticari amaçlı olmadığı ve maliyetinin shipping hariç 150 euro’luk muafiyet sınırının altında kaldığına dair ikna etmek. (Memuruna göre internetten direkt cihazın web sayfasına girip fiyatını gösterebilir, kredi kartı ekstrenizdeki ilgili harcamayı gösterebilir ya da sözlü olarak ikna etmeyi deneyebilirsiniz.)

     Cevapla
 177. Serhat Haser
  Serhat Haser says:

  Merhaba, ben de bu makaleden sonra dayanamayıp Kindle aldım 🙂

  Yalnız bir sorum olacak. Kindle’a MOBI’ye çevirip attığım dosyalar kendilerine verdiğim isimle değil, acaip isimlerle görünüyor arşivde. Örnek: Yazar ve kitap adı şeklinde isimlendirdiğim dosya Kindle’ı açınca Microsoft Word – Yeni Microsoft Word Dosyası.doc şeklinde listeleniyor. Bu durumda açmadan ne olduğunu da bilemiyorum. Sadece kendilerine verdiğim isimlerle listelenmelerini istiyorum ama bunu sağlamanın bir yolu var mıdır acaba?

  Cevapla
 178. ceys
  ceys says:

  merabalar
  kindle ın reklamlısını kullananlar var mı ? sanırım okumayı engellemıyor ama merak ettiğim renklamlar surekli degişiyorsa şarj suresini falan azaltıyor mu ?

  Cevapla
  • aytug alatas
   aytug alatas says:

   şarj ile ilgili sıkıntı yok ama sinir ediyor sadece, register etmeden önce ne güzel kitap resimleri çıkardı şimdi yok.. ona göre seçin…

   Cevapla
 179. blackeagle1245
  blackeagle1245 says:

  kindle’ın reklamlı olanını kullanıyorum hiç bir problemi yok kesinlikle tavsiye edebilirim sadece ekran koruyucusu reklam o kadar. Benim de bir sorum olacak satranç nerden bulabilirim kindle için teşekkürler. Bu arada bu siteyi yazan arkadaşa çok teşekkür ediyorum çok faydası oldu almamda.

  Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Kindle için satrancı buradan indirebilirsiniz. Şu anda mevcut olan tek satranç uygulaması bu. Ben indirimdeyken almıştım; ama henüz çok fazla oynama fırsatım olmadı.

   Cevapla
 180. aytug alatas
  aytug alatas says:

  birşey de ben sorayım calibre de dönüştürme ayarlarını yapınca pdf te sorun çözülüyor ama,word ve txt de çözülmüyor, bu ayarları bilen bir arkadaş varmı acaba txt ve word de afalladık türkçe karakterleri yemedi…

  Cevapla
  • Musti
   Musti says:

   txt dosyasını çevirmeden önce farklı kaydet deyip utf-8 kodunu seçin. word dosyasını da utf-8 kodlu text dosyası haline getirip sonra mobi yapabilirsiniz(kesin çözüm olmamakla birlikte) ama text içinde resim formatları barındırılamıyor.

   Cevapla
  • ademoğlu adem
   ademoğlu adem says:

   word’u html olarak kaydedin mobilpocket creatorde çevrirken encoding’i utf-8 olarak kullanın, umarım işe yarar. Ama amazonun email servisi ayarsız güzel çalışıyor.

   Cevapla
 181. Murat's Kindle
  Murat's Kindle says:

  Merhaba, çok başarılı bir inceleme yapmışsınız..teşekkürler.. Dün itibariyle Kindle siparişi verdim. Merak ettiğim birkaç konu var: Sözlük kapsamlı mıdır? ve sadece sözlük olarak kullanmak için yeterli mi? İngilizce basılı kitabı okurken kindle’ı sözlük olarak kullanabilir miyim? Bir de çok sayfadan oluşan pdf dosyaları sıkıntı yaratır mı,(1000 sayfalık 50 mb büyüklüğünde bir dosya var örneğin)..? pdf metninde arama fonksiyonu mevcut ve hızlı mı?

  Cevapla
 182. ceys
  ceys says:

  merabalar
  elimde doc formatında kitaplar vardı onları primo pdf programıyla pdf e çevirdim ama şimdi de calibre cogunun formatını tanımıyor ne yapabilirim ? 🙁

  Cevapla
  • ceys
   ceys says:

   bir de kindle i sarj etmek için tamamen bataryanın bitmesini mi beklemeliyiz ? batarya tipi nedir?
   cok soru sordum ama amazon un sitesinde txt ve doc destekledigi yazıyor hiç deneyen oldu muu?
   tesekkurler

   Cevapla
 183. kamasullah
  kamasullah says:

  Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Ben de 1 tane aldım bir kaç güne kadar gelecek. Daha elime geçmeden birçok özelliğini sayenizde öğrendim. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 184. Musti
  Musti says:

  Calibre doc formatını tanımıyor onun yerine rtf formatına değişim yapmalısınız…

  Şarj konusuna gelince 8 aydır kullanıyorum kindle’ı ve şarjının tamamen bitmesini beklemedim hiç. Bazen yarıdayken bile 2-3 kitap atmak için takıp şarjın da dolmasını beklediğim olmuştur.

  Doc formatını denemedim ama txt gayet sorunsuz çalışıyor.

  Cevapla
  • ceys
   ceys says:

   doc ve txt attım calıstı ama location numaraları tek tek atlamadı onu anlayamadım pil de li-Ion mus sanırım umarım sorun olmaz ya

   Cevapla
   • ceys
    ceys says:

    bu arada calibre son guncellemeden sonra bozuldu mu anlamadm pdf formatını tanımıyor cevirileri eksik yapıyor 350 sayfalık kitabın 5 sayfasını cevirip bırakıyor boyle sorun yasayan baska kimse var mı?

    Cevapla
  • Burak
   Burak says:

   Evet farkındayım ama bir türlü yazıyı güncelleyemedim. Zaten bu yüzden yeni Nook’un getirdiği rekabet karşısında zorlanan Amazon, 3G’li Kindle’ın fiyatını 139 dolara indirdi.

   Cevapla
   • Yavuz Selim
    Yavuz Selim says:

    Burak Bey bu yeni model nook’u biraz inceledim. (cnet’te ön inceleme videosu var.) En önemli özellikleri çok güzel dokunmatik e-ink pearl ekran, 6 inch. Harici hafıza eklenebiliyor. (+2 GB dahili hafıza) Kindle 3’ten daha hızlı sayfa çevirme. 2 ay pil ömrü.
    Ama ne yazık ki, ses desteği yok. Dolayısyla text to speech ve müzik dinleme özelliği yok. Ama beni en çok şaşırtan şey ise sadece portre modunda kullanılması. (Sitesinde böyle gördüm: Reading modes: Portrait only) Yine çok büyük bir eksiklik: (benim kanaatime göre) bu modelde herhangi bir web browser yok.

    Cevapla
    • Burak
     Burak says:

     Bu sırada Amazon’un da Kindle 3G fiyatını 139 dolara düşürdüğünü düşünürsek new Nook ve Kindle 3G arasında seçim yapmak gerçekten güç.

     Cevapla
   • ali
    ali says:

    mobi veya epub uzantılı ekitaplar içersindeki arapça olan fontlarıda açıyormu. bununla ilgilide bir resim yayınlarmısınız.